Leicester City 0 – 2 Everton (16.12.2020)

Leicester City 0 – 2 Everton

Evinde kayıpları oynayan, deplasmanda ise kendini bulabilen Leicester City, sahasında lige iyi başlasa da sonradan durulan Ancelotti’nin öğrencilerini ağırladı. İlk golden maçın sonuna kadar maçın temposunu kontrol eden Everton, deplasmanda rahat bir galibiyet aldı.

İlk Yarı

Leicester City sahaya 4-1-4-1 gibi bir dağılımla yayılırken, milli oyuncumuz da ilk defa bu maçta ilk 11 başladı. Cengiz, dörtlü orta sahanın solunda görev aldı. Maç Leicester’ın kontrolünde başladı. Normalde topu rakibe bırakan ve kontra ataklarla pozisyon arayan Tilkiler, daha pasif rakibi karşısında biraz daha farklı bir oyunla başladılar. Bu da ilk 10 dakikada oyunun Everton sahasında oynanmasına ve Leicester’ın pozisyonlar bulmasına sebep oldu.

10. dakikadan sonraki zaman diliminde, akan oyunda Leicester sahasına giremeyen fakat yine de zaman zaman topla oynamaya başlayan Everton, 10-15 arası bulduğu 3 duran topla önemli pozisyonlar buldu fakat kaleyi tutturamadılar. Yine de bu ataklarla oyun biraz daha dengeye ulaşmış oldu.

Everton, 10’dan sonra oyuna yavaş yavaş ağırlığını koymaya başladı. Everton’ın Chelsea maçında olduğu gibi katı defansını kıramayan Leicester, topu Everton’a bırakmaya başladı ve ceza alanına giremeyen Maviler de ceza alanı dışından Richalison ile Schmeichel’ı avladı ve 21’de öne geçti.

Sky Sports

Golden sonra, en iyi bildiği şeyi yapmaya başlayan Everton, kendi sahasına çekildi. Bu sefer duran toplara ve oyuna hakim olmaya başlayan taraf ev sahibi Leicester oldu. Bu 3-4 dakikalık sekansı, başarılı şekilde atlatan Everton, rakibini biraz daha istediği tempoya çekti. Her ne kadar topa hakim olan taraf Tilkiler olsa da, ilk yarım saatte oyun adına istediğini yapamadılar ve tehlike yaratamadılar.

Maçın son 15 dakikasında tempo tam da Everton’ın istediği gibi şekillendi. Topu Leicester’a bırakan Everton, kaptığı toplarda kontra atak ile birkaç pozisyon bulmayı da başardı. Belki biraz daha etkili olsalardı ya da bugün James sahada olsaydı 2’yi bile bulabilirlerdi. Everton adına en büyük kayıp ise bu defans kurgusunun bel kemiği sayılabilecek Allan’ın şanssız sakatlığı oldu.

ikinci yarı

İkinci yarıya iki takım da bir değişiklik yapmadan başladı. Allan yerine bu görevi daha çok Doucoure üstlenirken, onun yerine de ilk yarıda oyuna giren Andre Gomez oynamaya başladı. Oyun ilk yarıda kaldığı yerden devam etti. Oyunun temposu daha da düştü ve Everton biraz daha topa sahip olabildi. Bu da Leicester’ın kontrolü iyice kaybetmeye başladığının bir göstergesiydi.

Leicester City v Everton - Premier League
Photo Nick Potts – by Pool/Getty Images

Üretkenlik adına kısırlığını çözemeyen Leicester’da Rodgers, oyuna temsilcimiz Cengiz yerine Perez’i oyuna aldı. Nitekim bu da Leicester’ın pozisyon üretmesini sağlamadı. Barnes, sol kanattan birkaç kez girişimde bulunsa da, Allan yerine ikinci yarıda görevini başarıyla gerçekleştiren Doucoure, Leicester’ın bu umutlarını da söndürmüş oldu. 21-70 arası Leicester’ı ve izleyicileri uyutan Everton, 73’te maçın ikinci yarısındaki belki de ilk tehlikeli pozisyonunda golü buldu. En başarılı oldukları duran toplardan biri ile golü bulan Maviler, temposunu kendi belirledikleri maçta farkı da 2’ye çıkardılar.

Sky Sports

Maçın geri kalanında Leicester, oyundan iyice koptu. Everton ise tempoyu yükseltmedi ve kendi istediği şekilde maçı şekillendirmeye devam etti. Her ne kadar bir gol ve bir penaltı kazanmış olsalar da VAR’a ve ofsayta takıldılar. Bunun dışında neredeyse tehlikeli sayılacak bir organizasyonu olmayan Leicester mağlubiyeti adeta daha 21.dakikadan kabul etti.

Skorer

Deplasmanlarda beklenenden çok daha performanslarını izlediğimiz Tilkiler, evde dökülmeye devam etti. Bu sene kendi sahasında sadece 9 puan toplayabilen Leicester City, bu pozisyon üretkenliğine devam ederse zirveden uzaklaşmaya başlayacak gibi gözüküyor. Everton ise başarılı bir defans organizasyonu ve tempoyu istediği gibi ayarlayarak maçı sonuna kadar hak etti.

Maçın Hakkı

Her ne kadar bugün Everton’ın defans dörtlüsüne ayrı bir parantez açmamız gerekse de, onların önünde oynayan Allan’ın talihsiz sakatlığı bir anda Doucoure’nin omuzlarına beklenmedik bir yük bindirdi. Yine de bu yükün altından hakkıyla kalkan Doucoure, Leicester hücum hattını durdurduğu gibi onları uyutmayı da başardı. Bugün gol yenilmemesinde en önemli etkenlerden biri oldu ve bu performansıyla bizce maçın hakkını veren oyuncu Doucoure oldu.