Gençlerbirliği – Ankaragücü (20.12.2020)

Gençlerbirliği 1-1 Ankaragücü

Aldıkları arka arkaya galibiyetlerle düşme hattından kurtulup orta sıra mücadelesi vermek isteyen iki Başkent takımı, Ankara Derbisi’nde karşı karşıya geldi.

ilk yarı

Maça daha baskılı başlayan taraf ilk on dakika itibariyle Ankaragücü olarak gözüktü. Sarı lacivertli ekip maçın başlarında tam sahada baskı uygulayarak rakibine fazla alan tanımadı ve topu daha fazla ayağında tutan taraf oldu. Fakat topa sahip oldukları kısıtlı bölümde, rakip ceza sahasına yakın bölgede etkili olacak pasları yapamadılar. Dönen topları da büyük ölçüde topladılar ama yine dediğim gibi efektif şekilde bu topları kullanamadılar.

hurriyet.com.tr

Gençlerbirliği ise kazandığı topları başlarda hızlı şekilde ileri uzun oynayıp ön tarafta Candeias’ın bireysel yaratıcılığı üzerinden hücumunu kurgulamayı denedi. Fakat dakikalar yirmiye geldikten sonra Ankaragücü’nün de azalan baskısıyla beraber kendi yarı sahalarında biraz daha fazla pas yapmaya başladılar. Geriden oyun kurucu rolünü Berat Özdemir üstleniyordu. Haliyle atağa çıkmadan önce topları da onunla buluşturmaya çalışıyordu takım arkadaşları. İlk etkili pozisyonlarını da bu kurgudan buldular. Geriden Polomat’ı savunma arkasına iyi kaçıran Berat az kalsın güzel bir asistin de sahibi olacaktı ki kaleci Friedrich mükemmel bir kurtarış yaptı.

milliyet.com.tr

Ne yazık ki iki takımın da oyun anlayışını sahaya yansıtma ve oyunu dikte etme çabası 25 dakikayı geçmedi. İlk yarının son yirmi dakikasında tamamıyla dağılmış orta sahalar ve yükselen bir tempoya şahit olduk. Kitsiou, Emre Güral ve Lobzhanidze gibi hızlı ve kontraya yatkın oyunculara sahip Ankaragücü bu dakikalarda daha etkili taraf olarak gözümüze çarptı. Yine de isabetli ve heyecanlandıran şut sayısı beklenilen üzere bir hayli düşüktü. Polomat’ın kaleciyi bulan şutu ve ofsayt bayrağı kalkmış olmasına rağmen Lobzhanidze’nin boş kalede havaya diktiği şut dışında bizi heyecanlandıran hiçbir şeyin olmadığı bir 45 dakika izledik. Ankaragücü daha istekli görünse de büyük bölümde Gençlerbirliği fena bir savunma performansı ortaya koymayarak gole izin vermedi. İkinci yarıda yorgunluğun artacağını ve iki takımın da üç puana mutlak ihtiyacı olduğunu göz önünde bulundurursak daha keyifli bir devre beklentisindeyiz.

İKİNCİ YARI

İkinci devre de ilkine benzer bir şekilde Ankaragücü baskısıyla başladı. Oyuna dahil olan Paintsil’in de bu baskıda etkisini hemen gösterdiğini belirtmemiz gerek.

58’e kadar Gençlerbirliği baskıdan kurtulmanın yanı sıra etkinliğini de arttırarak oyunu sürdürdü ve ceza sahası içine kalabalık girmeyi başardığı ilk pozisyonda golü de buldu. Sol dip çizgide topla buluşan Murat Yıldırım kendisini savunmaya çalışan iki oyuncunun tabiri caizse içinden geçti ve kaleye doğru koşu yapan Berat Özdemir’e asisti yapmayı başardı. Bu golle beraber sonunda oyunun temposu da biraz yükseldi.

trthaber.com

Gençlerin de golden sonra tamamıyla geri çekilmemesinin yanı sıra Ankaragücü’de hücuma öncelik vermeye başlayınca maça biraz hareket geldi. İki takım da bulduğu boşlukları daha etkili değerlendirmeye başladı. Ankaragücü’nde oyuna sonradan dahil olan Lukasik ve Borven de takımlarının performansını yukarı çeken isimler oldular.

Dakikalar 74’e geldiğinde Ankaragücü aradığı golü Lobzhanidze ile buldu. Maçın etkili bir diğer ismi olan Emre Güral ceza sahası içine takım arkadaşını harika kaçırdı ve asisti yapmış oldu. Eşitliği yakalayan Sarı Lacivertliler galibiyet için de bastırmaya maçın son anlarında devam ettiler.

gazeterize.com

Bu dakikaya kadar gözümüze çarpan isimler gollerin sahipleri Lobzhanidze ve Berat’ın yanı sıra Emre Güral ve Arda Kızıldağ oldu. Emre takımının hücuma çıkmasında ve hücumun olgunlaşmasında kritik rol oynarken Arda da takımının bütün savunma aksiyionlarında yer alarak golü önleyen en önemli isimlerden oldu. İki kalecinin de hiç fena bir performans göstermediklerini de belirtmemiz gerek.

Maçın sonuna kadar Gençlerbirliği; Sio, Ayite ve Furman gibi değişikliklerle galibiyet golünü bulmayı her ne kadar denemiş olsa da değişikliklerin biraz geç olmasının da etkisiyle bu girişimlerinde başarılı olamadılar.

Genele baktığımızda ikinci devrede gollerin de etkisiyle daha heyecanlı ve hareketli bir maç izledik. Fakat yine de ‘Ankara Derbisi’ isminden beklediğimizi bulamadık. Ligimizin İstanbul dominasyonundan kurtulduğu ve Anadolu derbilerinin de keyifli geçeceği günlerin halen daha özlemindeyiz.

Maçın Hakkı

twitter.com/kirmizikara

Ümit Milli Takımda da boy gösteren isim bu maçta da takımının ve belki de maçın en etkili ismiydi. Savunmada direncin başladığı isim olmasının yanı sıra hücumda da başlangıç noktasıydı. Geriden oyun kurma becerisini her geçen gün geliştiren Berat, bu maçta da attığı uzun ve etkili toplarla tehlike yarattı. Takımının baskı kurduğu sekanslarda da dönen topları toplamayı başardı. Golünü de ceza sahası içine yaptığı koşuyla buldu. Her ne kadar Ankaragücü’nde Emre Güral da hiç fena oynamamış olsa da ben takımının performansından açık ara sıyrılmayı başardığı için maçın hakkını Berat Özdemir’e vermeyi uygun buldum.