Trabzonspor – Galatasaray (26.12.2020)

Trabzonspor 0-2 Galatasaray

Abdullah Avcı’nın gelişiyle beraber yükselen bir performans ivmesi yakalayan ve üst sıralara yerleşmeyi hedefleyen Trabzonspor, hocası Fatih Terim de dahil olmak üzere önemli eksiklerle boğuşan buna rağmen son maçlarda oyununu bir hayli geliştirmiş Galatasaray’ı ağırladı.

İlk Yarı

Abdullah Avcı’nın ekibi tam da beklediğimiz gibi maça topu rakibine bırakarak başladı. Haliyle Galatasaray’ın da rakip yarı sahaya takım halinde yerleşip pas yapması gayet rahat oldu. Sarı Kırmızılı ekip ağırlıklı olarak Arda Turan ve Sarachhi’nin bulunduğu sol kanattan ataklarını geliştirmeyi denedi. İlk 10 dakikada ev sahibi ekip savunmada hata yapmadı ve alışık olduğumuz maçların başındaki Galatasaray baskısını atlatmış oldu. Hatta kazandıkları topla çıktıkları kontra atakta Djaniny biraz daha iyi bir vuruş yapabilse 10. Dakikada Trabzonspor öne geçmiş bile olabilirdi.

15. dakika civarını geçtiğimizde ise maç daha dengeli bir hal aldı ve Trabzon da topa ortak oldu. Ana hücum düşünceleri uzun toplarla Djaniny üzerinden pozisyon yaratmak gibi göründü uzun bir süre boyunca. Bir diğer etkili kontra silahları olan Nwakaeme de devrenin iyi isimlerinden biriydi, soldan gelişen ataklarda varlığı önemliydi. Abdulkadir Parmak’ın ceza sahası içine yaptığı koşular da zaman zaman ev sahibi takım adına etkili oldu. Duran toplarla da gol arayan Karadeniz ekibi yaklaşsa da sonucu alamadı.

milliyet.com.tr

Galatasaray tarafında ise ilk yarıda dakikalar ilerledikçe etkinlik azaldı. Bunda tabi sakatlanıp oyundan çıkmak zorunda kalan Feghouli’nin yokluğu ve ev sahibi takımın tempoyu düşürmesi de etkiliydi. İlk dakikalardaki baskılarını da uzun sürdüremediler. Bordo Mavili ekibin pas kanallarını kapatan ve rakibi kanatlara itmeye çalışan savunma anlayışı devrenin büyük bölümünde işe yarıyor gibi gözüktü.

Devrenin son anlarına kadar bu bahsettiğimiz dengeli ve iki takımın da zaman zaman üstünlük kurduğu oyun devam etti. Pozisyon sayısı çok olmasa da heyecansız ve yavan bir devre olduğunu söylemek zordu.

milliyet.com.tr

44. dakikaya geldiğimizde ise bu ana kadar belki de en organize atağını geliştiren Galatasaray istediğini Arda Turan’la aldı. Kendi yarı sahasından hızlı ve ayağa paslarla çıkan Sarı Kırmızılılarda, sağ çizgiye kadar inen Oğulcan arkasındaki Emre Kılınç’a çok şık bir pas bıraktı. Neredeyse bütün savunma oyuncularını yaptığı koşuyla üstüne çekmeyi başarmış olan isim uzak köşeye düzgün vurdu fakat Uğurcan ayağıyla çıkardı. Kaleciden dönen topta da bomboş kalmış olan Arda hata yapmadı ve fileleri buldu. Devrenin sonlarında herkes 0-0 gidilecek bir soyunma odası hesapları yapmışken gelen bu gol Galatasaray için büyük bir avantaj sağladı.

İkinci Yarı

Skorun da etkisiyle ikinci kırk beş dakikanın başlangıcında biraz daha baskılı oynamaya çalışan bir Trabzonspor görür gibi olduk ama bu durum hiç de uzun sürmedi. Ev sahibi ekibin biraz daha öne çıkması ve savunmayı ikinci plana almaya tenezzül etmesiyle Galatasaray etkili pozisyonlar yakalamaya başladı. Aynı ilk yarıdaki gibi sol kanat ağırlıklı pozisyonlardı bunlar. 55.dakikadaki etkili pozisyon da golle sonuçlandı zaten. Oyuna 34. Dakikada Feghouli’nin yerine dahil olan Ömer Bayram soldan harika bir ara pas gönderdi ve Oğulcan’ı savunma arkasına kaçırdı. Düzgün bir vuruşla Uğurcan’ı alt eden Oğulcan takımının ikinci golünü kaydetti.

Dakika 60’tan sonra farkı da ikiye çıkarmış olan Galatasaray iyice rahatladı ve tempoyu da düşürdü. Biraz daha topun arkasında kalmayı tercih eden deplasman ekibi, kendi yarı sahasında daha çok pas yaparak hem oyunun kontrolünü kaybetmedi hem de rakibinin tempo yapmasının önüne geçmiş oldu.

fanatik.com.tr

67. dakikada ev sahibi ekipte oyuna dahil olan isimler Afobe ve Hosseini oldu. Özellikle Afobe’nin dahil oluşu ileride daha rahat top tutma ve rakip yarı sahaya daha rahat yerleşebilme taleplerini karşılamak üzereydi. Belirli bir ölçüde de bu talepler yerine geldi. Fiziksel üstünlüğü ve top tutma beceresiyle Afobe rakip savunmayı oyunun sadece ilk on dakikasında görünen Djaniny’den daha fazla uğraştırdı.

Maçın sonuna kadar birkaç pozisyon yakalayabilen Trabzonspor bunlarda çok tehlikeli olamadı. Geride olmalarına rağmen hücumda orta sahadan ya da bek oyuncularından neredeyse hiç katkı alamadı. İlk yarının iyi isimlerinden Djaniny ve Nwakaeme de ikinci devrede neredeyse sahada yoklardı. Ceza sahasında topla buluşmasına buluştular aslında ama kafasını kaldıran Bordo Mavili oyuncular pas verecek kimseyi bulamadılar. Üç-dört kişiyi asla geçmedi ceza sahası içindeki oyuncu sayısı. Bu durum da doğal olarak hücumda etkisizliğe sebep oldu.

Skor avantajını elinde bulunduran Galatasaray ise ikinci devrede neredeyse hiç zorlanmadı. Pragmatist futbolu belki de yıllardır ligimizde en iyi oynayan ekip olan Sarı Kırmızılılar, bu maçta da skoru aldıktan sonra oyunu istediği gibi sürdürdü. Takım halinde savunmada duran takım mümkün olduğunca rakibi orta sahada baskılamayı denedi ve büyük ölçüde de başarılı oldu. Çok efor harcamadıkları gibi kazandıkları toplarla tehlikeli kontra fırsatları da yakaladılar, fark daha da açılabilirdi.

fanatik.com.tr

Ömer Bayram konuk ekipte sonradan oyuna dahil olmasına rağmen çok iyi bir maç çıkardı. Birincil rolü olmamasına karşılık oyun kurucu gibi oynadı. Merkezden ve kanatlardan zaman zaman çok iyi pas dağıtımı yapan isim ikinci golün de asistini yaparak takımını bir hayli rahatlattı.

Genele baktığımızda maçın büyük kısmında, özellikle de ilk yarıda, daha etkili görünen Galatasaray skora gitmekte de pek zorlanmadı ve farkı ikiye çıkarttığı anda da rakibi uyuttu ve maçı kontrolü altında tuttu. Zor bir Trabzonspor deplasmanından neredeyse hiç zorlanmadan üç puanı aldı ve liderlik yarışında çok önemli bir avantaj sağladı.

Maçın Hakkı

milliyet.com.tr

Takımının iki as santrafor oyuncusunun da eksik olmasıyla beraber bu mevkide 11 başlayan 24 yaşındaki Oğulcan Çağlayan, formasının hakkını veren isimlerden biriydi. Maç genelinde hiç de sırıtmayan, etkili bir performans ortaya koyan isim takımının skoru almasında da başrol oyuncularındandı. İlk golde Emre Kılınç’a verdiği şık pas ve yarattığı boşluk golü hazırlayan en önemli faktörlerdendi. İkinci golde de savunma arkasına iyi sarktı ve Ömer Bayram’ın güzel pasında Uğurcan’ı düzgün bir vuruşla alt ederek maçı bir nevi bitiren golü kaydetti. Maçın hakkı Oğulcan Çağlayan’ın.