Manchester United 6 – 2 Leeds United (20.12.2020)

Manchester United 6 – 2 Leeds United

Son haftalarda önemli bir çıkış yakalayan Manchester United, sahasında eski ezeli rakiplerinden Leeds United’ı yıllar sonra bir kez daha ağırladı. Tam bir gol ve pozisyon yağmuruna sahne olan maçta, Kırmızı Şeytanlar, sezonun en iyi oyununu oynadı ve farklı kazandı.

İlk Yarı

Yükselen performansıyla son maçlarda şaşırtan Manchester United, bu maça beklenenden de iyi başladı. İlk 3 dakikada, Leeds’i kendi ceza alanına sıkıştıran United, adeta 2000’lerdeki performanslarını andırırcasına 2 gol birden buldu. Önce Leeds’i ceza alanı dışından avlayan McTominay, adeta Rooney’nin gençliğinde olduğu gibi tek vuruşla 2. golü de buldu ve henüz maçın başında, bu akşam, maçın hakkını vermeye adayım dedirtti.

Sky Sports

Daha ne olduğunu anlamadan kalesinde 2 gol birden gören Leeds ise maça henüz 5.dakikada başlayabildi. Moral olarak dağılması beklenen Leeds, aksine 2 dakikada 2 net pozisyon bularak, pes etmek için daha erken dedi. 10.dakikadan sonra topun hakimiyetini geri alan United, ataklar da buldu. 3. gole zaman zaman yaklaşan Kırmızı Şeytanları bu bölümde durduran isim Cooper oldu. Cooper, iki kez çok önemli anlarda Rashford’u durdurmayı başardı. Manchester United, ilk 20 dakikadaki resitalini 3.golle süslemeyi de ihmal etmedi. Fred’in akıl dolu pasında Bruno Fernandes ceza alnında ona bahşedilen rahat şut çekme imkanını iyi değerlendirdi ve farkı 3’e çıkardı. Böylelikle Bruno Fernandes, ilk goldeki asistinden sonra bir de hanesine gol yazdırmış oldu.

İlk 25 dakikada, oyun yapısı tamamen dağılmış bir Leeds United izledik. Topu tamamen Manchester United’a bırakan ve ilk 25 dakikasında organize çok az atak yapabilen Leeds, Bamford’ın etkili olmaya çalıştığı toplar dışında, rakibi zorlayamadı. Kalesinde gördüğü 3 gol dışında da en az 2 tane daha yiyebilecek pozisyonu da gördü.

B/R Football

Buna rağmen 25’ten sonra kanatlardan açılan ortalar ve içeriye kesilen paslarla biraz daha kıpırdanmaya başlayan Bielsa’nın öğrencileri, bu bölümde topla daha çok oynayan taraf da olmayı başardı. Yine de kaybedilen toplarda Kırmızı Şeytanların zaman zaman sol kanattan Rashford’ın ve Fred’in taşıdığı toplarla 4 için ataklar geliştirdiği bölümleri izledik. Manchester United, 3’ten sonra, kendilerinden beklenildiği gibi rakibinin hataları ile gol arayan bir kontra atak futboluna geri döndü. İlk yarım saatin sonuna geldiğimizde, istatistiksel olarak Leeds’in son 10 dakikada %70 topla oynamış olması da bunun bir göstergesiydi.

Skora bakmaksızın oyuna dahil olmaya başlayan Leeds United ile oyun 25-37 arası daha dengede, hatta Leeds’e yönelik gidiyordu. Ta ki Manchester United, kornerden bulduğu golle, maçın liderinin kim olduğunu hatırlatana kadar. Leeds’in kötü yerleşimini iyi değerlendiren United, Lindelöf ile farkı 4’e çıkardı ve taraftarına rüya gibi bir ilk yarı izletmeye devam etti.

dailymail.uk

42’de Leeds, bir kez daha, bu sefer duran toptan attığı golle ben hala buradayım dedi ve soyunma odasına küçük bir umutla gittiler. Manchester United, belki de şu ana kadarki en iyi ilk yarısını oynadı. Özelllikle ilk 25 dakikada fırtına gibi esen Kırmızı Şeytanlar’a Leeds United, 25’ten sonra bölüm bölüm karşılık verdi ve her ne kadar skor olarak Solskjaer’in öğrencilerinin üstünlüğü olsa da, iki tarafın da keyif verdiği 5 gollü bir ilk yarı izledik.

İkinci Yarı

İkinci yarıya Manchester United aynı kadro ile başlarken, Bielsa orta saha ve defansta birer değişiklik yaptı. İkinci yarı, biraz daha sakin ve ortada başladı. İlk atak 50’de Leeds’in kaçırdığı mutlak gol pozisyonu oldu. Manchester United ise ilk yarının son bölümündeki gibi ileride basmak yerine geride bekleyen ve kontra atak arayan oyununu sürdürdü.

Sky Sports

65’e kadar daha düşük tempoda, topun hakiminin Leeds olduğu fakat yeteri kadar önemli, tehlikeli pozisyonlar yaratamadığı bir bölüm izledik. Kırmızı Şeytanlar ise daha sakin ve tempodan memnundular. Fakat kontra atakta, McTominay 65’te James’i çok iyi gördü. James dar açıdan çok iyi vuramasa da kaleci bacaklarının arasından kaçırdı ve skor 5-1’e geldi. Böylelikle, ilk yarıda maçı koparan 2 golü getiren McTominay, bir de asist yapmış oldu. Golden 3 dakika sonra defans olarak iyice dağılan Leeds, bir de penaltı yaptırdı ve Kırmızı Şeytanlar Bruno Fernandes ile skoru 6-1’e taşıdı.

Leeds United, oyun olarak tamamen kopmaya başladı. Orta sahada bırakılan boş alanları McTominay’ın desteklediği, 3-4 dakikalık sekansta, artık oyun tamamen Manchester ekibine mi geçti derken Dallas, Kırmızı Şeytanlar’ın rehavetinden yararlanarak jeneriklik bir gol attı ve farkı tekrar 5’e indirdi.

Oyun olarak temponun en düştüğü dakikalarda bile Leeds United, skorun aksine pozisyon aramaya ve baskı kurmaya devam etti. İkinci yarıda da %60’a yakın topla oynayan Bielsa’nın öğrencileri, skoru azaltmaya çok yaklaştığı pozisyonları da buldu.

Sky Sports

Son 10 dakikada Manchester United, belki de skoru 10’a kadar çıkaracak kadar net fırsatlar buldu. Özellikle, fiziksel yorgunluklarla birlikte topun çok hızlı şekilde bir kaleden diğerine taşındığı maçta, 10 dakikada ortalama bir maçta olduğundan daha fazla pozisyon izledik. Her dakikası izlemeye değer, soluksuz bir maç oldu. Toplam 43 şut çekilen maç, Manchester derbisinin aksine belki de bu sezonki en keyifli maçtı. Manchester United böylelikle 3. sıraya çıktı ve bu haftanın farklı kazanan bir diğer takımı, lider Liverpool’a bir mesaj göndermiş oldu.

Maçın Hakkı

News Today

Maçın hakkını veren oyuncu, belki daha ilk 3 dakikada oyunu koparan ve sonrasında da dinamik Manchester United orta sahasının temel taşlarından biri olan Scott McTominay oldu. Maçı 2 gol, 1 asist ile tamamlayan McTominay kusursuza yakın oynadı. Maçın başından sonuna kadar disiplininden de hiç kopmayan İskoç orta saha bu unvanı da sonuna kadar hak etti.