Kasımpaşa – Fenerbahçe (04.01.2021)

Kasımpaşa 0-3 Fenerbahçe

Fenerbahçe bay geçtiği haftanın ardından İstanbul’da Kasımpaşa’nın konuğu olduğu. Thiam ve Pelkas‘ın ön plana çıktığı maçta rakibi Kasımpaşa’yı 3-0 yenmesini bildi.

ilk yarı

Fenerbahçe bay geçtiği haftanın ardından İstanbul’da Kasımpaşa’nın konuğu oldu. Ev sahibi Kasımpaşa’nın eksiklerle çıktığı maçta, Fenerbahçe ise maçtan önce yayınladığı ilk 11’i ile şaşkınlık yarattı. Kimin nerede oynayacağı belirsiz olan 11’in şifreleri maç başladığı zaman çözüldü. Maçın başında top rakipteyken 4-3-3 olarak izlediğimiz sarı lacivertliler, top kendilerine geçtiği zaman 3-4-2-1 i andıran bir diziliş ile sahadaydı. Sadık’ı 3lünün sol stoperi gibi gördüğümüz, Pelkas’ı uzun bir aradan sonra forvet arkasında izleme fırsatı bulduk.

Maça iki takım da istekli bir başlangıç yaptı. Bu hafta diğer büyüklere karşı kapanıp topla üretim adına hiçbir varlık göstermeyen Anadolu takımları yerine, eksiklerine rağmen oynamak için çıkan Kasımpaşa, maçın zevkli geçeceğinin göstergesi gibiydi. Fenerbahçe ilk 10 dakikada kendi sağ tarafından Nazım ve Valencia ile tehdit yaratmaya çalıştı. Haddadi‘nin başarılı performansı bu çabaları boşa çıkarttı. Top Kasımpaşa’ya geçtiğinde ev sahibinin üretim adına zorlandığına şahit olduk. İleride Koite‘yi adeta mum ile aradılar. TisserandGustavoSadık 3’lüsüne Mert Hakan ve Ozan’nın dinamik oyunları ile yardım etmeleri Fenerbahçe’nin takım savunmasını güçlendirdi. Geçtiğimiz haftalarda takım savunması anlamında sıkıntı çeken Sarı Kanaryalar bay geçtikleri haftayı bu anlamda verimli geçirmişler.

superfb.com

Üretim anlamında Pelkas‘ın serbest rolü ve Valencia’nın sağ kanattan forveti ikilemesi ile organize gelinen hücumların mutlak bir tehlike yaratması ile son buldu. Dakika 14’de gelen gol bunun bir örneği, pas ile rakip ceza sahasına yaklaşan Fenerbahçe ceza sahasının hafif sol dışından Mert Hakan’ın yaptığı ortaya Pelkas‘ın kafasından seken topun Thiam ile buluşması ile golü buldu. Burada önemli nokta şu; Mert Hakan ortayı yaptığı zaman içeride pozisyon alan 3 Fenerli oyuncu vardı. Pozisyonun başı yine orta organizasyonu fakat bu sefer, kenardan çizgiye inmeden rastgele yapılan değil; bir oyun ile ceza sahasına yaklaşılıp bilinçli yapılan bir “havadan pas” izledik.

Gol ile beraber topa daha fazla sahip olmaya çalışan taraf Kasımpaşa oldu. Özellikle kanatlarını kullanmaya çalışan Kasımpaşa en etkili hücumunu dakika 21’de yaptığı ön baskı sonucu Mert Hakan’ı ve Gustavo‘yu hataya sürüklemesi ile buldu. Fakat bu fırsatı Alan gole çevirmeyi başaramadı.

Fenerbahçe rakibine önde basmak yerine ikinci bölgeye gelmesine izin veren bir defansif anlayış göstermeye başladı golden sonra. Fakat kuvvetli ve dinamik merkezini bir de 3 stoperin önünde konumlandırdığı için rakibinin kendi ceza sahasına girmesine ve şut tehdidi yaratmasına müsaade etmedi. İki taraf adına orta saha mücadelesi ile geçen ilk yarının sonucunu Pelkas‘ın savunma arkası topuna hareketlenip düzgün bir vuruş ile bitiren Thiam belirledi.

ikinci yarı

internethaber.com

İkinci yarıya 2-0 önde başlayan Fenerbahçe skoru elinde tutmanın rahatlığı ile ikinci yarıya başladı. Gollerden sonra daha çok 4-3-3 dizilişinde oynayan Fenerbahçe topu ev sahibi Kasımpaşa’ya bıraktı desek yanlış olmaz. Fakat bu sekans esnasında bile oyun Fenerbahçe’nin kontrolü altında geçti, rakibinin boşalttığı alanları Pelkas, Valencia ve Thiam ile etkili kullandı konuk ekip. Özellikle 55-65 arasında top ile beraber rakibine yüklenirken Ozan ve Mert Hakan’ın koşuları ev sahibi Kasımpaşa’nın savunma hattını bozdu. 4-3-3 oyununu sol bek desteği almadan oynayan Fenerbahçe buna rağmen etkili bir görüntü çizdi. Sadık’ın çakılı bek olarak oynaması, Kasımpaşa’nın sahadaki en etkili hücum silahı olan Yusuf Erdoğan’ın açık alan yeteneklerini kullanamamasına ve beklentinin altında bir görüntü çizmesine neden oldu. Maçın sonlarına doğru Sosa, Samatta, Cissé ve maçın skorunu belirleyen isim Ferdi oyuna girdi. Ferdi‘nin golünde aslan payı Ozan Tufan‘a aitti. Orta alanda baskı yapıp ardından topu taşıyıp Ferdi’nin önüne milimetrik pas atması ve bunu yüksek eforla oynadığı maçın 86. Dakikasında yapmak çok büyük iş bu çabayı Ferdi de usta işi bir dokunuş ile süsleyip maçın skorunu belirledi.

Uzun zaman sonra Fenerbahçe’de kendi adıma bir teknik direktör dokunuşu gördüm. Değişen oyun yapısının yanında görevlerini bilen oyuncular yeteneklerini bu doğrultuda sahaya daha rahat koydu. Önceki haftalarda sahada üretim anlamında herkes birbirine en son da Caner’in sol ayağına bakarken bu sefer farklı olarak organize hücumlar izlemek bir “teknik direktör dokunuşu” olduğunu gösterdi. Bir parantez de Thiam ve Pelkas‘a açmak gerekli özellikle Thiam bugün hem sırtı dönük oyunda hem pas oyununda hem de attığı ikinci goldeki açık alanda etkili olduğunu gösterdi. Samatta form tutana kadar bu performansı ile Cisse‘den formayı kapmış gibi duruyor. Pelkas ise kendini merkezde bulunca yeteneklerini sahaya daha iyi koyduğunu gösterdi. İlk yarıdaki serbest rolü ile Fenerbahçe ataklarının adeta beyni oldu.

Maçın Hakkı

Twitter/ @Fenerbahce

Maçın Hakkını veren isim Mame Thiam oldu. Attığı iki gol ile takımını öne geçirirken hücumun her yerinde farklı rollerle etkili olmayı bildi. Pelkas‘ın da etkili bir oyun ortaya koyduğunu görsek bile, 2 gol atması Thiam‘ın maçın hakkını veren isim olmasını sağladı.