Southampton – Liverpool (04.01.2020)

Southampton 1-0 Liverpool

Son haftalardaki beklenmeyen puan kayıpları sonrası liderliği paylaşmak zorunda kalan Liverpool için üç puan şarttı. Southampton ise sezonun flaş ekiplerinden olmasına karşın son haftalarda performans kaybı yaşadı. St. Mary’s stadyumunda mutlak üç puan parolasıyla bu iki ekip karşı karşıya geldi.

İlk Yarı

Maçın henüz başında ikinci dakikada golle başladık. Ev sahibi ekip kazandığı duran topta Danny Ings’i savunma arkasına çok iyi kaçırdı ve formda golcü de güzel bir dokunuşla takımını öne geçirdi. Eski takımına karşı da böylece golünü kaydetmiş oldu. İlk dakikadan itibaren baskılı başlayan Southampton erken golle birlikte maçın kaderini de değiştirdi. Golden sonra da önde baskıya devam ettiler, özellikle Thiago bu baskının odak noktasıydı. Gole sebebiyet veren duran topu da yaptırmış olan İspanyol isim, erken sarı kart görmesiyle beraber de maça iyi bir başlangıç yapamadı. Bu kötü başlangıçta ev sahibi ekibin baskısının da kuşkusuz rolü vardı.

liverpoolfc.com

Ancak 10.dakikadan sonra Liverpool baskıyı bir ölçüde kırıp oyuna dahil olmayı başardı. Oyunu yavaş yavaş rakip yarı sahaya yıkmaya başlayan Kırmızılar, ileri uçtaki oyuncularına topu uzun ve havadan gönderip onların orada pas yapıp topu tutmasıyla rakip yarı sahada etkin olmaya çalıştılar.

 Dakikalar ilerledikçe Liverpool alışık olduğumuz ablukasını gerçekleştiremedi. Skor avantajını da maçın başından beri elinde tutan Southampton, baskısını da devrenin geneline yaymayı başardı ve rakibinin oyunu kontrol etmesine izin vermedi. Sahayı rakibinden daha iyi parsellemeyi başaran ev sahibi ekibi, baskıyı doğrudan topa yapmak yerine pas kanallarına doğru yaparak Liverpool’un oyun kurmasını da bir hayli zorlaştırdı. Thiago’ya yapılan baskı devre boyunca devam etti.

bbc.co.uk

Hücum tarafında ise ev sahibi ekibin bir numaralı planı savunma arkasına atılan ara toplar olarak gözüktü. Liverpool’un ilk kez beraber oynayan stoper tandemi Fabinho – Henderson ikilisi de düşünüldüğünde bu hiç de fena bir plan değildi. Bu planlarıyla birkaç tane etkili pozisyon da yakaladılar.

İlk yarının geneline baktığımızda oyunun Southampton’ın kontrolünde olduğu ve skor avantajından tempoyu ellerinde tutarak bir hayli yararlandıklarını gördük. Liverpool cephesi ise son maçlardaki yaratıcılık eksikliğini yine yaşadı. Kaptan Henderson’ın stoper başlaması formsuz Thiago ile birleşince orta sahadaki etkinliği iyice düşürdüğü gibi savunma zaaflarını da iyice ortaya çıkardı.

İkinci Yarı

İkinci devrenin başlama düdüğüyle beraber Liverpool karşı kaleyi ablukaya aldı. İkinci yarı topla oynama oranı zaman zaman yüzde doksanı bile bulan Kırmızılar, beklerinin de sürekli bindirmeye başlamasıyla beraber rakip kalede tehlike yarattı. İlk yarıdaki etkisizliği 60. Dakikaya kadar bu ablukayla kıran Liverpool etkili pozisyonlar da yakalamış olmasına rağmen golü kaydedemedi.

Southampton ise bu yoğun baskıda bile ceza sahası içine kadar çekilmiş olmasına rağmen kalabalık yaptığı savunmayla rakibine boşluk vermedi. Gittikçe artan Liverpool baskısına rağmen konsantrasyonlarını asla kaybetmediler ve savunmada sıkı durmayı başardılar. Konuk ekipte oyuna dahil olan Shaqiri de yaratıcılık sorununa çare olamadı ve takımına daha fazla boşluk yaratamadı.

mirror.co.uk

Maçın sonuna kadar aynı senaryo devam etti. Sonlara doğru fiziksel yorgunlukla da beraber şiddeti azalsa da Liverpool baskı kurmayı sürdürdü fakat golü bulamadı. Buldukları pozisyonlarda da bitiricilik sorunu yaşadılar. Kitlenen hücumlarda kurtarıcı olarak düşünülebilecek Thiago Alcantara maç boyunca beklenilen etkiyi yaratamadı. Jordan Henderson’ın da stoperde tercih edilmesi orta saha yaratıcılığını baltalayan bir diğer tercihti. Keza kaptan çoğu kez hücumda da takımını ipten alabilen bir isimdi. Bu maçtaki düşük etkinliğin bir diğer sebebi de Liverpool’un beklerinin standartlarının altında olmasıydı. Özellikle de Arnold’ın. Southampton’ın savunmasını aşamayan bekler alışageldiğimiz hücum katkısını bu maçta yapamadı.

Vestergaard, Redmond gibi önemli eksiklerine rağmen Southampton takımı kendi evinde erken bulduğu gol sonrası skoru korumasını iyi başardı. Liverpool gibi ligin en etkili hücumlarından birine karşı bile neredeyse hiç boşluk vermeyip galibiyete 4 maç sonra tekrar ulaşmasını bildiler. Liverpool ise üst üste üçüncü maçından üç puan çıkaramayarak liderlik yolunda önemli bir yara aldı.

Maçın Hakkı

trendsmap.com

Eski takımına karşı golünü henüz maçın ikinci dakikasında bulan Danny Ings bir nevi maçın kaderini de belirlemiş oldu. Duran topta savunma arkasına iyi sarkan, Arnold’ın hatasından da yararlanan, İngiliz golcü güzel bir vuruşla maçtaki tek golü kaydetti. Maçın genelinde öne çıkan başka bir isim de yoktu. Şayet Southampton takım olarak gayet kaliteli bir savunma yaptı. Kötü gidişata dur diyen ve Avrupa kupaları yolunda takımına önemli bir üç puan getiren golü kaydettiği için maçın hakkı Danny Ings’in. Tabi kaleci Forster’a da bir parantez açmamız lazım. Kalesine gelen toplarda başarılı bir performans sergileyen eldiven, takımının üç puanında rol oynayan bir diğer isimdi.