Alanyaspor – Beşiktaş (13.12.2020)

Alanyaspor 2-1 Beşiktaş

İki formda takımın karşılaşmasında Alanyaspor, konuk ettiği Beşiktaş’ın elinden 3 puanı almasını bildi. Futbol adına her şeyi barındıran maçta izleyenler olarak büyük keyif aldık.

İlk Yarı

Süper Lig’de haftanın beklenen maçı yağmur altında başladı. Son haftaların en formda takımı Beşiktaş lider Alanyaspor’a konuk oldu. İki takımda kağıt üzerindeki dizilişler ile maç içerisindeki roller özellikle Beşiktaş adına oldukça farklıydı. Alanyaspor’un ilk dakikalardan itibaren kurduğu baskı sonucu çıkmakta zorlanan Beşiktaş’ta, Ghezzal’ın sağ kanattaki rolü yerine zaman zaman oyun kurulumunda merkezden top çıkarmak için burada konumlandığını gördük. Bu yöntemle hücum anlamında rahatlayan Beşiktaş karşısında Alanyaspor, etkili kanat organizasyonlarında, özellikle sol kanatta Davidson ile oldukça etkili oldu. Rosier’i oldukça zorlayan Davidson takımının hücum merkezinde konumlandı.

fanatik.com.tr

İlk dakikadan itibaren topa açıkça sahip olmak isteyen taraf Alanyaspor oldu. 15. Dakikaya kadar siyah beyazlı ekibi hücumları ile bunalttı. Hücum sürekliliği anlamında ligin en iyi takımı olan Alanyaspor, bu özelliğini Beşiktaş’ın etkili orta saha 3lüsüne karşı da gösterdi. Bakasetas ve Babacar’ın da baskıya katılması ile ilk 15 dakikaya hakim olan taraf Alanyaspor oldu. Fakat iki takım da bulduğu etkili gol pozisyonlarını rakibinden çaldığı toplar ile geliştirdi. Sergen hocanın Mensah yerine Dorukhan tercihi orta sahaya direnç getirse de geçiş oyununda Mensah’ın ceza sahası koşularında rakip savunmanın dengesini bozmasını aradı Beşiktaş.

sampiy10.com

Dakikalar 26yı gösterdiğinde Alanyaspor’un kazandığı penaltıyı gole çeviren Bakasetas takımını 1-0 öne geçirirken Beşiktaş’ın da topa sahip olduğu yeni bir oyun izlemeye başladık. Topla daha fazla oynayan taraf Beşiktaş olsa da rakip kaleye sadece 2 şut gönderebildiler. Özellikle Ghezzal‘ın karşı karşıya kaçırdığı pozisyon ilk yarının kırılma anıydı. Çağdaş Atan’ın oyun planı, top hakimiyeti Beşiktaş’ta olmasına rağmen kendisinin istediği şekilde ilerledi. Merkezi güçlü tutup orta saha baskı ile Siyah Beyazlıları kalesinden uzak tutmayı bildi ev sahibi. Hücum anlamında da Çağdaş hoca kendi sol kanadını tercih etmesine rağmen güçlü merkezi sayesinde dönen topları kurduğu baskı ile almasını bilerek, hücum sürekliliğini sağladı. Dolayısıyla Beşiktaş kalesine 13 göndermesini bildi. Kısacası mücadele ve tempo olarak yüksek bir ilk yarı izledik.

ikinci yarı

cumhuriyet.com

İkinci yarıya Rosier ve Larin yerine Mensah ve Nkoudou tercihleriyle başlayan Sergen hoca sağ bek rolüne Dorukhan’ı çekerek takımının ilk yarıdaki oyununu 180 derece çevirmeyi başardı. Mensah ve Nkoudou‘nun oyuna girmesiyle ön alanda hareketlilik yakalan Beşiktaş sol kanattan Rıdvan‘ın da bindirmeleriyle etkili hücumlar gerçekleştirdi. Alanyaspor oyun kurmak isterken ön alanda baskı kuran siyah beyazlılar adeta rakibini, rakibinin silahı ile vurdu. Mensah‘ın oyuna etkisini anlatmak gerekirse baskı anında da topla ileri çıkabilme özelliği sayesinde Beşiktaş daha rahat ve kalabalık olarak Alanyaspor’un kalesine gidebildi. Atiba‘nın da bu dakikalarda adeta ikinci forvet gibi Aboubakar’ın yanında konumlanması ile Alanyaspor savunmasını oldukça zorlayan Beşiktaş, son paslarda ve son vuruşlardaki hataları sebebiyle bir türlü gol ile tanışamadı.

ntvspor.net

Alanyaspor ise yoğun baskı yediği dakikalarda Babacar ve Rıdvan eşleşmesini avantajına kullanmak istedi. Babacar‘a doğru vurulan uzun toplar ile pozisyon yakalama amacında olan Akdeniz temsilcisinin bu planı onlara ikinci golü getirse de Babacar’ın benzer iki pozisyonda atılmasına sebep oldu. Yaklaşık 20-25 cm boy farkı olan bu ikiliye gelen uzun topları kontrol esnasında, Babacar‘ın dirseklerinin Rıdvan‘ın yüzüne gelmesiyle gördüğü sarı kartlardan atılan başarılı sağ forvet takımını 10 kişi bıraktı. Ama dediğim gibi Çağdaş Atan’ın bu planı ikinci golün oluşumuna neden oldu. Babacar ve Rıdvan eşleşmesinde Rıdvan‘ın alanını boşaltan Babacar hücumun o boşluktan şekillenmesini sağladı ve Bakastesas’ın son vuruşu ile Alanyaspor farkı ikiye çıkardı.

10 kişi kalan rakibi karşısında gol arayan Sergen hoca Oğuzhan ve Güven Yalçın hamlesiyle oyunu rakip sahaya yıkması, penaltı golü ile meyvesini verse de bu 3 puanı almaya yetmedi. Alanyaspor’un ilk yarıdaki etkili oyunu ve ikinci yarıda kalesini Beşiktaş akınlarına karşı gole kapatması 3 puanın alınmasındaki en büyük etkenlerdi. Beşiktaş’a gelecek olursak, ilk yarıdaki 20 dakika hariç etkili bir oyun ortaya koydu Siyah Beyazlılar. Başakşehir ve Fenerbahçe galibiyetlerinde de kalesini bir türlü gole kapatamayan Beşiktaş için bu maçta goller yemesi şaşırtıcı değildi. Bir penaltı golü atmasına rağmen Ghezzal, Aboubakar ve Atiba‘nın çok net pozisyonları gole çevirememesi bu maç adına belirleyici etkendi. Aslında Beşiktaş’ın oynadığı oyun ve Sergen hocanın performansında soru işareti yoktu. Son vuruş ve son paslar Beşiktaş adına maçın kritik tarafı oldu. Bizlere tempolu keyifli bir maç izleten iki takımı da tebrik ediyoruz ve ligimizde böyle maçları daha fazla izlemeyi umuyoruz.

Maçın Hakkı

hürriyet.com.tr

Maçın hakkı şüphesiz 2 gol atan Bakasetas’ın oldu. Gollerinden ziyade takım savunmasına verdiği destek ve hücumun beyni olması ile bugün takıma adına fark yaratan oyuncu olmasını sağladı.