Galatasaray – Göztepe (22.12.2020)

Galatasaray 3-1 Göztepe

Hafta sonunda Karagümrük karşısında beklemediği bir mağlubiyet alan Galatasaray, Fatih Terim’in cezası nedeniyle takımının başında olmadığı maçta ligin dişli ekiplerinden Göztepe’yi ağırladı. Maça çok hızlı başlayan Galatasaray, ilk yarının sonlarına doğru oyundan düşse de ağızlarda tat bırakacak bir 20 dakikayla çok önemli bir galibiyet almasını bildi.

ilk yarı

Maça kelimenin tam anlamıyla fırtına gibi başlayan Galatasaray, önce önde yaptığı baskıdan bir korner çıkardı. Ardından baskı sonucunda kazanılan topta Diagne’yi topla buluşturan ev sahibi, Senegalli oyuncu vuruşta ağır kalınca bu pozisyondan eli boş döndü. Buna rağmen hız kesmeden baskısıyla Göztepe’yi bunaltan Sarı Kırmızılılar, dakika 4’te Diagne’nin vuruşunda kaleciden seken topu tamamlayan Emre Kılınç ile maça adeta golle başladı.

fotomac.com.tr

Göztepe maçın ilk düdüğünün ardında karşısında öyle agresif bir takım buldu ki adeta ne olduklarını şaşırdılar. Önde Belhanda ArdaFeghouli ve Emre Kılınç’tan oluşan orta sahadaki tüm oyuncuların hem içte hem de kanatta oynayabilecek kapasitede olması, sürekli yer değiştirerek oynamaları ve oyun iştahları İzmir ekibinin savunmasındaki oyuncuların çok ciddi pas ve pozisyon hataları yapmalarına sebep oldu. Bunda Göztepe’nin defanstan oyun kuracak meziyette futbolcularının eksikliğinin yanında Galatasaray’ın bu sezon zaman zaman gördüğümüz agresif ön alan baskısının etkisinin de şüphesiz büyük payı var. Öyle ki Göztepe defansı topu aldığında başlayan prese Arda, Feghouli, Belhanda, Emre ve hatta Diagne katılınca, başta Omar olmak üzere bekler de çok rahat pozisyon alabildiler ve Göztepe her defasında karşısında bir duvar bulmuş oldu. İlk golden sonra devam eden pozisyonlarla farkı açma fırsatını yakalayan Cim Bom, ilk yarıdaki 10 şutunun 6’sını ilk 10 dakikada çekti.

cumhuriyet.com.tr

Göztepe’nin Galatasaray’ın baskısından bunaldığı dönemlerde savunmasını önde kurarak baskı hattını kalesinden uzak tutmaya çalışması da onlar için pek iyi sonuç vermedi. Şüphesiz Galatasaray’ın önde hızlı oyuncularının olmayışına güvenen İlhan Palut, rakibin pozisyon bilgisinin kurbanı oldu. Donk’un savunmadan attığı uzun pasa tam zamanında hareketlenen Arda, tecrübesinden beklenen soğuk kanlılıkla takımını iki farklı üstünlüğe taşırken, yıllar sonra ilk iç saha golünü de atmış oldu.

İkinci golün de gelmesiyle yakaladığı tempoyla farkı daha da açması beklenen Galatasaray’ın bu hızını kesen ise attığı klas golle Soner oldu. Göztepe’nin rakip kaleye ilk şutunda, topuğuyla harika bir vuruş yapan Soner hem takımını öne geçirdi hem de Marcao’nun yokluğunda Galatasaray savunmasının topla çıkışlarda yaşadığı sorunu gözler önüne serdi. Öyle ki Göztepe yaptığı planlı baskıyla topu sürekli Luyindama’nın kullanmasını istedi. Donk ve Taylan’a yapılan baskıda çaresiz Luyindama ile oyun kuran Sarı Kırmızılılar’da Kongolu stoperin yaptığı pas hataları Göztepe’nin baskı iştahını hep diri tutmasını sağladı.

İlk 20 dakika sonrasında Göztepe maça hızlı başlayan rakibinin hızını topa sahip olup tempoyu düşürerek kesmeyi başardı. Üstelik buna ek olarak geliştirdiği sabırlı ataklarla rakip kalede tehlike de yaratmayı başardı konuk ekip. Özellikle ön alanda yaptığı baskıyla Galatasaray’ı oyun olarak sindiren Göztepe buna karşın aradığı pozisyonları bir türlü bulmadı.

Hızlı başlayan ilk yarıda temponun giderek düştüğü son bölümde gole bir kez daha çok yaklaşan Galatasaray, Luyindama’nın kafa vuruşunda ve sonrasında Arda’nın vuruşunda kaleci Megreyi’yi geçemedi. Kalan dakikalarda da gol sesi çıkmayınca ilk yarı Sarı Kırmızılıların 2-1’lik üstünlüğüyle sona erdi.

ikinci yarı

İkinci yarıya başlangıçta saha içindeki roller sanki değişmiş gibiydi. Bu kez devreye agresif ve istekli başlayan taraf Göztepe oldu ve Galatasaray defansına yaptıkları baskını şiddetini yüksek tutarak ev sahibi kendi yarı alanına hapsettiler.

Agresif başlangıçlarının karşılığını almaya dakika 50’de çok yaklaşan Göztepe’de, ilk yarıda yaptığı muhteşem vuruşla akıllarda kalan Soner bu sefer çok daha müsait pozisyonda altı pasın üstünden topu dışarıya yolladı ve belki de maçın kırılma anında çok büyük bir fırsatı geri çevirdi.

fanatik.com.tr

Dakikalar geçtikçe Göztepe’nin baskısı sebebiyle savunmada bir türlü oyun kuramayan Galatasaray’da çok net olarak birkaç husus öne çıktı. İlk olarak Galatasaray’ın oyunu için (her ne kadar zaman zaman yaptığı sakarlıklar ve pozisyon hatalarıyla eleştirilse de) Marcao’nun önemi oldukça büyük. Zira Brezilyalı stoper özellikle Donk ile birlikteyken oyun kurulumunda öylesine kritik bir role sahip ki, onun yokluğunda Sarı Kırmızılılar oldukça zorlanıyor. Buna bağlı olarak ise Fatih Terim’in istediği ön alan baskısının değeri daha net anlaşılıyor. Zira Galatasaray’ın geriden oyun kurmakta sorun yaşadığı bir maçta yapacağı en akıllıca hamle ön alan baskısıyla oyunu topun kazanıldığı yerde kurmak. Tahminimce zaten bunu çok iyi bildiği için Fatih Terim de baskı hattını oyun kurucu meziyetleri yüksek olan zeki oyuncularla oluşturmak istiyor. Çünkü bu isimler topu kazandıkları noktada hızlı karar verebildikleri için bir anda rakip kalede tehlike yaratabiliyorlar. Bunu yapamadıklarında ise iş bireysel yeteneklerin ayağına kalıyor. Tıpkı golde olduğu gibi.

cnntürk.com

Göztepe, baskıdan gol çıkaramayınca futbolun çok bilindik bir kuralı devreye girdi. Büyük takımlar karşısında baskılı oyununu golle süsleyemeyen Anadolu ekiplerinin makus talihi genelde rakibin kalite olarak yüksek seviyedeki oyuncularının ayağından gelen bireysel beceri golleri oluyor. İşte tam da böyle bir gol Taylan Antalyalı‘nın muhteşem pasında aynı topu aynı güzellikte kontrol eden Feghouli vasıtasıyla geldi bu maçta da. Taylan‘ı klasik bir altı numaradan ayıran en büyük özelliği bu pasları atabilmesi şüphesiz.

Üçüncü golden sonra Göztepe’nin direncinin kırılmasıyla devre başından beri rakibinin yaptığı baskıdan kurtulan Galatasaray, yapılan Diagne Oğulcan değişikliğiyle rakip kaleye daha hızlı gitme imkanını da yakaladı. Bu dakikadan sonra maçın öyküsü de bu hat üzerinden gelişti. Göztepe’nin ataklarını savuşturan Galatasaray savunması hızlı oynayarak Oğulcan‘ı rakip kaleye defalarca koşturmasını bildi. Oğulcan‘ın da oyuna girdikten sonraki performansı açıkçası bu taktiğin işlemesini sağladı ancak son hareketlerdeki tercihler farkın daha da açılmasının önüne geçti.

Göztepe tarafı ise 3-1’den sonra çabuk toparlandı fakat rakip kalede bulduğu pozisyonları değerlendiremeyince bunu yine skora yansıtamadı. Hal böyle olunca Galatasaray, hem hafta sonunda yaşadığı hayal kırıklığını telafi etti hem de Trabzonspor maçı öncesi hanesine 3 puanı yazdırdı.

Maçın Hakkı

sondakika.com

Maçın Hakkı’nı veren isim konusunda Taylan Arda Emre Kılınç üçlüsü arasında çok düşünsem de, bu payeyi kaptanlık sorumluluğunu da yerine getirdiği için Arda Turan‘a vermek istiyorum. Arda, geçmişi bugünü ve geleceğiyle tartışılmaya devam edilecek olsa da bugün gösterdiği özellikle ilk yarıdaki performansla Avrupa devlerinde neden oynadığını izleyenlere hatırlattı. Fiziksel defolarına rağmen tekniğini, konsantrasyonunu ve oyun aklını sahaya yansıttığı zaman 66 numara hala bu ligde dengeleri değiştirebilecek nitelikte. Tebrikler Arda Turan!