Lazio – Roma (15.01.2021)

Lazio 3-0 Roma

Performanslarını her geçen hafta arttıran ve üst sıraları kovalayan iki Roma ekibi, ilk seyircisiz Başkent Derbisi’nde karşı karşıya geldi.

İlk Yarı

Maç beklenildiği gibi gayet dengeli ve mücadele bakımından üst düzeyde başladı. İki takımın da kuvvetli orta sahalara sahip olması maçın başlarının bu mevkide oynanmasına sebep oldu. Haliyle orta sahada yapılan top kayıpları iki ekip açısından da hızlı kontra ataklara yol açtı ve mücadelenin ilk 10 dakikası bu kontra ataklarla zevkli bir hale geldi. Immobile’nin defans arkasına sarktığı pozisyonlar ev sahibi Lazio açısından tehlike yaratırken Roma’nın cevabı da aynı şekilde Mkhitaryan ve Pellegrini ile geldi.

twitter.com/goal

Hali hazırda seyir zevki yüksek maçın daha da eğlenceli bir hal alması hiç de gecikmedi. 15. Dakikada Roma savunmasında Ibanez’in yaptığı hatayı Ciro Immobile affetmedi ve takımını ilerde baskının sonucu olarak 1-0 öne geçirdi.

Golden sonra da maçın genel seyrinde pek bir değişiklik olmadı. Orta sahadaki mücadele devam ederken gözümüze çarpan isim kesinlikle Lazio’dan Milinkovic-Savic’ti. Sırp orta saha oyuncusu önde baskının takımı adına bel kemiği olmasının yanı sıra ikinci bölgede yapılan savunmanın da ilk hattını oluşturuyordu. Ceza sahası önündeki bölgenin her alanında topa savunmayı yaparak Roma’nın hem top kaybı sayısını arttırdı hem de hızlı atağın başlatıcı ismi oldu.

twitter.com/OfficialASRoma

Milinkovic-Savic’in gole katkı yapması da uzun sürmedi. Savunmada kazandığı topu sağ kanattaki Lazzari’ye aradan mükemmel gönderdi. Lazzari de yerde kalmasına rağmen ayağa kalkıp topu Luis Alberto’ya kazandırmayı başardı ve Alberto da düzgün bir vuruşla takımını 2-0 öne geçirdi. İlk golde de topu kazanan isim olan Lazzari, ikinci golün de mimarı oldu.

Ibanez’in bireysel hatalarına Lazio’nun hızlı ve etkili baskısı da eklenince Roma ne olduğunu anlamadan skor tabelasında 2-0’ı gördü.

Golden sonra da savunma disiplininden kopmayan ve adeta rakibini ceza sahası içine sokmayan Lazio, kazandığı toplarla hızlı çıkıp gol aramaya devam etti. Özellikle Savic’in yine ara toplarla fark yarattığını ve Roma savunmasını bir hayli zorladığını belirtmemiz gerek.

30-45 arası skorun da etkisiyle vitesi düşürüp topu iyice rakibine bıraktı Lazio. Roma ise topu daha çok kontrol etmesine rağmen kalabalık Lazio savunmasını aşmayı bir türlü beceremedi. Ceza sahası önünde topu bir sağa bir sola çevirip boşlukları arasalar da bulamadılar. Orta saha oyuncularının da içeri girmesiyle beraber 5-6 kişiyle kompakt bir savunma dizilişine sahip Lazio’da bireysel hatalar da olmayınca rahat bir ilk yarı geçirdiler. Kontraları da rakibinden iyi oynayınca haklı bir şekilde soyunma odasına iki sıfır önde gittiler.

İKİNCİ YARI

İkinci kırk beş dakikaya Veretout-Pedro değişikliği ile başlayıp riskleri arttıran Roma yine topla fazla oynayan taraftı. Fakat bu değişiklik ve alınan riskler de üretkenliği arttıramadı, ceza sahasına yine giremediler. Diğer tarafta Lazio tehlikeli ve hızlı kontra ataklarını sürdürdü. Roma kalecisi Pau Lopez bir tık daha kötü bir performans sergilese 60.dakikada skor 4 hatta 5-0 bile olabilirdi.

Ciro Immobile takımı adına en iyi isimlerden biriyken Roma’nın golcüsü Edin Dzeko adeta Lazio stoperleri arasında kayboldu ve hiçbir varlık gösteremedi.

Maçtaki en büyük fark orta sahada yaratıldı ve bunun iki önemli aktörü de Lazio adına Milinkovic-Savic ve Luis Alberto’ydu. Bu iki isim oyunun iki yönünü kusursuza yakın oynadılar ve takımlarının kontralarındaki en önemli unsurlar oldular. Gerek topu driplingle ileri taşımaları olsun gerek rakip ceza sahası önüne kadar sürdürdükleri baskı ve dönen topları toplamaları olsun gerekse de geriden attıkları ara toplar olsun mükemmel bir ikili performans ortaya koydular.

twitter.com/OfficialSSLazio

Kilidi açamadıkça iyice oyundan düşen Roma, daha fazla top kaybı yapmaya ve boşluk bırakmaya da başladı. Dakika 67’ye geldiğinde yine Lazzari’nin mimarı olduğu bir hızlı atak sonucu oyuna sonradan giren Akpro aldığı topu ceza sahası dışında pozisyon alan Luis Alberto ile buluşturdu. Maçın yıldızlarından olan İspanyol isim düzgün bir plaseyle topu ağlarla buluşturdu ve güzel oyununu ikinci golüyle taçlandırdı.

twitter.com/ASRomaEN

Skor 3-0’a geldikten sonra kalan 20 dakikada da ne Roma’nın bir reaksiyon verecek hali kalmıştı ne de Lazio vitesi arttırmak istedi. Zaman zaman yine pozisyonları bulan taraf ev sahibi takımdı. Mayoral ve Pedro gibi isimlerin oyuna dahil olması da Roma’nın kilidi açmasına yardımcı olmadı. Maçı orta sahada kazanan Lazio bitiş düdüğüne kadar savunmada da neredeyse hatasız oynadı.

İstediklerini sahaya yansıtmakta daha başarılı olan taraf kesinlikle Lazio’ydu ve bunun sonucu olarak da rahat bir galibiyet aldılar. Luis Alberto, Acerbi, Milinkovic-Savic, Lazzari… Lazio takım olarak harika bir performans ortaya koydu. Kompakt ve dinamik bir savunma yapıp kazandıkları topları ileri hızlı oynayarak kontralardan gol aradılar ve üç tane de buldular. Başkent derbisinde ezeli rakiplerini rahat geçip üst üste üçüncü maçlarını kazandılar.

Maçın Hakkı

twitter.com/OfficialSSLazio

Zaman zaman orta sahadaki partneri Milikovic-Savic’in gölgesinde de kalsa performansını her geçen maç yükseltmeye devam eden Luis Alberto bu maçın da takımı adına bu denli rahat geçmesinin en önemli aktörlerinden biriydi. Hücuma yaptığı katkıyı attığı iki golden anlamamız hiç de zor değil. Sürekli önde baskıya katıldı ve rakibinin ilerde kaybettiği topları da toplayan isimlerden oldu. Savunmada ise ceza sahası önündeki hattın bir parçasıydı ve Roma oyuncularının içeri girmesine izin vermedi. Lazzari de iki asistle beraber her ne kadar harika bir maç çıkarmış olsa da Maçın Hakkı Luis Alberto’nun.