Erzurumspor – Fenerbahçe (11.01.2021)

Erzurumspor 0-3 Fenerbahçe

Mesut Bakkal’ın gelişiyle beraber toparlanan ve düşme hattından kurtulmak isteyen Erzurumspor, son üç maçında dokuz puan toplayan ve liderle puanını eşitlemekten başka düşüncesi olmayan Fenerbahçe’yi Kazım Karabekir Stadı’nda ağırladı.

ilk yarı

Önceki iki maçının aksine topu daha fazla ayağında isteyen bir görüntü ile maça başladı Fenerbahçe. Çok şiddetli bir baskı yapmayan ve mümkün olduğunca kontrollü, yavaş tempolu bir oyun isteğini maçın başlarında Sarı Lacivertlilerde gördük. Haftalar ilerledikçe “orta-kafa-gol” anlayışında da uzaklaşmaya başlayan deplasman ekibinin bu maçta da ana hücum organizasyonu Mert Hakan’ın sağ ve sol kanada yaklaşıp bekler ve kanat oyuncularıyla üçgen kurması ve bu şekilde topun ceza sahası içine taşınması gibi göründü. İlk 15-20 dakikada bu sahnelere sıkça şahit olduk.

Ev sahibi ekip ise mümkün olduğunca kalabalık bir şekilde savunmada durup pas kanallarını kapatıp rakibe boşluk bırakmamaya çalışıyordu. Kazandıkları topları da ileri havadan ve uzun oynayarak hücumda varlık göstermeye çalıştılar. İleride kaybettikleri topları ani baskıyla geri kazanmaya çalıştılar.

İlk kırk beş dakikanın ortalarına geldiğimizde Erzurumspor topu tamamıyla rakibine bırakmış görünüyordu. Fakat neredeyse adam adama uyguladıkları savunma Fenerbahçe’nin ileride rahat pas yapıp üretmesini engellediği gibi çoğu zaman kendi yarı sahalarına kadar gerçi çekilmelerine sebebiyet veriyordu. Özellikle Thiam’ın markajdan bir türlü kurtulamaması ve çoğu zaman topu alabilmek için orta sahaya kadar gelmek zorunda kalması Fenerbahçe’nin ceza sahasında çoğalamamasının bir başka sebebiydi. 

30. dakikaya kadar Fenerbahçe’yi durdurmayı gayet iyi başaran ev sahibi ekip bu dakikadan sonra topa ortak olmaya başladığı gibi rakip ceza sahada da sık sık görünmeye başladı. Uzun topların sayısını da azaltan ekip, rakibinin de geriye yaslanmayı sorun etmemesiyle paslaşarak ceza sahasına girdiği fırsatları da yakaladı.

İlk 10 dakikada gördüğümüz üçgenleri Fenerbahçe adına ilerleyen dakikalarda pek de göremedik. Alanya maçının iyi isimlerinden Sinan Gümüş ve Ozan Tufan da bu devrede hücum anlamında hiç iyi bir görüntü çizmediler. Hal böyle olunca Sarı Lacivertliler de daha fazla uzun top ve orta denemeye bir nevi eski haline dönmeye başladı. Bu durum da yaratıcılığın ve pozisyon sayısının hayli düşmesine yol açtı.

hürriyet.com.tr

Sakatlıklar sebebiyle çok sık oyunun da durduğu bir ilk kırk beş dakikada BB Erzurumspor, rakibini kilitlemeyi ve daha çok pozisyon bulmayı başardı. Tamamıyla Mesut Bakkal’ın istediği gibi bir devre çıkardıklarını düşünüyorum. Devrenin sonuna yaklaştıkça oyunun kontrolünü de ele geçiren Mavi Beyazlılar rakibine doğru düzgün isabetli şut imkanı bile tanımadı. Adam adama yaptıkları devrenin çok büyük kısmında işlerine yaradı. Obertan ve Boumal gibi iki önemli oyuncularını maçın erken bölümünde sakatlığa kurban vermeleri de kendileri adına bir hayli can sıkıcı bir durumdu.

Bu kadar iyi geçirdikleri bir kırk beş dakikada Erzurumspor uzatma dakikalarında ilk yarının etkisiz isimlerinden Mert Hakan’ın vuruşuna engel olamadı. Nazım’ın çaldığı top sonucu gelişen atakta Pelkas ceza sahası içindeki karambolde pası Mert Hakan’a çıkarmayı başardı ve Mert de topu güzel bir vuruşla tavana astı. Sarı Lacivertlilerin neredeyse ilk isabetli şutu gol oldu ve devrenin son hücumunda öne geçmeyi başardılar. Böyle zorlu bir deplasmanda iyi de oynamamalarına rağmen buldukları bir gol Fenerbahçe’yi ikinci devre öncesi hayli rahatlatmış olsa gerek.

İKİNCİ YARI

hürriyet.com.tr

İlk devrenin son anında geri düşen ve puan için riskleri almak zorunda kalan Erzurumspor bunun bedelini erken ödedi. İyice kalabalık hücum etmeye çalışan ev sahibi ekibinde Emrah Başsan’ın basit top kaybı sonrası kontrayı sürükleyen isim Sinan Gümüş oldu. Boş pozisyondaki arkadaşı Pelkas’a pası çıkardı ve Pelkas da temiz bir ayak içi vuruşla takımını 2-0 öne geçiren isim oldu. Böylece son haftalarda belki de ligin en iyi performansını gösteren isim olan Dimitrios Pelkas bu maçta da bir gol bir asist istatistiğini yakaladı.

Fark ikiye çıktıktan sonra dağılmış rakibine karşı baskıyı arttıran Fenerbahçe’nin üçü bulması da zor olmadı ve gecikmedi. Gustavo’nun da katıldığı bir diğer kalabalık hücumda Brezilyalı isim solda Caner’e güzel bir pas çıkardı ve Caner de en iyi bildiği işi yaparak Sinan’a “al da at” dercesine ortaladı. Skor 3-0’a geldi ve Sarı Lacivertliler 51.dakikada iyice rahatlamış oldu.

Üç farkla geriye düşmesine rağmen oyun disiplinden mümkün olduğunca kopmamaya çalışan Erzurumspor golü aramaya devam etti. Fakat yine de basit top kayıplarının artmasına engel olamadılar. 

Fenerbahçe ise bu basit top kayıplarından mümkün olduğunca faydalanmaya çalıştı. Fakat buna çalışırken de aktif dinlenme yapmayı ihmal etmediler. Skor avantajını aldıktan sonra kontrollü bir şekilde maçı sürdürdüler ve rakiplerine tehlikeli bir fırsat vermediler. 

hürriyet.com.tr

Oyuna sonradan dahil olan Valencia, Ferdi ve Samatta da girdikleri andan itibaren skora katkı vermek için çokça denemeye girdiler. Fakat Farnolle yerine devre arasında oyuna giren Kayacan, kalede gerçekten çok iyi bir performans sergiledi. Farkın daha da açılmasını engelleyen baş unsurlardan biri oldu. 

Maçın geneline baktığımızda kırılma anı kesinlikle 40+5’te gelen Mert Hakan’ın golüydü. Bu dakikaya kadar rakibinden daha iyi görünen ve istediğini alan Erzurumspor ilk savunma hatasında oluşan karambolde golü kalesinde gördü. Bu gol Mavi Beyazlı ekibin direncini gerçekten büyük ölçüde kırdı. Eğer soyunma odalarına 0-0’lık skorla gidilseydi sanıyorum ki bambaşka bir ikinci devre izleyebilirdik.

Mert Hakan’ın golü Fenerbahçe’nin ikinci yarıya daha rahat ve baskılı başlamasının da önünü açtı. Direnci iyice kırılan rakibinin işini bir kontrayla bitiren Sarı Lacivertliler maçın kalan bölümünde de kendilerini zorlamadan kontrollü bir futbolla mücadeleyi tamamladılar. Geçtiğimiz haftaların etkili isimlerinden Ozan bugün pek sahada görünmezken bir diğer etkili isim Dimitrios Pelkas yine görkemli bir performans sergiledi. Savunmada ilk 11’e yerleşen Sadık neden burada olduğunu her geçen maç göstermeye devam ederken Sinan Gümüş de yükselen performans grafiğini sürdürdü. 

Lider Beşiktaş’la puanını eşitleyip ikinciliğe yeniden yerleşen Fenerbahçe üst üste dördüncü maçını kazandı. İlk yarıdaki oyun hiç iyi sinyaller vermese de Sarı Lacivertliler yine bir şekilde üç gollü bir galibiyet çıkarmayı başardı.

Maçın Hakkı

hürriyet.com.tr

Geldiği günden beri bir kanatta bir merkezde görev alarak mevki istikrarı olmamasına rağmen her geçen maç performansını iyi yönde geliştiren Dimitrios Pelkas bu maçta da takımının kilidi açmasında başrol oynayan isimdi. Karambol anında serin kanlılıkla pası çıkarıp asisti yapmayı başaran isim belki de maçın da kaderini bu asistle belirlemiş oldu. Attığı golle de fişi çekti ve takımına üç puanı getirdi. Sinan Gümüş’ün de hiç fena oynamadığı bir maçta ilk asisti yapıp takımını rahatlatmayı daha erken başardığı için maçın hakkı Dimitrios Pelkas’ın.