Gaziantep FK – Fenerbahçe (19.12.2020)

Gaziantep FK 3-1 Fenerbahçe

Geçen hafta aldığı mağlubiyetle eleştiri oklarının Erol Bulut’un üzerinde toplandığı, çok sıkıntılı bir hafta geçiren Fenerbahçe, oldukça kritik bir deplasmana Gaziantep FK karşısına çıktı.

ilk yarı

Maça savunmasını önde kurarak başlayan Sumidica’nın öğrencileri, hali hazırda sorunlu olan Fenerbahçe orta sahasını kontrol etti. Bu baskıyla birlikte Fenerbahçe’yi kanat bekleri üzerinden oynamaya zorlayan Gaziantep, başka bir ifadeyle rakibini kendi istediği gibi oynamaya mahkum etmek istedi ve bunu ilk yarı itibariyle de oldukça başarılı bir şekilde uyguladı.

Rakibinin bu planı karşısında oldukça yavaş hücum eden, set oyunuyla rakip kaleye gitmek isteyen konuk ekip Fenerbahçe, 45 dakika boyunca rakip kalede çok da etkili olamadı. Öyle ki topu ayağına alan Fenerbahçe savunması zaman zaman o kadar ağır oyun kurdu ki, Gaziantep savunması yerleşti, baskı hattını ayarladı ve hatta kontra planı için pozisyon dahi aldı. Diğer taraftan topu kazandığı noktada uzun pasla günün başarılı ismi Dicko’yu topla buluşturan Gaziantep, sırtı dönük top tutabilen forveti sayesinde Fenerbahçe’nin zaten dirençsiz olan orta sahasını by-pass etmeyi başardı. Kendine gelen topları ayağında tutan Dicko, Olkowski ve Mirallas başta olmak üzere arkadaşlarını çok iyi besledi.

fanatik.com

Maçın kontrolünü elinde tutan Gaziantep, golü de çok geçmeden buldu. Dakikalar 10’u gösterdiğinde sağdan kullanılan serbest vuruş direkte patlarken, topu önünde bulan Luiz Gustavo sektirince, araya Vetrih girdi ve genç kaleci Oytun’un koruduğu ağları buldu. Genç kaleci için ilk maçında oldukça şansız bir gol oldu keza Oytun’un pozisyonda yapabilecek pek fazla şeyi yoktu.

Golden sonra da reaksiyon vermekte zorlanan Fenerbahçe, hücum planı olarak –Gaziantep’in baskısının da etkisiyle- sadece beklerinden medet ummaya devam etti. Orta sahada Mert Hakan’ın çabası ve Pelkas’ın isteği dışında varlık gösteremeyen konuk ekipte, Gustavo ve Ozan’ın performansları dikkat çekiciydi. Sezona girerken belki de ligin en değerli orta sahalarından ikisi sayılabilecek bu ikilinin formlarındaki bu dramatik düşüş, Fenerbahçe’nin düşüşüyle de doğrudan ilgili şüphesiz.

star.com.tr

Maç ev sahibinin kontrolünde giderken belki de ilk kez beklerinden bu kadar organize yararlanan Fenerbahçe, Nazım’ı defansın arkasına çok güzel kaçırdı. Nazım’ın yaptığı ortada Gaziantep defansı uyuyunca günün Fenerbahçe lehine başarılı ismi Pelkas sahneye çıktı ve beraberliği sağladı.

Golden sonra istifini bozmadan oyuna devam eden Gaziantep, Fenerbahçe’nin golle birlikte momentumu lehine çevirmesine izin vermedi. Bu dakikalarda üst üste bindirmelerle rakip kalede varlığını hissettiren Olkowski ev sahibi adına en etkili isimlerden biriydi. Öte yandan Fenerbahçe’de ise Pelkas, sahanın her yerinde kendisini göstererek, sorumluluktan kaçmadı. Dakika 36’da çok sert bir şutta Günay’ı zorlayan Yunan oyuncu, Gaziantep kalecisini geçemedi.

İlk yarının bu skorla bitmesi beklenirken sahneye son haftaların tartışılan ismi Tisserand çıkarak Cüneyt Çakır’ın penaltı noktasını göstermesine neden oldu. Penaltıda hata yapmayan Maxim takımını soyunma odasına 2-1 üstünlükle götürdü.

İkinci yarı

İkinci yarıya çok daha istekli bir görüntüyle giren Fenerbahçe, bu sefer rakibin oyunu kontrol etmesine izin vermedi. Ferdi yerine Thiam’ı oyuna alarak rakip kaleyi daha fazla tehdit etmeyi düşünen Erol Bulut’un takımı topa hükmetse de, pozisyon bulmak konusunda ise yine kısır bir görüntü çizdi. Öte yandan Gaziantep ise ikinci yarı planını tamamıyla kontra ataklar üzerine kurunca, ikinci yarıda Gaziantep savunması ve Fenerbahçe hücumcuları arasında bir maç izledik.

Ancak dakika 55’ten sonra pozisyonlar da bulmaya başlayan Fenerbahçe özellikle 60. Dakikada gole çok yaklaşsa da kale direğini geçemedi. Pelkas’ın etkili oyununu sürdürdüğü ikinci yarıda, Ademi’yi oyuna alarak onun hava toplarındaki üstünlüğünden faydalanmak isteyen Fenerbahçe bu planını kısmen de olsa işletmeyi başardı. Ademi’nin varlığıyla hava toplarında uzunlardan kurtulan diğer oyuncular birçok kez ceza sahasında topu indirebilseler de istenilen vuruş bir türlü gelmedi.

Yaptığı yoğun baskıdan gol çıkaramadıkça oyundan düşen konuk ekibin karşısında ev sahibi Gaziantep, geride geniş boş alanlar yakaladı. Ancak tabi ki bu alınması gereken bir riskti Fenerbahçe adına.

takvim.com.tr

Dakikalar 90+4’e geldiğinde ise tüm riskleri alan Erol Bulut, golü belki de hiç beklemediği bir şekilde duran toptan gördü. Kenan Özer’in mükemmel vuruşunda top kaleye giderken şüphesiz Fenerbahçe ve Erol Bulut adına kara bulutların yoğunlaştığı günleri de beraberinde getirdi.

MAÇIN HAKKI

haberglobal.com

Maçın Hakkı’nı veren isim konusunda Pelkas ve Vetrih’in arasında kalsam da, adil olan kazanan tarafa bu payeyi vermekti diye düşünüyorum. Vetrih, maç boyunca çalışkanlığıyla Gaziantep orta sahasını adeta çekip çevirdi. Defansta direnç ortaya koyan Vetrih, hücumdaki çalışkanlığının karşılığını da bir gol atarak aldı. Tebrikler Vetrih!