Kayserispor – Trabzonspor (12.12.2020)

Kayserispor 0-0 Trabzonspor

Abdullah Avcı’nın takımın başına geçtikten sonra 2 galibyet ve 1 beraberlik alan Trabzonspor, ligde son 9 maçtır galibiyet yüzü göremeyen Kayserispor’a konuk oldu. Sessiz gecede galibiyeti kaçıran taraf ev sahibiydi.

ilk yarı

Maça oldukça agresif bir ön alan baskısıyla başlayan Samet Aybaba’nın öğrencileri, ilk dakikalardan itibaren Trabzonspor’un organize olmasını engelledi. Özellikle Henrique ve Behich ile sol kanadı çok rahat kullanan ev sahibi, Pereira’nın hücumdan dönüşlerde yaşadığı sorunu gayet iyi değerlendirdi. Sol kanadındaki etkinliği sağ kanatta oynayan tecrübeli oyuncusu Lennon’un taktik bilgisiyle birleştiren Kayserispor, orta sahada baskı görmemesi nedeniyle Trabzonspor kalesine ilk yarı boyunca oldukça rahat gelebildi. İlk tehlikeli atağında sol kanattan Behich ile gelen ev sahibi ekibinde futbolcular, sonraki hemen hemen her hücumda Henrique Behich ikilisini topla buluşturarak benzer hücum setlerini oynadılar. Ancak bunların birçoğunda bitiricilik problemi Kayserispor’u yaktı.

fanatik.com.tr

Kayserispor’un etkili başlangıcı karşısında konuk ekip Trabzonspor ise bir süre maça dahil olamadı. İlk tehlikeli pozisyonunu dakika 13’te kornerden bulan Karadeniz ekibinde, Nwakaeme’nin yokluğu fazlasıyla hissedildi. Zira Nwakaeme, Trabzonspor için bir kanat oyuncusundan çok daha fazlası demek. Oynadığı maçlarda takımının saha içi lideri olan Senegalli oyuncu, kimi zaman da takımının ataklarını organize eden bir maestro gibi de oynuyordu. Onun yokluğunda saha içi oyun lideri olması beklenen Abdülkadir Ömür’ün bu gömleği bir türlü giyememesi, Diabate’nin pasif oyunu derken Trabzonspor hücum oyuncuları arasındaki uyumsuzluk ilk yarıda su yüzüne çıktı.

Orta sahada topu kazandığında hızlı hücum yerine set oyununa dönülmesini isteyen Abdullah Avcı, hızlı oyun kartını genellikle Uğurcan’ın eliyle hızlı başlattığı hücumlarda ve Kayserispor’un tamamlayamadığı pozisyonlardan sonra kullandı. Tıpkı set oyunundaki uyumsuzluk gibi hızlı çıkışlarda da Trabzonspor hücum hattı etkinlik gösteremedi. Öyle ki hücumun merkezinde yer alması beklenen Ekuban sadece 9 kez topla buluşabildi.

Hücum varyasyonlarında bu kadar sorun yaşayan Trabzonspor yine de özellikle hava topu üstünlüğüyle pozisyon buldu. Dakika 23’te Ekuban’ın kafa vuruşunda Doğan başarılıyken bu belki de ilk yarının Trabzonspor adına akılda kalan tek pozisyonuydu.

fotomac.com

Kayserispor ise Aziz Behich’in otobana çevirdiği sol kanattan oldukça etkili pozisyonlar buldu. Özellikle maçın ilk yarısında en çok topla buluşan oyuncu olan Fernandes’in oyuna akıl koyması ve etkili duran topları da pozisyon üstünlüğünün ev sahibi ekipte olmasını sağlayan başlıca faktördü. Tabi Fernandes’in orta sahada bu kadar etkili olmasında en büyük faktör ise Trabzonspor’un baskı hattını oldukça geride başlamasıydı. Buna en büyük örnek sanıyorum dakika 43’te Henrique’nin Pereira’dan çaldığı top sonrasında yaşananlardı. Henrique topu kaptıktan sonra Trabzonlu oyuncular adeta oyun durmuşçasına topu bırakıp savunmadaki pozisyonlarına koşarken, Kayserili oyuncu neredeyse 20 saniye boyunca topla kendi yarı alanında durdu ve Kayserispor çok rahat bir şekilde sahaya yayıldı.

Gol sesinin çıkmadığı ilk yarıda, gole en çok yaklaşılan pozisyonda ise 44.dakikada Sapunaru’nun ceza sahası içindeki sahipsiz topa yaptığı vuruşta sahneye Marlon çıktı ve topu çizgiden çıkarırken takımını belki de ipten aldı.

ikinci yarı

İkinci yarıya Serkan Asan ve Afobe değişiklikleriyle başlayan Abdullah Avcı böylece ilk yarıda yokları oynayan Diabate ve Henrique karşısında çaresiz kalan Pereira‘yı kulübeye çekti.

şampiy10.com

Özellikle Afobe’nin oyuna girişiyle ileride daha fazla top tutabilen Trabzonspor, ilk kez dakika 52’de organize bir hücumda pozisyon bulabildi. Ancak Kayserispor savunması kale önünde etkili şut imkanı tanımayınca topu ayağında bulan Baker etkisiz bir şut çıkarmak zorunda kaldı ve Trabzon bu pozisyondan eli boş döndü.

trthaber.com.tr

Karadeniz fırtınasının gol bulmak için daha da ileriye çıkmasıyla orta sahalar çok hızlı geçilmeye başlandı ve maçta tempo yükseldi. Bu dakikalarda Trabzonspor’dan kaptığı toplarda yine etkili ve hızlı ataklarıyla tehlike yaratan ev sahibi, golü bir türlü bulamadı. Samet Aybaba’nın öğrencileri ikinci yarıda ilk yarının aksine Lennon’un kanadını da daha etkili kullanmaya başladı. Kanat oyuncuları çizgiye indiğinde maç boyunca ceza sahası yayında bir oyuncu bulunduran Aybaba, bu stratejinin karşılığını dakika 65’te neredeyse alıyordu. Fernandes’in etkili şutunda sahneye bu kez de Uğurcan çıktı ve parmak ucuyla topu çeldi.

Trabzonspor ilk yarıya göre daha hareketli gözüktüğü ikinci yarıda da kalesinde pozisyonlar görerek, belki de Abdullah Avcı döneminde ilk defa defansif açıdan bu denli alarm verdi. Gol kaçırma istatistiğini 78. Dakikada da geliştirmeye devam eden Kayseri karşısına bu kez de Serkan çıktı.

Yüksek temponun da etkisiyle özellikle 80’den sonra yorulan Kayserispor buna rağmen oyunun kontrolünü elinden bırakmayarak Trabzonspor’a imkan vermemeye çalıştı. Buna rağmen dakika 87’de Afobe ceza sahası önünde topu düzgün kontrol edebilseydi, Trabzon’un kötü oynadığı bu maçta 3 puana ulaşması içten bile değildi.

Başladığı gibi sona eren karşılaşma, skor açısından tatmin etmese de mücadele ve tempo açısından izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı. Trabzonspor, Kayseri’de iki puan bırakırken, Kayserispor ise galibiyet hasretini 10 maça çıkardı.

maçın hakkı

hürriyet.com.tr

Maçın Hakkı’nı veren isim tartışmasız Henrique oldu. İlk yarı boyunca Trabzonspor’un sağ kanadını felç eden Kayserisporlu futbolcu, defansta ve hücumdaki mücadelesiyle takımını daima maçta tuttu. Arkadaşlarını gol pozisyonlarına sokmakla kalmayıp, kendisi de birçok pozisyona giren Henrique, Kayserispor’u 3 puana yaklaştırsa da 1 puanla yetinmek zorunda kaldı. Tebrikler Henrique!