Antalyaspor – Trabzonspor (16.01.2021)

Antalyaspor 1-1 Trabzonspor

Son 3 haftada 7 puan toplayarak ligde üst sıralara tırmanan Antalyaspor, bay geçtiği haftadan sonra mutlak galibiyet peşinde olan Trabzonspor’u ağırladı.

İlk Yarı

Maça mutlak bir şekilde topa sahip olarak başlayan Trabzonspor, ilk 15 dakika boyunca adeta Antalyasporlu oyuncuların topa değmesine bile izin vermedi. Nwakaeme – Abdülkadir Ömür – Ekuban üçlüsüyle oyun kurulumunda akıcılık sağlamayı başaran Bordo Mavililer, ileride bu üçlüyü taşıyabilecek bir santraforun yokluğunu hissetti.

Twitter/ @Antalyaspor

Tıpkı Galatasaray maçında olduğu gibi bu maçta da topu rakibine verip derinde bekleyen Antalyaspor, hücumu da çok fazla düşünmedi. Bu anlayışla Galatasaray’dan bir puan alabilen Akdeniz ekibinde Ersun Yanal’ın büyük maç stratejisinin bu olduğu bu maçla birlikte kesinlik kazandı. Antalyaspor, kendi ceza sahası önünde etten bir duvar örmüşken, bu duvardaki ilk gedik 11. Dakikada Ersan’ın eline çarpan pozisyonda penaltıyla açıldı. Ancak Ekuban’ın penaltısına Boffin dur diyince, Trabzonspor gelen moral bozukluğuyla birkaç dakikalığına da olsa oyundan düştü.

Trabzonspor tipik bir Abdullah Avcı takımı gibi topla haşır neşir olmayı seven, set oyunlarına yerleşmeyi öncelik haline getirmeye çalışan bir takım. Ancak set oyunlarında en büyük yük santrafora düştüğünde, Djaniny’nin bu beklentileri karşılaması çok zor gözüküyor. Yerleşmiş savunmanın dengesini bozmak için pas yapan takıma, pozisyon bilgisi ve hareketliliğiyle destek vermesi gereken Djaniny, bu alanlarda sınıfta kalarak Trabzonluların oldukça canını sıkıyor olsa gerek…

Oyun tamamen tek taraflı şekilde giderken, Antalyaspor’un ilk atağında golü bulması ise Trabzon için işleri oldukça zora soktu. Rakip sahaya ilk kez çok adamla çıkan Antalyaspor, Fredy’nin arka direğe ortasında Amilton’un kafasında golü bulurken, hücumu aklına getirmediği maçta bir anda öne geçmiş oldu.

Bu golün ardından tepki vermeyi başaran Trabzonspor, rakip defansa yüklense de Boffin’i zorlayabilecek bir pozisyon üretemediler. Üretim noktasında böyle anlarda ortaya çıkması beklenen Abdülkadir’in orta sahada rakiplerini çalıma dizdiği sekansta, sahneye çıkan Ersan Gülüm; Ömür’ü yere kendisini de dışarıya savurarak maçın belki de kırılma anlarının başrolü olmayı sürdürdü.

İlk yarı boyunca %72 topla oynayan Trabzonspor rakip ceza sahasına yalnızca 5 kez girebilirken, Antalyaspor ise düşük topla oynama yüzdesine karşın rakip ceza sahasında 4 kez topla buluşmayı bildi. Sırf bu istatistik bile Trabzonspor’un hücum anlamında organizasyonlarını geliştirmeye ihtiyacı olduğunun kanıtı niteliğinde.

İkinci Yarı

İkinci yarıya kaldığı yerden başlayan Trabzonspor, Antalyaspor savunmasına yüklenmeye devam etti. Dakika 49’da Ömür’ün uzaktan şutu defansa çarparak kaleye yönelse de sahneye çıkan isim yine Boffin oldu ve ikinci yarıda da bu kaleye gol atmak zor mesajını rakibine verdi.

Maçın devamında Trabzonspor’un geliştirdiği uzun süreli paslaşma sekansları, bir türlü gol pozisyonuna dönmedi. Ceza sahası önüne kamp kurmaya devam eden Antalyaspor ise kaptığı toplarla direkt olarak Amilton’u düşünüp farkı açmayı planladı. Fakat ev sahibi defansına o kadar gömüldü ki Antalyaspor’dan herhangi bir oyuncu Amilton’un yardımına gidene kadar Trabzon topu çoktan kapmış oluyordu.

Twitter/ @Antalyaspor

Rakip kalede pozisyon bulmak için ön alandaki hücumcu orta sahalarını mobilize eden Abdullah Avcı, bunun sonucunda rakibin defansını delmeye birkaç pozisyonda çok yaklaştı. Özellikle Ekuban’ın seken topunda Nwakaeme’nin sağ çarprazda girdiği pozisyonun kaçması, Trabzon için kaçan büyük bir şanstı. Zira bu pozisyon belki de maçın başından beri konuk ekibin en net pozisyonuydu.

70 dakikada sahanın başarılı ismi Amilton’u kenara alan Ersun Yanal, rakip kaleye daha diri olan Doğukan ile gitmek istedi ancak Amilton’un oyundan çıkışı Antalyaspor’un nadir atak girişimlerinin de sonu oldu. Buna karşılık Abdullah Avcı ise, Afobe ve Yusuf Sarı’yı oyuna alarak hücumu düşündüğü mesajını oyuncularına net bir şekilde verdi. Fakat futbol birkez daha gösterdi ki çok hücum oyuncusu çok pozisyon anlamına gelmiyor. Sahada neredeyse 7-8 hücumcuyla oynayan Trabzonspor buna karşın organizasyonlarını bir türlü çeşitlendiremeyince istenen gol bir türlü gelmedi.

Maçın son bölümünde işi ceza sahasına ortalara çeviren Trabzonspor, bunda da etkili olamayınca maç son dakikalara kadar Antalyaspor’un üstünlüğünde geçti. Tam maç böyle bitiyor derken sahneye çıkan isim 90+6’da Afobe oldu ve attığı golle 1 puanı rakibinden söktü aldı.

Maçın Hakkı

Twitter/@Antalyaspor

Maçın Hakkı Ruud Boffin’in! Tecrübeli file bekçisi ilk yarıda kurtardığı penaltı ve ikinci yarıdaki kurtarışıyla maçı Antalyaspor’a getirdi. Belki Trabzonspor onu çok fazla test edemedi fakat girdiği büyük sınavlardan başarıyla çıkan Boffin, Ersun Yanal’ın yüzünü güldürdü.