Newcastle United – Liverpool (30.12.2020)

Newcastle United 0-0 Liverpool

2020’nin son Premier Lig maçında Liverpool, Newcastle United’a konuk oldu. %73lük bir topa sahip olma oranına rağmen kaleci Darlow‘u bir türlü geçemeyen Kırmızılar, ikinci sıradaki Man Utd ile puan farkını açma fırsatından yararlanamadı.

ilk yarı

Liderlik yolunda dolu dizgin giden Liverpool, Newcastle deplasmanına konuk oldu. Liverpool adına zorlu başlayan mücadelede Newcastle önde baskı ve fiziksel mücadele ile Liverpoollu futbolcular üzerinde ev sahibi baskısını hissettirdi. Ev sahibi ekip Newcastle’ın şüphesiz en büyük gol kozu Wilson’dı. Bu bilinç ile hareket eden ev sahibi, Liverpool’un savunmasının zayıf karnı olarak görülen Phillips ile eşleşmek için sol forvete yakın olarak konumlandı. Newcastle’ın hücumlarını kendi sol kanadından gerçekleştiğini izledik ve sonunda toplar her seferinde Wilson ile buluştu.

bta.bg

Dakika 12de bir uzun top ile topla buluşan Wilson birebir açık alanda Phillips’in yanından adeta basıp geçerek kaleci Alisson ile karşı karşıya pozisyonu değerlendiremedi. Bu dakikadan itibaren Newcastle’ın ön alan baskısında azalma gördük. Daha çok rakibi Liverpool’u ikinci bölgede karşılayıp topun Liverpool hakimiyetinde olmasına göz yumdular. Son şampiyon ilk yarıda %73lük gibi ezici bir hakimiyetle oynasa bile oyunun oynadığı bölge Newcastle kalesinden oldukça uzaktı. Liverpool, dakika 23’te ve 33’te ilk yarının en net pozisyonları diyebileceğimiz pozisyonları uzun toplar ile kontra ataklar sonucu elde edebildi fakat kaleci Darlow iki pozisyonda da oldukça başarılıydı. Özellikle Salah’ın 33. Dakikadaki pozisyonunda topu parmaklarının ucu ile kornere çelmesi ilk yarının kırılma anıydı. Bu hücumda Newcastle savunması ofsayt tuzağını denese de bu konu da başarısız olmaları Salah ile kaleci Darlow‘u karşı karşıya bıraktı. Ofsayt tuzağı, ilerde oynamaya çalışan Newcastle için anlaşılabilen bir savunma anlayışı olabilir. Lakin rakip savunma arkasına sarkmakta bir dünya markası olan Liverpool olunca bu, adeta bir Rus ruletinden farksız. İlk yarı itibari ile rakip kaleye daha fazla şut gönderen taraf Newcastle olsa da Bulduğu iki çok net pozisyonda kaleci Darlow‘a takılan Liverpool gole daha yakın olan taraftı.

ikinci yarı

İkinci yarının başlama düdüğü ile beraber Liverpool’un galibiyet isteğini gözle görülür bir şekilde gördük. Savunmasını ilk yarıya göre daha öne taşıyan, daha cüretkar baskı uygulayan Kırmızılar adeta Newcastle’ın iradesini kırmayı hedeflemişlerdi. Fakat 3’lü savunmanın avantajını derinde kalabalık bekleyerek yakalayan Newcastle, konuk Liverpool’un tüm baskısını göğsünde yumuşatmasını bildi. Bu süreçte Liverpool’un forvet hattı son vuruşlarda oldukça etkisizdi. Gerek Salah gerek Firmino; tüm son vuruşları etkisiz kalsa da kaleci Darlow’un abartısız kariyer maçı haline mücadelede, bu son vuruşların başarısız olmasında payı çok büyük.

thisisanfield.com

Thiago Alacantara’nın oyuna girişine kadar rakip sahada etkisi kısıtlı olan Kırmızılar kurduğu baskıdan hücum anlamında olumlu sonuç çıkarmayı başaramadılar. Derinde kalabalık bekleyen rakibinin savunmasında tembel paslar ile gedik bulamadılar. Fakat Thiago‘nun oyuna girişi ile pas temposu hızlandı, oyunun yönünü daha hızlı değiştirmeyi başardı Liverpool. Fakat yakaladıkları pozisyonlarda etkisiz son vuruşları ve Darlow‘un mükemmel performansı Newcastle’ı oyunda tutmayı başardı. Özellikle 87. Dakikada sağ köşeden kullanılan kornerde Mane‘nin çizgi üzerinden değerlendiremediği pozisyon Newcastle’ın puana olan inancını artırırken Liverpool’un da hevesini kırdığını ekranların başından tanık olduk.

Bazı gecelerde olmadığı zaman olmuyor bugün öyle bir maç izledik. Futbol adına Liverpool tüm doğruları yapsa da o son vuruş gelmediği zaman istediğin sonucu alamıyorsun. Fakat kötü son vuruş demek gecenin kahramanı Darlow‘a da haksızlık olur. Özetle Liverpool’un rakibine topu vermediği, rakibini boğduğu fakat sonuca gidemediği bir mücadele izledik. Tempolu ve mücadele dolu geçen maçta taraflar puanları paylaştı.

Maçın Hakkı

Takımına zorlu maçta puanı getiren isim olan kaleci Darlow kesinlikle maçın hakkını veren isim oldu. Adeta kariyer maçını oynayan Darlow kırmızıların forvet hattına geçit vermedi. Bu gecenin kahramanı olacağını daha ilk yarıdan veren Darlow, bugün Liverpool’un planlarını bozan isim oldu.