Manchester City – Brighton (13.01.2021)

Manchester City 1-0 Brighton

Man. City evinde, etkili isimlerinden mahrum Brighton’ı ağırladı. İkinci yarısı kıran kırana geçen mücadelede City 1-0 kazanarak 3 puanı cebine koymasını bildi ve zirve takibini sürdürdü.

İlk Yarı

theguardian.com

Man.City bu hafta evinde Brighton’ı ağırladı. İlk on birinin neredeyse yarısından mahrum kalan güney ekibi, bu zorlu deplasmana alıştığımız 3-4-3 diziliminde başlasa bile ilk düdük ile itibaren 5’li savunma hattı, hatta zaman zaman Pröpper’ın da savunma hattına gelmesiyle 6’lı bir şekilde rakibini beklemeye başladı. City ise Agüero’nun yokluğunda en uçta Bernardo Silva ile başladı. Ama oyunun ilerleyen dakikalarında Guardiola’dan alıştığımız şekilde 4-6-0 şeklinde bir dizilişle rakip ceza sahasının içinde ve civarında, Zinchenko ve Cancelo’nun da merkeze gelerek, rakibin savunma düzenini bozmak için hızlı kısa paslarını izleyerek ilk 15 dakikayı geçirdik. Bu süre zarfında Brighton ilk yarıda kendi adına en etkili hücumlarında bulundu. Beklerini, “sahte bek” görevinde oynatan ve kanatlarını olası kontra ataklar için savunmasız bırakan Guardiola’nın takımı, Brighton’ın da eksiklerinin farkında olarak rakibine karşı daha cüretkar bi şekilde hücum etti.

mancitysquare.com

Brighton için de City’nin bu taktik anlayışı kendileri için tek hücum imkanıydı. Özellikle dikine dikine hızlı paslarını kendi sol kanadında Trossard ile buluşturan Brighton, bu ataklardan da sonuç alamadı. Dakikalar ilerledikçe City baskısını artırırken, stoperlerini bile rakip yarı sahanın yayına kadar ileri çıkarttı. Daha da derine gömülen Brighton kaderine razı olmuş gibi gözükse de bu gidişatın değişmesini İspanyol kalecileri Sanchez engelledi. Özellikle De Bruyne ve İlkay’ın şutlarında oldukça başarılı kurtarışlarda bulundu. Dakikalar 30’u gösterdiğinde sahalarda ender gözüken bir olaya tanık olduk. City kendi adına Brighton ceza sahası içinde bir çift vuruş kazandı fakat gol ile sonuçlandıramadı. Lakin gol her an geliyorum diyordu. Maç Brighton ceza sahası çevresinde geçerken gerçekten de City’li oyuncuların hızlı paslarını, boş koşularını izlemek ayrı bir zevkti. Tempo yüksek değildi fakat topun dolaşma hızı oldukça fazlaydı. Brighton bu şekilde ilk yarıyı bitirdiğini düşünürken 44. Dakikada Kevin De Bruyne’nin ara pasında Foden direğin dibinden topu ağlarla buluşturmayı başardı ve ilk yarının skorunu da 1-0 olarak belirledi.

İkinci Yarı

skysports.com

İkinci yarının başlaması ile beraber bambaşka bir yarı izleyeceğimiz belli oldu. Brighton’ın belki de ilk devrenin sonunda yediği gol takımı hücum etmek anlamında psikolojik olarak rahatlatmış olacak ki ilk yarıda ev sahibi City’yi kendi ceza sahası çevresinde bekleyen takımdan eser yoktu. Önde baskı uygulayan, savunmasını öne çıkaran Brighton ikinci yarının ilk 15 dakikasında City kalesini oldukça zorladı. Rakip ceza yayı çevresinde top çeviren Brighton’ın, özellikle kaybettiği toplara hemen baskı uygulayıp geri kazanmasıyla etkili girişimleri olsa da Kaleci Ederson’u geçemediler.

talksport.com

Bu dakikalarda City kontratlarla etkili olsa da özellikle Mahrez ve De Bruyne ile etkili şutlarını kaleci Sanchez başarı ile çıkarmayı bildi. İlk yarıda da başarılı bir performans sergileyen Sanchez, yediği gole rağmen farkın açılmasına izin vermeyerek takımını hem skorda hem de psikolojik olarak oyunda tutmayı bildi. İlk yarıda yüzde 72 ile topa sahip olan City dakika 70 itibari ile top ile oynamada yüzde 48 ile Brighton’ın gerisine düşmüş oldu. Hücum hattında Lallana, Welbeck takımın orta sahadaki lideri Bissouma ve sezonun Brighton adına yıldız ismi Lamptey’in yokluğunda ikinci yarı oynadığı oyun ile City gibi dominant bir takımın deyim yerindeyse telaşa kapılmasına sebep oldu. 70-80 arası De Bruyne’nin oyuna ağırlığını koyması ile City kontrolü daha da ele geçirdi. İkinci yarı genelinde sahte bek olarak gördüğümüz City bekleri alışılmış bek görevlerine dönseler de savunma anlamında takımlarının çaresizliğini gidermekten uzaklardı. Bu sezon büyük takımlara karşı oynadığı futbol ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan Graham Potter ve öğrencileri City karşısında da ikinci yarı, beğenilen futbollarını oynasalar da skoru değiştiremediler. Maçın uzatma dakikaları ise oldukça dramatik geçti. Oyuna Foden’ın yerine giren Sterling, De Bruyne’nin almış olduğu penaltıyı dağa taşa vurması ile takımının maçı kapama fırsatını teperken bu pozisyonun dönüşünde Brighton’ın kazandığı serbest vuruşta kaleci Sanchez bile gol aradı. Fakat etkisiz kullanılan serbest vuruşun ardından son düdük çaldı ve City evinde Brighton’ı 1-0 mağlup etti.

Maçın Hakkı

eurosport.com.tr

Maçın hakkını veren isim şüphesiz ki De Bruyne oldu. Takımının her hücumunda olan, her pozisyonda ya kilit pası atan ya da şutu çeken isimdi. Yaptığı bir asist ve son dakikada aldığı penaltı ile maçın hakkını sonuna kadar verdi.