Fatih Karagümrük – Galatasaray (18.12.2020)

Fatih Karagümrük 2 – 1 Galatasaray

13.haftada, bir önceki haftayı fikstürden dolayı boş geçen Galatasaray, yaptığı transferleri ile gündemden düşmeyen, ligin yeni takımı Karagümrük’e konuk oldu. Rize maçına göre çok büyük performans düşüşü yaşayan Sarı Kırmızılı ekip, son dakikalarda yediği golle, Karagümrük deplasmanından eli boş döndü.

ilk yarı

Galatasaray, Rize maçına benzer bir şekilde sahadaydı. Sarı-Kırmızılılarda tek değişiklik, sakatlıktan dönen Saracchi‘ydi. Maç iki taraf için de pozisyonlarla başladı. Fakat ilk 5 dakikadan sonra orta sahaların biraz daha rahat geçildiği, buna rağmen iki takımın da pozisyona girmekte sıkıntı çektiği bir oyun izlemeye başladık. Düşen tempoyla birlikte Karagümrük biraz daha topa hakim olmaya başladı ve 13’te önce Biglia‘dan çok şık bir şut ardından da duran toptan gelen bir ofsayt golü izledik.

Ajansspor

Bu 2 pozisyonu ardından Galatasaray da ileri alanda topla buluşmaya başladı. İki takım da top kayıpları yaşadığı bu bölümde Galatasaray, ceza alanı içinde ve önünde topla buluşsa da golü getirecek kadar tehlike yaratmayı başaramadı. İlk 25 dakikada ortada bir oyun izledik. Her ne kadar topa hakim olan taraf Galatasaray olsa da, pozisyona girme ve ceza alanında tehlike yaratma konusunda biraz daha etkili bir Karagümrük izledik.

Aspor

İlk yarının son 20 dakikası ise daha ortada bir oyunla geçildi. İlk 25 dakikaya nazaran pek pozisyon görmediğimiz bölümde topla oynama yüzdeleri de hemen hemen eşitlendi. Son maçında çok etkili bir oyun sergileyen Galatasaray’a ilk yarı itibariyle, verilen ara pek yaramamış gibi gözüktü. Hücumda adeta kayıpları oynayan Sarı-Kırmızılılar, ikili mücadelelerde de pek parlak bir görüntü vermedi.

ikinci yarı

İlk yarıda biraz daha etkili olan Karagümrük, ikinci yarıya fırtına gibi başladı. Alparslan Erdem‘in defansın arkasına sol kanattan yaptığı koşuda, Ndao Galatasaray’ı hazırlıksız yakaladı ve maç başlar başlamaz Karagümrük’ü öne geçirdi.

Ajansspor

Golden sonra da yeterince pozisyon yaratabilen ve rakibine baskı kurabilen bir Galatasaray izleyemedik. Biraz daha ileri çıkmaya çalışsa da Karagümrük’ü zorlayacak pozisyonlar 60’a kadar gelmedi. Fatih Terim, 63’te radikal bir şekilde 3 değişiklik birden yaptı ve oyuna son zamanlarda Galatasaray’ın aradığı Belhanda ile birlikte Ömer Bayram ve Arda Turan‘ı alarak sol kanadı değiştirdi. Ayrıca hücum üretmede etkisiz olan Emre‘yi de kenara almış oldu.

Nitekim bu değişiklikler de Galatasaray’ın yaratıcı olmasına yetmedi. Arda ve Ömer Bayram‘ın soldan bindirmeleri ile biraz daha rakibini baskılayan Sarı-Kırmızılılar, bu pozisyonlarda da gole yaklaştı diyemeyiz. Oyun olarak skoru korumak ve Galatasaray’ın hatalarından yararlanmak isteyen Karagümrük ise kontra ataklarla zaman zaman rakibini tehdit etse de Ndao‘nun koşuları tek başına yeterli olmadı. Yeteri kadar etkili olamayan ev sahibi, belki biraz daha hızlı olabilseydi, farkı ikiye de çıkarabilirdi.

85’ten sonra ise Karagümrük, tamamıyla kendi alanına çekildi ve Galatasaray’ı ceza alanından uzak tutmaya çalıştı. Sarı-Kırmızılılar ise kanatlardan ceza alanına indirilen ortalar veya çizgiden içeri indirilen toplarla pozisyon ararken, Karagümrük defansı ceza alanı içinde Diagne ve genç forvet Ali Yavuz‘u engellemeyi başardı. Yine de son dakikalarda, kaleyi bulmasa da Galatasaray’ın Digane ile yakaladığı 1-2 pozisyon oldu.

aspor.com

90+4’te Ali Yavuz‘un ceza alanına çevirdiği karambolde Galatasaray penaltı kazandı. Topun başına geçen Diagne, topu ağlara gönderdi ve maça dengeyi getirdi. Golden sonra, biraz daha baskı ile oyunu Karagümrük ceza alanına yıkan Galatasaray, özellikle Ali Yavuz‘un sol kanattan bindirmeleri ile etkili oldu ve pozisyonlar bulmaya başladı. Bunlardan da yararlanamayan Galatasaray, kontra atakta Ndao‘nun çıkardığı muhteşem pasta Mevlüt ‘ün golüne engel olamadı ve böylelikle deplasmanda 3 puan bıraktı.

Maçın Hakkı

akşam.com.tr

Maçın hakkını veren, kesinlikle Karagümrük’ten Alassane Ndao‘ydu. Attığı gol ve son dakikada galibiyeti getiren asisti dışında önde oldukları süre boyunca takımı adına pek çok kez kontra ataklarda en hareketli ve golü arayan oyuncuydu. 103 dakika boyunca belki de sahanın en yorulmayan oyuncularındandı. Galibiyetin mimarı da o oldu.