Hatayspor – Beşiktaş (10.01.2021)

Hatayspor 2-2 Beşiktaş

Bu sezonki performansıyla ligin çıkıştaki takımı Hatayspor, ligde ilk sırada bulunan Beşiktaş’ı ağırladı. Özellikle ilk 45 dakikasında futbola doyduğumuz mücadelede 4 gol de ilk yarıda gelirken, birer puanın paylaşıldığı maçta Boupendza attığı iki golle ön plana çıktı.

ilk yarı

Twitter/ @Besiktas

Bu senenin yükselen takımı Hatayspor sahasında lig lideri Beşiktaş’ı konuk etti. Ghezzal‘ın geri dönmesiyle ideal ileri üçlüsüne kavuşan Kara Kartal, kazanma serisini devam ettirmek ve haftaya oynanacak olan derbiye kayıpsız girmeyi hedefleyerek sahaya çıktı. İlk düdük ile beraber iki takım da yüksek tempo ile maça başladı. Ev sahibi Hatayspor rakibi Beşiktaş’a uyguladığı ön alan baskısı ile Sergen Yalçın’ın öğrencilerine zor bir deplasmana geldiklerinin mesajını verdi. Aslında Beşiktaş’ın Fenerbahçe derbisinden itibaren oynadığı topsuz oyun ve açık alanları özellikle Ghezzal‘ın önderliğinde çok iyi değerlendirmesi, Hatayspor’un kurguladığı oyun planına ters gelebilecek türden bir oyun anlayışıydı. Lakin konuk Beşiktaş topa sahip olup rakip kaleye yakın bir şekilde top oynama niyetindeydi. Bu çabayı daha 5. Dakikada Aboubakar attığı müthiş gol ile süsledi. Hatay cevap vermekte hiç gecikmeyerek bir dakika sonra son haftaların yükselen, adından söz ettiren golcüsü Boupendza ile cevap vererek durumu 1-1e getirdi.

Twitter/ @Hatayspor_FK

NecipAtiba Souza‘dan oluşan defansif bir merkez üçlüsüne sahip olan Beşiktaş, yediği ilk golde orta sahasında hiç varlık gösteremedi. 1-1’e gelen karşılaşmada Beşiktaş topa sahip olarak maça devam etti. Hatayspor önde basmayı bırakıp Beşiktaş’ın ikinci bölgeye kadar topu getirmesini bekleyerek taktik anlamında Beşiktaş’ı zor durumda bıraktı. Hatayspor, LarinNsakala kanadını savunmak yerine kendi soluna yatık yaptığı savunma ile hem merkezini kapattı hem de Ghezzal‘ın olduğu kanatta defansif anlamda çoğaldı. Bu kararı alırken Larin’in merkeze yakın oyunu ve Nsakala‘nın düşük performansı Hatayspor’un elini güçlendirmiş gibiydi. Açıkçası bu kanatta Rıdvan oynasa bu taktiği bu kadar rahat yapabileceklerini düşünmüyorum. Beşiktaş kalabalık Hatayspor merkezini Ghezzal‘ın oyun yönlendirmesi ile aşmayı denese de Hatayspor’un ikinci bölgede kalabalık baskısıyla kaptığı topları, “uçurtma” gibi olan ön hattıyla buluşturması Beşiktaş kalesinde tehlikeler yarattı. 23. Dakikada Boupendza’nın kişisel yeteneklerini ceza sahasında dans edercesine sergileyip attığı gol ile bu taktiğin meyvesini almış oldular.

Beşiktaş’ın Necip- Atiba- Souza orta sahası ile üretimde zorlanarak hücumda Ghezzal’ın ayağına bakar duruma gelmesi ve merkezden üretimin gelmemesi Hatayspor’un arayıp bulamadığı bir ortam oluşturdu. Aslında bu noktada Souza’ya parantez açmak lazım sanırım. Brezilyalı orta saha Beşiktaş forması ile en etkisiz 45 dakikasını geçirdi diyebiliriz. Burada Necip ile yan yana oynamasının çok etkisi var. Zira Fenerbahçe yıllarında M. Topal ile yan yana oynaması da bu geceki gibi performans düşüklüğü yaratıyordu kendisinde. Defansın önünde tek oynaması Souza’nı oyuna etkisini büyük ölçüde artırıyor. Maça dönecek olursak baskısını daha da artıran Beşiktaş, kazandığı kornerde kaleci Akın‘ın hatalı çıkışını son haftaların golcüsü Larin ile cezalandırdı ve durumu 2-2’ye getirdi. Bol gollü yüksek tempolu ve heyecanlı bir ilk yarı izleten iki takım eşitlik ile soyunma odasının yolunu tuttu.

ikinci yarı

İlk düdük ile beraber maça ağırlığını koyan taraf konuk Beşiktaş oldu. Sergen hoca 4-2-3-1 olan oyun dizilişini 4-3-3’e çevirerek Souza’yı defansın önünde tek bıraktı. Bu da Brezilyalının performansına direkt yansıdı ve alışık olduğumuz Souza performansını sergilenmeye başlandı. Üretim anlamında hala zorlanan Beşiktaş merkezinin Atiba ve Necip ikilisiyle oluşturulması merkez bölgede üretim sorununun başlıca sebeplerinden biri oldu. Burada Hatayspor’un ilk yarıda gösterdiği baskılı oyunu bırakıp, rakibini derinde beklemesi de etkili oldu. Derinde bekleyen ev sahibi Hatayspor uzun toplarla Akintola ve Boubendza üzerinden etkili olmaya çalışsa da ilk yarıda gösterdiği performanstan çok uzaktı. Takımın kafasında belli ki gol atmaktan ziyade mevcut skoru korumak vardı. 64 ve 68 Dakikada gelen Necip- Oğuzhan, Ghezzal- Nkoudu değişikliği siyah beyazlılara yaklaşık 10 dakikalık bir ivme getirse de Hatayspor’un kalabalık savunmasına çare olmaya yetmedi.

Bu dakikalar da formda bir Adem Ljaijc’i en çok arayan isim şüphesiz ki Sergen Yalçın olmuştur. Hatayspor’un göstermiş olduğu kapalı savunma anlayışı ileride Boupendza ve Akintola‘nın varlığı ile daha etkili hale gelirken, ikinci yarı genelinde açık alanlar yakalayan bu ikili buldukları alanları değerlendiremeyince, Beşiktaş’ın skoru değiştirmeye olan inancı daha da arttı fakat 80. Dakikadan sonra sakatlıklarla duran oyun Hatayspor’un lehine bir durum ortaya çıkardı. İkinci yarıyı adeta rakip sahada oynayan konuk Beşiktaş kapalı savunmaları açma konusunda 2 gole rağmen sınıfta kaldı. İkinci yarı Hatayspor’un oynadığı futbol ile ikinci yarı oynadığı futbol arasında kocaman bir fark olduğunu söylemek lazım. Savunma çizgileri arasında en azından 10 metre fark vardı. 5 dakika uzayan maçta ikinci yarıda gol sesi çıkmazken, özellikle ilk yarı oynan futbol, biz futbol severleri oldukça mutlu etti.

Maçın Hakkı

Twitter / @Hatayspor_FK

Maçın hakkını veren isim attığı iki gol ve oluşturduğu kontra atak tehdidi ile Boupendza oldu. Gol krallığının zirvesinde olan golcü, özellikle attığı ikinci golde ceza sahasında ne kadar öldürücü olduğunu herkese göstermiş oldu.