Tottenham Hotspur – Fulham

Tottenham Hotspur 1 – 1 Fulham

Alt sıralardan kurtulmak isteyen Fulham, bu sezona iyi başlayan Tottenham’a konuk oldu. İki Londra ekibinin mücadelesinde, puan paylaşılırken, böylelikle Mourinho’nun öğrencileri Manchester United-Liverpool maçı öncesi, önemli bir avantajı tepmiş oldu.

İlk Yarı

Maça beklenenin aksine iyi başlayan taraf Fulham’dı. Özellikle Robinson‘ın sol kanattan takımını çıkardığı ataklarda ve duran toplarda, Kuzey Londra ekibinin kalesini yoklayan Fulham, çok kısa bir sekans dışında topla oynamada da dengeli bir oyun ortaya koydu. Rakibinin üstünlüğünü kıramayan Tottenham ise ilk 15 dakikada sadece 1 kez rakip alana gidebildi.

Twitter/@@SpursOfficial

Fakat 15’ten sonra 1-2 atakla görüntü Tottenham lehine döndü. 15’ten önceki süreçte önemli pozisyonlar bulan Mourinho‘nun öğrencileri, bu sene önemli bir performans gösteren Areola‘yı geçemedi. Bu sekansta, Tottenham’ın bekleri, özellikle hücuma çıkarken çok hareketliydi. Ceza alanı içinde rahat bir şekilde topla buluşabilen Tottenham hücumcuları ise 23. dakikada Areola‘ya takıldı. 25’te, yine beklerin organizasyonu ile gelişen atakta, Reguilon içeri kesti ve Kane uçan kafa ile bu kez Areola‘yı avlayabildi.

Çok klas bir kafa golü atan Kane‘i golden sonra ise defansta da aktif olarak izlemeye başladık. Özellikle hava toplarında, bir savunma ribaundu alan basketçi edasıyla, Fulham’ın yüksek top organizasyonlarını da engelleyen isimdi. Topun ve oyunun üstünlüğünü eline alan Kuzey Londra ekibi, 15’ten sonra başarılı olan kanat organizasyonunu, golden sonra da sürdürmeye devam etti. Topu çokça Kane‘in kafası ile buluşturan Aurier ve Reguilon, ilk yarıda takımın hücum yükünü taşıyan isimlerin başında yer aldılar.

Son 15 dakikası ise daha durağan ve Tottenham kontrolünde geçti. Golden sonra pek reaksiyon gösteremeyen Fulham, ceza alanına girmekte de zorlandı. Kontra ataklarda birebir kalma şansı yakalasa da asisti yapan Reguilon, burada da başarılı bir engellemede bulundu. İlk yarı maçın başı dışında tam da Mourinho ve öğrencilerinin istediği gibiydi.

ikinci yarı

İkinci yarıda iki takım da aynı kadroları ile sahadaydı. İkinci yarıya da Fulham, aynı maçın başında olduğu gibi biraz daha topa hakim ve gol arayan bir oyunla başladı. Fakat ilk yarıdaki gibi topu ceza alanına sokmakta sıkıntılar yaşayan Fulham, eşitliği getirecek önemde bir pozisyona da giremediler. Rakibini ilk 10 dakikada zorlamayan Tottenham ise kendini biraz daha rahatlatacak bir gol bulmak adına 55’ten sonra biraz daha vites artırdı. Fakat ikinci yarı da Areola‘nın önemli kurtarışlarına sahne oldu.

Nitekim Totenham’ın yüklendiği sekans yaklaşık 5-6 dakikaydı. Ardından, rakibinin çok da zorlamadığı performansı göze alarak, Kuzey Londra ekibi biraz daha kendi alanına çekildi ve skoru korumaya başladı. Fulham ise Lookman‘ın oyuna girmesiyle 60’lı dakikaların sonuna doğru biraz daha hareketlendi ve Tottenham kalesini yoklamaya başladı. Bu süreçte kontra atak arayan Tottenham, 71’de oyunu koparacak pozisyonu Son ile bulsa da bu sefer de direği geçemediler.

Twitter/ @SpursOfficial

Sabırla oyunu rakip alana yıkan Fulham ise göstere göstere skoru eşitledi. Oyuna giren Lookman, etkili oyununu nefis bir orta ile süsledi. Bu ortada topla buluşan Cavaleiro, Kane‘in kafasına bir başka kafa golü ile cevap verdi. Golden sonra da etkili ve istekli bir Lookman izledik. Bu sefer kontra atak yapan taraf rolünü üstlenen Fulham, çok önemli bir gol pozisyonundan ise yararlanamadı.

Son 10 dakikada Tottenham, biraz daha yüklense de ortada ve maçın geneline göre daha keyifli bir son bölüm izledik. Kontra ataklarda çok tehlikeli pozisyonlar yakalayan Fulham, doğru zamanlamada, doğru pasları verebilseydi öne geçmeleri de kaçınılmazdı. İlk yarıda Tottenham’ın oynamasına izin veren Fulham, ikinci yarıda ise sazı eline aldı ve akıllı oynadı. Böylelikle Fulham, üst üste 5.kez sahadan 1 puan ile ayrılırken, Tottenham zirve yolunda önemli bir puan kaybetti.

Maçın Hakkı

Twitter/@FulhamFC

Oyuna sonradan giren Ademola Lookman, takımın üzerinden ölü toprağını atan ve hücuma hareket getiren isimdi. Bu etkiyi de oyuna girdikten 7 dakika sonra yaptığı asist ile gösterdi. Hücumda biraz daha başarılı olabilselerdi belki Lookman bugün maçı kazandıran iki golün de asistini yapmış olacaktı. Doğru değişikliğin ne kadar önemli olduğunun kanıtı olan Lookman, görev aldığı kısa sürede maçın hakkını veren adam oldu. Yine de ilk yarıda farkın sadece 1 golde kalmasını sağlayan Areola‘ya da ayrı bir parantez açmasak olmaz.