Sivasspor – Gaziantep FK (09.01.2021)

Sivasspor 2-1 Gaziantep FK

Bu sezon gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Sumudica yönetimindeki Gaziantep FK, ligimizin en zorlu deplasmanlarından Sivasspor’a konuk oldu. Ev sahibinin birçok gol pozisyonunda Günay‘a takıldığı maçta, galibiyet Hakan Arslan‘ın kafa golleriyle geldi. Böylece 15 maçlık yenilmezlik serisi sona eren Gaziantep FK, zorlu deplasmandan eli boş döndü.

ilk yarı

Twitter / @GaziantepFK

İlk dakikalarla birlikte görmeye alışık olduğumuz 3’lü oyununu oynamaya başlayan Gaziantep FK, defansını öne çıkararak rakip alanda takım boyunu kısaltmayı seçti. Bu dakikalarda rakip kalede tehlikeler yaratan konuk ekip, henüz dakika 4’te skoru bulmayı başardı. Tam bir organize atak şeklinde gelişen golde serbest vuruşu kısa kullanan Gaziantep, Jefferson rakip stoperlerden birini yanında taşıyarak derinde pas istasyonu olmasıyla defansta bir boşluk yarattı. Jefferson’un tek pasında bu boşluğa giren Maxim soğukkanlı bir vuruşla takımını öne geçirdi. Böylece Gaziantep FK, üst üste 26. Maçında yine golü bulmayı başardı.

Erken gelen golün ardından topu Sivasspor’a bırakarak tıpkı önceki maçlarda olduğu gibi hızlı kontra ataklar kovalamayı düşünen Gaziantep, bu planını uygulayamadı. Bunun tabi ki birkaç farklı nedeni var. Öncelikle Gaziantep gibi hızlı kontra atak kovalayan takımlar için en önemli husus, kapılan toplarda isabetli ve dikine paslarla rakip sahaya çabuk geçmektir. Gaziantep FK, bu maçın ilk yarısında yaptığı 8 top kaybıyla bu konuda başarısız bir sınav verdi. Bunun üstüne bir de Sivasspor’un 11 top çalması onları oldukça zorladı. Ancak tek nedenin bu olduğunu söylemek de Rıza Çalımbay’a haksızlık olacaktır. Gaziantep’in hızlı ataklarına önlem olarak Sivasspor atağa kalktığında defans bloğunu fazla öne çıkarmamaya da özen gösterdi. Böylece kapılan toplarda Gaziantep geniş alanlar bulmak yerine karşısında yerleşik haldeki Sivas savunmasını buldu ve onları önceki maçlarda başarıya götüren planları sekteye uğradı.

Twitter/ @GaziantepFK

Golden sonra oyunun ve topun mutlak hakimi olan Sivasspor, özellikle kornerlerle etkili olmaya başladı. İlk yarı boyunca kullandığı 6 kornerin çoğunda rakip kalede tehlike yaratmayı başaran Sivasspor’un karşısına çıkan isim Günay oldu. Tecrübeli kaleci ilk yarı boyunca Sivasspor ataklarına tek başına direnerek takımı adına skoru tutmayı başardı. Atak devamlılığını sağlamayı başaran ve %64’lük bir topa sahip olma oranıyla oynayan Sivasspor, Gaziantep’in sol kanadını Robin Yalçın ve Erdoğan ile oldukça zorladı ve genellikle atak yönü olarak bu kanadı tercih etti. Kayode’nin oldukça etkisiz olduğu maçta (ki ilk yarı 11 defa ile sahada topla en az buluşan oyuncuydu) ev sahibinin hücum sorumluluğunu Gradel ve Hakan Arslan aldı.

Üst üste gelen Sivasspor ataklarında skoru değiştiren de yine bu iki isim oldu. Sağ kanattan başlayan atakta dönen topta solda topla buluşan Gradel, düzgün bir ortayla Hakan Arslan’a asist yaptı. Onun kafa vuruşunda nihayet Günay’ı geçebilen Sivasspor maça dengeyi getirerek soyunma odasına moralli gitti.

İkinci yarı

Twitter / @SivassporKulubu

İkinci yarıya ilk yarının son bölümünde bulduğu golün moraliyle giren Sivasspor, galibiyet golü için ilk yarıdaki kadar uzun süre beklemedi. Dakika 47’de maç başından beri çok etkili olduğu korner vuruşlarından bir diğerini kullanan Sivasspor, kaptan Hakan Arslan’ın rahat bir şekilde yaptığı kafa vuruşunda öne geçti.

Bu golün ardından reaksiyon vermek isteyen Gaziantep FK karşısında oyunu kontrol ederek farkı arttırmayı düşünen Sivasspor, dakika 55’te Erdoğan’ın direkten dönen topunda bu amacına oldukça yaklaştı. Devam eden dakikalarda tempoyu ayarlayarak oyunun kontrolünü elinde tutan ev sahibi, bölüm bölüm topu rakibine bırakarak kontra atakları da kovaladı. Bu pozisyonlarda yine kaleci Günay’a takılmaya devam eden Sivasspor, skoru arttıramayınca Gaziantep’in oyuna tutunmasına sebep oldu.

Ancak dakika 79’de Jefferson’un kırmızı kart görmesiyle Gaziantep’in bu direnci de sona ermiş oldu. Son 10 dakikayı 10 kişiyle tamamlamak zorunda kalan rakibi karşısında oyunu kontrol etmeye devam eden Sivasspor, Günay’ı yine bir türlü alt edemedi. Yediği iki gole rağmen Günay maçta öyle bir performans gösterdi ki, takım arkadaşları ona puan hediye edemedikleri için mahcup olmuş olmalı.

İkinci yarıdaki mücadelesinin karşılığını son anlarda Felipe Andre‘nin ayağından yakaladığı pozisyonla almak üzere olan Gaziantep’in karşısına Uğur Çiftçi çıkarak topu çizgiden çıkarıp burada size puan yok dedi. Bu pozisyonun ardından yüklenmeye devam eden Gaziantep, son dakikalarda oyunu rakip kaleye yığsa da etkinlik sağlayamadı ve bu zevkli karşılaşmada 3 puanı alan taraf Rıza Çalımbay‘ın öğrencileri oldu.

Maçın Hakkı

Twitter / @SivassporKulubu

Maçın Hakkı’nı veren iki isim arasından tercihimi gollerin sahibi olan Hakan Arslan lehine kullandım. Her ne kadar Günay çok başarılı bir maç çıkarsa da, bu kadar formda bir kaleciyi iki defa avlayan Hakan‘ın hakkı verilmeli. Özellikle ilk yarıda Gradel ile birlikte Sivas hücumlarına akıl koyan kaptan, mücadelesi ve golleriyle bu payeyi hak etti. Tebrikler Hakan Arslan!