Başakşehir – Sivasspor (16.01.2021)

Başakşehir 1-1 Sivasspor

Başakşehir, yoğun karlı yağış koşullarında Sivasspor’u evinde ağırladı. Bembeyaz sahaya beyaz formayla çıkan Sivaspor kelimenin tam anlamıyla kayıpları oynadı.

İlk Yarı

Geçen senenin şampiyonu Başakşehir, yine geçen sezonu başarıyla tamamlayan Sivasspor’u evinde ağırladı. Yoğun kar yağışı altında başlayan mücadelede oyunu şekillendiren teknik adam ve oyunculardan ziyade hava ve zemin koşulları oldu. İki takım da maça istekli başladı. Karla kaplanmaya başlayan zemin paslaşmayı zorlaştırmaya başlayınca iki takımın bu şartlara alışması fazla uzun sürmedi. İlk tehlike Başakşehir adına 10. Dakikada Demba Ba’dan geldi. Sağ kanadını etkili kullanan ev sahibi ekip, Rafael, Aleksiç, İrfan üçlüsüyle zor zemin şartlarında ince paslaşmalar ile topu rakip ceza sahasının sağ köşesine kadar taşımasını bildi. Hücum yönünü kendi sağ kanadı olarak belirleyen Başakşehir 10. ve 20. Dakikalar arasında bu plan ile Demba Ba’yı ceza sahası içerisinde 2 kez buluşturmayı başardı fakat deneyimli santrafor topu ağlar ile buluşturamadı.

Sivasspor ise dakikalar ilerledikçe rakibini bekleyen taraf oldu. Her geçen dakikada zemin karla kaplanıp ağırlaşıyordu. Bu doğrultuda Yiğidolar kaptığı topları Gradele uzun oynayarak etkili oldu. Bu kısımda Yatabare’ye parantez açmak gerekli. Orta sahasına her fırsatta yardıma gelen santrafor Ponck ve Epureanu’nun da mevkilerinin dışına çıkmasını sağladı. İlk yarının ortasında tam da böyle bir anda Sivas’ın kaptığı topu Yatabare’ye uzun oynamasıyla, pozisyon dışında kalan Epureanu’nun sarı kart almasını sağladı. Yatabare’nin bu performansı kendi kanatlarının rahatlamasını sağladı.

Artan kar yağışı oyunun gidişatını tam anlamıyla değiştirdi. 38. dakikada Sivasspor kalecisi Ali topu sektirmek isterken sekmeyen topu bir daha eline almasıyla Başakşehir, ceza sahası içerisinde çift vuruş kazanmış oldu. Çift vuruşu gole döndürmeyi başaran Aleksiç takımını 1-0 öne geçirdi. Yenen gol ile baskısını arttıran Sivasspor tam 2 dakika sonra köşe vuruşu organizasyonunda kaptan Hakan Arslan’ın kafa vuruşuyla durumu 1-1 e geldi. Zemin koşulları atılan 2 golde de baş roldeydi.

İkinci Yarı

Artan kar yağışı ile saha beyaza büründü. 3 kez ikinci yarıda çizgileri göremediği için hakem, çizgilerin temizlenmesi talimatı verdi. Hakem çizgileri göremedi, ben ise Sivassporlu futbolcuları. Bembeyaz olan sahaya beyaz forma ile çıkan Sivasspor’u göremedim. Böyle bir olaya ilk defa denk geliyorum. İkinci Dünya savaşında Finlandiya- SSCB arasında geçen kış savaşlarında bile böyle bir kamuflaj yoktur eminim. Sahada koşan 10 turuncu formalı bir takım vardı. İstanbul’da oturan biri olarak bu hafta sonunun kar yağışlı geçeceğini bir hafta öncesinden biliyordum. TFF, hiç mi haberin yoktu? Sivasspor’u hiç mi uyarmadın? Yayıncı kuruluş, millete fahiş fiyatlara dekoder satmasını biliyorsun. Bir takımın kamufle olmuş bir takımla mücadelesini izlememiz için mi? Sonra ligin marka değeri muhabbetleri… Lisede, ortaokulda futbol oynamış takipçilerimiz bilir. Mallardan önce hakem forma kontrolü yapar yakın renkte olan konç bile değiştirilir. Ligimizin bu düşünceden bu öngörüden uzak olması çok çok üzücü. Sevgili takipçilerimiz, sevgili okurlarımız. Sizlerden özür dileyerek ikinci yarıda oynanan futbolu ve maç yapan bir takımı izleyemediğim için ikinci yarı değerlendirmemi maalesef böyle bir yazı ile bitiriyorum.

Maçın Hakkı

Maçın hakkı inatla Sivasspor’u görmeye çalışan Yiğidolarındır…