Beşiktaş – Sivasspor (28.12.2020)

Beşiktaş 3-0 Sivasspor

Haftanın son maçında Beşiktaş, geçen senenin flaş takımı Sivasspor’u ağırladı. Kırmızı kartın oyuna damga vurduğu maçta kara Kartal 3 puanı 3 gol ile aldı.

ilk yarı

Haftanın son maçında Beşiktaş, geçen senenin flaş takımı Sivasspor’u ağırladı. Bu kritik maçta Beşiktaş, Aboubakar ve J. Souza gibi takımın en etkili hücum silahından ve orta sahanın kemik isminden mahrum olarak sahaya çıktı. Bu iki isim yerine Sergen hoca, Güven Yalçın ve Necip Uysal tercihleri ile maça başladı. Uzun bir aradan sonra Necip Uysal’ı orijinal mevkisinde izlemek hem bizlere hem de belki en çok kendisine garip gelmiş olsa gerek.

Twitter/ @Besiktas

Maça iki takım da etkili başladı. Taraflar topa sahip olmak istiyorlardı. Sivasspor geçen seneden alışık olduğumuz baskılı ve fiziksel gücünü ön planda tuttuğu futbolu ile Beşiktaş’ın oyun kurulumunu engellemeye çalıştı. Beşiktaş ise rakibine aynı doğrultuda baskılı futbol ile cevap verdi. Daha maçın 2. Dakikasında Sivasspor’un sol forveti Gradel, Beşiktaş kalesinde etkili oldu ki bu aynı zamanda ilk yarının Sivasspor adına en etkili olduğu hücumu oldu. Sivasspor adına sezonun şuana kadar ki en etkili ismi olan Gradel’e karşı önlem olarak Necip’in sağ tarafa yakın olarak konumlandığını görsek bile dakikalar ilerleyip Beşiktaş topa sahip olmaya başlayınca bu önleminden vazgeçti Sergen hoca. 18. Dakikada ise ilk yarının kırılma anını izledik. Taç çizgisi üzerinde Rosier, “çıktı-çıkmadı” tartışmalarının gölgesinde pasını Ghezzal’a aktarıp, ardından onun da topu Güven’in kafasına göndermesi ile skorun takımı lehine değişmesini sağladı ve Beşiktaş Güven’in golüyle 1-0 öne geçti.

Ligimizde 1-0’I en iyi oynayan takımlardan olan Beşiktaş, orta sahada Souza’nın yokluğuna rağmen topa sahip olarak maçın temposunu istediği şekilde belirlemeyi başardı. Burada Güven Yalçın’a ayrı bir parantez açmak gerekir. Son haftalarda sonradan girdiği maçlarda bencil bir performans gösteren genç forvet, bugün orta sahaya yaptığı katkı ile takımın oyunu istediği şekilde oynamasında en büyük katkı sahiplerinden biri oldu. Çoğu pozisyonda içe gelerek pas opsiyonu olması Sivasspor’un baskılı orta sahasına karşılık takımının hücuma daha rahat çıkmasını sağladı.

32. Dakika ilk yarının en hareketli dakikası desek yanlış olmaz. Önce Sivasspor kendi solundan gelerek Erdoğan’ın ortasına uçan kafa vuran Yatabare ile kale direklerine takıldı. Hemen ardından biraz önce bahsettiğim Güven Yalçın orta sahaya gelerek topla buluştu. Ardından Nkoudou’ya pasını aktardı. Nkoudou’nun yerden sert ortasında Mensah topu üstten auta göndererek yazık etti.

İlk yarının sonunda ise sahalarda ender gördüğümüz bir olay damgasını vurdu. Tartışmalı “çıktı-çıkmadı” kararına telefonlu tepki gösterildi. Bu tepki Hakan Arslan’ın kırmızı kart ile oyundan atılmasına neden oldu.


ikinci yarı

finansajans.com

Kırmızı kart sonucunda 10 kişi kalan Sivasspor, ilk yarının aksine tüm direncini yitirmiş şekilde ikinci yarıya başladı. İlk yarı kora kor geçen maçın ikinci yarısı bir hazırlık maçı temposunda geçti. Topa tam anlamıyla sahip olan ev sahibi Beşiktaş, savunmasını oldukça ileride konumlandırarak savunma ve orta saha arasındaki paslaşmalar ile oyunun temposunu oldukça düşürdü. Maçı kontrolüne alan siyah beyazlı ekipte, Sivasspor’un Yasin ve Kayode hamlelerine karşılık Vida’yı oyundan alan Sergen hoca, Montero’yu sahaya sürdü. Bu sırada günün ilk golünü atan Güven ise yerini Larin’e bıraktı. Kayode ve Yasin gibi açık alanı seven hızlı oyuncuları sahaya süren Rıza hoca yaptığı bu tercih ile ikinci yarının başından beri topa sahip olan Beşiktaş’ın savunmasının arkasına sarkmayı planladı. Fakat 75. Dakikadan itibaren ev sahibi Beşiktaş topu kendi isteği ile Sivasspor’a bırakınca 10 kişi kalan Anadolu temsilcisi top ile üretimde oldukça zorlandı. Ayrıca Yatabare’nin oyundan çıkması ile önde de top tutmakta oldukça zorlandılar. Beşiktaş orta alan baskısı ilk kaptığı toplarla etkili olurken 82. Dakikada tam da böyle bir baskı sonucu orta sahanın gerisinden attığı deparla topla buluşan Larin topu ağlara göndermeyi başardı ve durumu 2-0 getirdi. Rakibinin iyice düşen gardını Oğuzhan Özyakup’un golü ile cezalandıran Beşiktaş zorlu maçtan 3 puanı 3 gol ile alarak haftayı lider Galatasaray’ın 1 puan ardında kapattı.

Maçın Hakkı

milliyet.com.tr

Maçın hakkını veren isim şüphesiz ki genç sol bek Rıdvan oldu. Savunmadaki sağlam duruşuna karşılık hücüma kattığı etki oldukça büyüktü. Özellikle çizgiden ziyade ortasahaya yakın Oynadığımız dakikalarda takımın orta alanına yapılan baskının kurulmasındaki en büyük etkendi.