Southampton 0 – 0 West Ham United (29.12.2020)

Southampton 0 – 0 West Ham United

Son iki maçtır gol yollarında sıkıntılar yaşayan Southampton, evinde West Ham United’ı ağırladı. Taraftara rağmen sessiz geçen geceden gol sesi çıkmadı ve puanlar paylaşıldı.

ilk yarı

Evening Standard

Maç hareketli başladı. Başlangıçta, West Ham da birkaç kez pozisyon üretmeye çalışsa da, ilk 10 dakikada oyunun ve topun hakimi biraz daha Southampton’dı. Özellikle Ings’in dönüşü ile son maçtaki tutukluğunu da atan Southampton, Oyunu Romeu ve Prowse ile biraz daha rakip sahaya yıktı. Bu dakikalarda Ings, muhteşem bir gol atsa da daha öncesinde Adams’ın ofsaytta olması, bu güzel gole mal oldu.

Bu keyifli 10 dakikadan sonra daha durağan bir 20-25 dakika izledik. Hücum olarak 25’ten sonra üstünlüğünü West Ham’a kaybetmeye başlayan Southampton, bu sekanstan sonraki en tehlikeli atağını ancak 35’te yine Ings ile bulabildi. Ings’i, ilk yarı itibariyle hücum bölgesinin hemen hemen her alanında görmemiz mümkündü. Sakatlığını atlatan Dany Ings, gerçekten futbolu özlediğini gösterdi.

Daily Echo

Genel olarak ortada ve az pozisyonlu bir ilk yarı izledik. Southampton, oyun olarak istediğini yapabilse de pozisyon olarak son iki maçtaki kısırlığı devam etti. Ings’in dönüşü pozisyon yaratmada bir yere kadar yeterli olabildi. Diğer taraftan West Ham’da ise oyuna hücum katkısı vermek için uğraşan bir tek Yarmolenko vardı. Maçın ilk yarısı skoru ve dengeyi hak ediyordu.

ikinci yarı

İkinci yarıya, ilk yarının aksine çok baskılı ve istekli başlayan bir West Ham United vardı sahada. Özellikle ilk 5 dakikada üst üste pozisyon bulan West Ham, ilginç bir şekilde 50’den sonra yavaş yavaş önce orta sahaya, ardından da kendi yarı sahasına çekilmeye başladı. 55’ten sonra oyun tamamen West Ham yarı sahasına yıkıldı. Azizler, yoğun ataklarla rakibini tamamen yarı sahasına hapsetti fakat pozisyon denilebilecek sadece 1-2 atak izledik. Bunun ardından, Hasenhüttl Adams’ı oyundan alarak sahaya Shane Long’u sürdü. Bu sekansta çok fazla top kaybı yapan ve rakibine baskı dahi kuramayan West Ham ise oyunun hakimiyetini rakibe bırakmış gibiydi.

eurosport.com

70’e kadar Southampton’ın üstünlüğünde bir oyun izledik. bu dakikadan sonra fiziksel olarak düşüşler yaşamayan Azizler, biraz da ön alan baskısının seviyesini düşürdü. Bu da West Ham için pozisyon bulma şansı anlamına geldi. Özellikle 72-73’ten sonra bu sefer de Southampton yarı sahasında bir oyun izlemeye başladık. 77’de David Moyes, Antonio’yu oyuna sürerek, takımının yükselen performansıyla birlikte 3 puanı istiyorum dedi adeta.

Fakat bu değişiklik sonrası biraz daha az pozisyonlu ve ortada bir maç izlemeye başladık. İki takım da, her ne kadar 3 puanı istese de, 1 puanı da bırakacak riskler alamadılar. Bu da bize bol pasın, az top kaybının ve az pozisyonun olduğu bir sekans izletti.

İkinci yarıdaki en kritik pozisyon ise, maçın en başarılı isimlerinden Stephens’ın hatasında Benrahma’nın kaleci ile birebirde kaldığı pozisyonda oldu. Eğer McCarthy başarılı bir kurtarış yapamasaydı, Stephens, 70’li dakikalardaki başındaki kritik müdahalelerini hiçe saymış olacaktı.

The Sun

Üç maçtır, kazanamayan, hatta gol dahi atamayan Southampton’da performans düşüşü devam etti. Her ne kadar yıldızları Ings geri dönmüş olsa da maçın başlarından sonra adeta kayıpları oynadı. Ings’in daha zamana ihtiyacı olduğunu bir kenara koyarsak, iki lige iyi başlayan takım da bu maçta ciddi üretme sıkıntısı yaşadılar. Öyle ki pozisyon olarak izlediğimiz atakların başlangıçları çoğunlukla bireysel hatadan oldu. Bu da bize sessiz bir hafta içi maçını getirdi.

Maçın Hakkı

fanatik.com.tr

Nasıl ki Stephens, Southampton adına 70-80 arasında kritik müdahalelerde bulunduysa, Azizlerin baskıyı kurduğu dakikalarda da Ryan Fredericks, West Ham United adına benzeri işleri yaptı. Oyun boyunca defans disiplinini bozmayan Fredericks, takımının gol yememesinde ve puanla evine dönmesinde önemli bir role sahipti. Bu yüzden maçın hakkını veren oyuncu Ryan Fredericks oldu.