Wolverhampton – Aston Villa (12.12.2020)

Wolverhampton 0-1 Aston Villa

İki takım için de oldukça sert geçen maçta kartlar havada uçuştu. Fakat uzatmalarda kazandığı penaltı ile konuk Aston Villa, Wolves’un cebinden 3 puanı alan taraf oldu.

İlk Yarı

Premier Lig’in bu sene ses getiren iki baş altı takımının karşı karşıya geldiği mücadele yüksek seyir zevki vaat etmesine karşılık, iki takımın da birbirini kolladığı bir mücadele oldu. Wolves alıştığımız 3’lü savunma düzeninden bu maçta da vazgeçerek 4-2-3-1 şeklinde sahaya çıktı. Wolves rakibini karşılarken Dendoncker’in 2 stoperin arasına girdiğini görsek de tam bir 3lü savunma demek doğru olmaz. Aston Villa ise alıştığımız şekilde sahada oyununu oynadı.

tbrfootball.com

İlk yarıda topa daha fazla sahip olan taraf Aston Villa’ydı. Topu rakibe bırakan Wolves rakibini üzerine çekip ön hattındaki açık alanı seven oyuncularını etkili kullanmak istese de açıkça sakatlanan forveti Raul Jimenez’in yokluğunu çokça hissetti. Son vuruşlarda istediği verimi alamayan Wolves için atak yönü her zamanki gibi sağ kanat oldu. Kapılan topları Semedo ve Adama Traore ile değerlendiren sarı siyahlı ekip ilk yarıda Aston Villa kalesine 7 şut gönderirken bunlardan sonuç alamadı.

Aston Villa cephesinde ise kaptan Jack Grealish, ilk yarıda yakın markaj altında olmasına rağmen takımı adına en etkili hücum silahı olmasını bildi. Hücum yönünü sol kanat olarak belirleyen Aston Villa’nın, bu tercihi ile Wolves’un etkili sağ kanat oyuncularını olası kontralarda, dar alanda etkisiz hale getirmeye çalıştığını gördük. Genel anlamda sert bir ilk yarı izledik. İkili mücadelelerin oldukça fazlaydı ve oyuncuların bu mücadelelerde sertlik dozu bir hayli yüksekti.

İkinci Yarı

bola.okezone.com

İkinci yarı Aston Villa’nın yoğun ön alan baskısı ile başladı. İlk yarının aksine daha önde basan ve risk alan konuk ekip, Wolves’un savunmadan rahat çıkmasına fırsat vermedi. Bu süreçte gelişi güzel uzun toplar ile savunmasını rahatlatmak isteyen ev sahibi, hücuma çıkmakta oldukça zorlandı. Bu süreç yaklaşık 65. dakikaya kadar devam etti. N.E. Santo Hoca’nın, Neto ve Adama Traore’nin yerlerini değiştirmesiyle maçın gidişatı Wolves yönüne evrildi. Sağ kanatta Podence ve Neto’nun uyumu ile etkili hücumlar gerçekleştiren sarı siyahlı ekip, kaleci Martinez’i bir türlü geçmeyi başaramadı. Podence’in serbest roldeki yaratıcılığını olumlu değerlendiren Wolves, ataklarını 20 numara üzerinden şekillendirmeye başladı, gole de en yaklaştıkları pozisyon olan Fabio Silva’nın direkten dönen topunda da baş roldeydi. Bu süreçte Aston Villa rakibini karşılayan taraf oldu. Neto’nun sağ kanattan rabona stili yaptığı ortada Dendoncker de kaleci Martinez’i geçemezken, Aston Villayı yaptığı kurtarışlarla maçta tutan isim şüphesiz Martinez oldu.

dailymail.co.uk

İkinci yarı da ilk yarı gibi oldukça sertti. Kartların havada uçuştuğu maçta iki takım da maçı 10 kişi tamamlayabildi. 90+2 maçın kader pozisyonu yaşandı. N. Semedo’nun oldukça amatör hatasında Ramsey’i yere sermesi ile Aston Villa penaltı kazandı ve oyuna sonradan giren El Ghazi penaltıyı gole çevirmeyi başardı. İki tarafa da gidip gelen maçın son dakikalarında 3 puana yakın olan taraf ev sahibi olsa da Semedo’nun çok açık hatası yüzünden konuk ekip 3 puanı cebine koyarak sahadan ayrıldı.

Maçın Hakkı

goal.com

Maçın Hakkı kesinlikle kaleci Martinez’e gidiyor. Yaptığı kritik kurtarışlarla takımını maçta tutan başarılı eldiven, takımı adına maçın ellerinden gitmemesini sağladı. 3 net pozisyonda kalitesini gösterdi ve takımını skorda tutmayı başardı.