Galatasaray – Antalyaspor (02.01.2021)

Galatasaray 0-0 Antalyaspor

2021’deki ilk maçına çıkan Galatasaray sahasında, geçen hafta 6 gollü şok mağlubiyetin yaralarını sarmak isteyen Antalyaspor’u ağırladı. Falcao‘nun oyuna girip sakatlandığı, Emre Kılınç‘ın kırmızı kartla oyun dışında kaldığı ve Boffin‘in kritik kurtarışlara imza attığı maç başladığı gibi bitti.

ilk yarı

Maça Omar’ın yılbaşında yaşadığı talihsiz kazanın moral bozukluğuyla çıkan Galatasaray, karşılaşmadan galip ayrılıp liderliğini devam ettirmek hedefindeydi. Geçen maçta cezalı duruma düşen Taylan Antalyalı ve sakatlanan Feghouli’nin yokluğunda takım içinden çözümler üreten Fatih Terim, bu iki ismin yokluğunda Luyindama ve Ömer Bayram’a forma şansı verdi. Donk’u Taylan’ın bölgesinde kullanan Fatih Terim, Ömer Bayram’ı orta sahada oynatarak Emre Kılınç’ı sağ kanada attı.

İlk dakikalardan itibaren topun sahibi olan Galatasaray, artık alışık olduğumuz üzere yer yer sabırlı yer yer seri paslarla rakibin boşluğunu kovaladı. Bunun yanında oyunu kendi yarı alanında kabul eden Antalyaspor karşısında kaybedilen toplara yapılan yoğun baskıyla topu hemen geri kazanan Sarı Kırmızılılar, böylelikle oyun üstünlüğünü de eline almış oldu.

Twitter/@GalatasaraySK

Dakikalar ilerledikçe oyunu rakip ceza sahası önüne yığmayı başaran ev sahibi, bu baskısını pozisyonlara dönüştüremedi. Dakika 11’de Belhanda’nın ceza sahası dışından şutu Boffin’de kalırken bu belki de ilk yarıya dair akılda kalan tek pozisyon oldu. İlk yarının bu denli kısır geçmesinin bana göre en büyük sebebi Fatih Terim’in önceki maçlarda kullandığı fonksiyonel mobil orta sahanın bu maçta olmayışıydı. Bunu açıklamak gerekirse Galatasaray, ArdaEmreBelhanda Feghouli dörtlüsüyle oynadığı maçlarda Taylan’ın da verdiği destekle ileri uçtaki forvet oyuncusundan bağımsız çok hareketli bir orta sahaya sahip oluyor. Zira bu dört oyuncu da orta sahanın sağında, solunda, merkezin oynayabilen isimler olduğunda, maç içinde sürekli yer değiştiriyorlar. Bu da rakip savunmanın aklını karıştırıp, onların dengesini bozabiliyor. Üstüne bir de bu oyuncuların teknik kapasiteleri eklenince, küçük üçgenler, tek toplar ve seri paslaşmalarla rakip kaleye bir anda inebilen bir Galatasaray ortaya çıkıyor. İşte ilk yarı itibariyle bu maçtaki en büyük sorun da tam bu noktada başlıyor. Çünkü Ömer Bayram’ın bu mobiliteye ve teknik kapasiteye sahip olmaması, Fatih Terim’in bu oyununu tamamen sekteye uğratıp oyuncuların tek mevkiye hapsolmalarına yol açıyor. Buna arkada Taylan’ın tempo ve oyun görüsüne sahip olmayan Donk’un varlığı da eklenince oldukça durağan, alıştığı hızlı oyunları oynayamayan bir Galatasaray ortaya çıkıyor.

Galatasaray bu durumdayken karşısında hücumu neredeyse hiç düşünmeyen bir Antalyaspor olması da bu üretkenlik sıkıntısını hat safhaya çıkardı. Oyunu tamamen kendi yarı sahasında kabul eden Antalyaspor, Galatasaray’ın ön alan baskısını her gördüğünde topu ileri vurarak adeta bir duvar ördü. Zihnimizde yer alan Ersun Yanal takımlarından bir hayli uzak olan bu görüntü, Akdeniz temsilcisinin kadro yapısından kaynaklanıyor. Yönettiği takımlarda tempoyu daima ilk sıraya yazan Yanal’ın elinde öyle bir takım var ki, bu oyuncu grubuyla tempolu bir oyun oynamak neredeyse imkansız. Ersun Yanal da bunu biliyor olacak ki, oyunu tamamen tempoyu düşürmeye yönelik, belki bir tane yakalar atarız anlayışına çevirmiş. Gezgin oyun kurucu olarak Nuri Şahin’in ayağına bakan Antalyaspor, bunun dışında üretkenlikten uzak bir durdurma oyunu oynadı.

Twitter/GalatasaraySK

Galatasaray’ın ilk yarıda dikkat çeken bir diğer stratejisi ise ters uzun toplarla sağdan ceza sahasına giren oyuncuları pozisyona sokmaktı. Bunu ilk yarı boyunca 3 kere çok başarılı şekilde uygulayan Sarı Kırmızılıların karşısına bu kez de Oğulcan Çağlayan’ın etkisiz gününde olması çıktı. Genç oyuncu ileride sadece 11 kez topla buluşarak bu anlamda Galatasaray’ın Okan’dan sonra en az topla buluşan oyuncusu oldu. Doğru zamanda doğru yerde olma konusunda sıkıntılı bir ilk yarı geçiren genç oyuncu, geçen maçtaki yüksek performansı sonrası bu görüntüsüyle ilk yarı itibariyle hayal kırıklığı yarattı.

İkinci Yarı

İkinci yarıda ön alandaki etkisiz görüntüyü bertaraf etmek için sahaya Falcao’yu süren Galatasaray teknik ekibi, Oğulcan’ın sağ kanada atarak ilk yarı için bahsettiğimiz mobiliteyi sağlamaya çalıştı. Bunun etkisini henüz ilk dakikalarda görmeye başlayan ev sahibi, ilk 5 dakikada rakip kaleyi 3 kez yoklayarak ilk yarıda yakalayamadığı etkinliğe ikinci yarıda ulaşacağının sinyallerini verdi.

Maç bu şekilde sürerken dakika 51’de Emre Kılınç’ın direkt kırmızı kartla oyundan atılması, Sarı Kırmızılıların planlarını bozdu. 10 kişi kaldıktan sonra devrenin başında yakaladığı momentumu kaybeden Galatasaray karşısında Antalyaspor’da ise hiçbir değişiklik olmadı. Gol atmayı aklının köşesinden bile geçirmeyen görüntüsüyle konuk ekip futbol adına izleyenler açısından sınıfta kaldı.

Bir kişi eksik kalmasının ardından rakibinden direnç göremeyen Galatasaray, dakikalar sonra topun kontrolünü tekrar eline aldı. Bu dakikalarda ise Türk futbolseverler için oldukça şaşırtıcı(!) bir şekilde Falcao bacağını tutarak oyundan çıkma isteğini kulübeye iletti. Falcao oyundan çıktıktan sonra oyundan moral olarak da iyice düşen Cimbom, maçın kırılma anını dakika 77’de yaşadı. Maçın en hırslı isimlerinden Arda’nın çevirdiği topa ceza sahasında dokunan Oğulcan’ın topunu Boffin çıkarırken aynı zamanda Galatasaray’ın galibiyet umutları da topla birlikte dışarıya çıktı.

Rakibinin bu denli düştüğü bir maçta Podolski ve Eren Albayrak değişikliklerini yapmak için dakika 90+4’ü bekleyen Ersun Yanal maçın kaybedenlerinden olurken, Galatasaray ise 2021 yılına istediği gibi başlayamamış oldu.

Maçın Hakkı

sadeceantalyaspor.com

Bu kadar düşük tempolu bir karşılaşmada Maçın Hakkı’nı veren ismi bulmak çok zor. Lakin ilk yarıdaki Belhanda şutunda ve ikinci yarıda Oğulcan’ın pozisyonda kalesinde başarılı bir sınav veren Boffin sanırım bu payeye en layık isimdi. Tebrikler Boffin!