Beşiktaş – Galatasaray (17.01.2021)

Beşiktaş 2-0 Galatasaray

İstanbul’da kar  altında başlayan maçta ligin iyi futbol oynayan iki devi Beşiktaş ve Galatasaray karşılaştı. Yoğun mücadeleye sahne olan maçta Diagne kırmızı kart görürken, Souza ve Nkoudou attıkları gollerle takımlarına 3 puanı getirdi.

İlk Yarı

Maçın ilk düdüğüyle birlikte oldukça agresif bir ön alan baskısına başlayan Beşiktaş, baskı hattını önde kurarak Galatasaray’ın ilk dakikalarda maça girmesini engelledi. Rakibine top yaptırmamaya çalışan ev sahibi, hücum oyuncularının presine katılan orta saha ve defans bloğuyla Galatasaray’ın oyunu geriden kurmasının önüne geçti.

Beşiktaş’ın hücumdaki en önemli silahı Aboubakar’ın adeta bir ofansif orta saha gibi oynadığı ilk yarıda, Senegalli forvetin kimi zaman orta saha yayına kadar gelerek pas istasyonu yarattığına şahit olduk. Aboubakar top almak için derine geldiğinde onun doldurduğu boşluğu kimi zaman Larin ve hatta kimi zaman Oğuzhan doldurmaya çalışsa da iki oyuncu da pozisyona girme konusunda başarılı olamadı. Aboubakar’ı derine getirip Atiba Souza gibi defansif orta sahaların varlığında ekstra pas istasyonu kurmak mantıklı olsa da, şu da bir gerçek ki Aboubakar’ın kaleden uzaklaşması Beşiktaş’ın hücum zenginliğine de darbe vuruyor.

Twitter/@GalatasaraySK

Beşiktaş’ın hızlı başlangıcına ilk dakikalarda cevap vermekte zorlanan Galatasaray’da ise herkesi şaşırtan Etebo tercihinin nedeni ilk düdükle birlikte kendini belli etti. Beşiktaş’ın topla oynadığı bölümlerde kontra ataklarda Taylan’ı geride bırakıp Etebo ile çıkmaya çalışan Galatasaray, Atiba ve Souza’nın fiziksel direncine de yine onunla karşılık vermeye çalıştı. Direnç anlamında orta sahayı yukarıya çeken Etebo, pas oyunundaki defoları sebebiyle Galatasaray’ın o bölgede önceki haftalarda gördüğümüz seri pas oyununu oynayamamasının da sebeplerinden biri oldu. Tabi ki bunda Beşiktaş’ın Galatasaraylı oyunculara olabildiğince yakın oynayıp defans çizgisini önde kurmasının da etkisi büyük. Öyle ki ilk 20 dakikada Galatasaray 4 top kaybı yaparken, Beşiktaş ise rakibinden 6 kez top çalmayı başarmıştı.

Kaleye isabetli şutun olmadığı ilk 20 dakika sonrasında Galatasaray’ın oyuna yavaş yavaş denge getirdiğini gördük. Özellikle Diagne’nin rakip stoperleri hırpalamaya başlaması ve bana göre maçın kilidini elinde tutan Luyindama’nın hatasıza yakın oynaması Galatasaray’ı oyunda tutarak maça ortak olmasını sağladı. Beşiktaş’ın bir noktadan sonra soldan çabuk oyunlarla içeriye girmek istediğini, sağdan ise Ghezzal’ın erken ortalarıyla pozisyon bulmak istediğini gördük. Galatasaray ise daha çok geçiş oyunlarıyla rakibini gafil avlamanın peşindeydi.

Twitter/ @Besiktas

Maçın net diyebileceğimiz ilk pozisyonunda Arda’nın güzel ortasına gelişine vuran Marcao çizgide Atiba’ya takılarak skoru değiştirme şansını tepti. Aynı Marcao bu pozisyondan 5 dakika sonra büyük bir hatayla topu Larin’e teslim etti. Larin ise bomboş pozisyonda zor olanı yapıp topu dışarıya atarak maçın en net fırsatından yararlanamadı.

İki takımın oyununu da mücadele üzerinden tanımlayacağımız ilk yarıda, yaratıcı oyuncuların bir türlü istenen katkıyı sağlayamaması, 45 dakikanın golsüz sona ermesinin temel sebebiydi.

İKİNCİ YARI

Maç ikinci yarıda çok daha tempolu başladı. Bir o kalede bir bu kalede geçen ilk 5 dakika sonrası düşen tempo, maçın ilk yarıdaki gibi mücadele odaklı geçeceğinin sinyalini verdi. Devrenin ilk 15 dakikasında bu dengeli oyun beklentisi sahada karşılık bulurken, 59. Dakikada maçın seyrini değiştirebilecek bir kart çıktı. Topu kontrol etmek isterken ayağını kontrolsüz kaldıran Diagne direkt kırmızı kart görerek takımını deplasmanda 10 kişi bıraktı.

Rakibinin eksik kalmasının ardından Beşiktaş oyunun kontrolünü tamamen eline aldı. Bu dakikalarda galibiyetin peşine düşen Sergen Yalçın, dakika 67’de Oğuzhan  ve Ghezzal’ı oyundan alarak Nkoudou ve Mensah’ı sahaya sürdü. Özellikle Nkoudou’nun oyuna girişi, maç başından beri bir türlü istenilen katkıyı vermeyen sol kanadı hareketlendirirken, Galatasaray’ın kalan dakikalarda zorlanacağını gösterdi. Fatih Terim ise bu değişikliklere Donk ve Babel hamlesiyle cevap vermek istedi ancak bu istek sahada karşılık bulmadı.

Galatasaray 10 kişi kaldıktan sonra Beşiktaş topu dolaştırarak rakip defansta boşluklar aradı. Galatasaray’ın defansa gömüldüğü bu dakikalarda defans arkası toplar, uzaktan şut denemeleri ve ortalarla gol bulmayı hedefleyen ev sahibi aradığı net pozisyonu bir türlü bulamadı. Galatasaray ise forvet karakterli Oğulcan ve Babel ile Diagne’nin boşluğunu doldurmaya çalışırken, kontra ataklarda kullanabileceği hızlı bir oyuncunun yokluğunu hissetti.

Dakika 79 Souza golü attı. Soldan Rıdvan’ın açtığı ortada Luyindama maçtaki belki de ilk hatasını yaparak topu es geçti. Topla buluşan Souza düzgün bir vuruşla topu ağlarla buluştururken 1 kişi eksik kalan Galatasaray karşısında takımını öne geçirdi.

Golün ardından oyundan iyice düşen Galatasaray’da Fatih Terim iki Emre‘yi sahaya sürse de bu hamle de bir işe yaramadı. Oyunu tamamen kontrol eden Sergen Yalçın‘ın öğrencileri, konsantrasyonlarını yüksek tutarak risk almaya başlayan rakibi karşısında fişi çekecek golü bulmak için fırsat aramayı sürdürdü. Beklenen fırsat 90+1’de gelirken, gole sebep olan hatada başrolde yine ilk 79 dakikayı hatasız oynayan Luyindama vardı…

Bu gol maçı bitirirken, Beşiktaş ve Sergen Yalçın büyük maçlardaki başarılı performansına bir de Galatasaray galibiyeti ekleyerek rakibiyle puan farkını açtı.

Maçın Hakkı

Maçın Hakkı’nı veren isim galibiyeti getiren golü atan Souza oldu. Souza attığı golün dışında orta sahada kurduğu dominasyonla bu payeyi sonuna kadar hak etti. Rakipten top çalma konusunda çok başarılı bir maç çıkaran Souza, Galatasaray’ın orta sahada varlık gösterememesinin başlıca nedeniydi. Tebrikler Souza!