Sheffield United – Tottenham (17.01.2021)

Sheffield United 1-3 Tottenham

Ligde zor zamanlar geçiren Sheffield, zirveye yaklaşmaya çalışan Tottenham’ı ağırladı. Tottenham 3 puanı 3 golle alırken, Harry Kane takımının öne çıkan ismi oldu.

İlk Yarı

Premier Lig’de bu sezon istediği sonuçları alamayan Sheffield, derbi haftasını 3 puan ile kapatıp ligin zirvesi ile puan farkını azaltmayı hedefleyen Tottenham’ı ağırladı. İki takım da sahaya 3’lü savunma tercihi ile çıktı fakat Sheffield bu dizilimi daha defansif kullanırken; Tottenham, Aurier ve Reguilon’u birer “açık” gibi kullandı. Maç hızlı başladı ve Harry Kane’in bu sezon ceza sahası santraforu olmaktan çıkıp bir 10 numara gibi derinde topla buluşup hücumları başlatıp bitirişinin bir örneğini gördük. Derinde topla buluşan Kane, takımına köşe vuruşunu kazandırdı ve o köşe vuruşu Aurier’in kafa vuruşu ile gol olarak sonuçlandı. Dakika 3’te durum 1-0’ a gelirken Sheffield için zor olan maç erken yediği gol ile daha da zor bir hal aldı.

Golden sonra çok daha istekli olan taraf Sheffield gibi gözükse de Tottenham’ın izin verdiği ölçüde kanatları kullanarak hücum denemelerini izledik. İki takım da merkezden hücum etmek yerine rakiplerinin kanatlarından gelmeyi tercih etti. 3’lü savunmaların açık noktası olarak kabul edilen bu anlayışta merkezi kalabalık olan iki takım, rakiplerinin merkezinden oldukça kaçındı. İlerleyen dakikalarda özellikle Son ve Bergwijn ile etkili olan Tottenham, bu etkinliğini Harry Kane’in oyun görüşü ve paslarına borçluydu. Sheffield oyunu kendi kontrolünde tutmak amacıyla pas ile çıkarken, Son ve Hojbjerg baskısı Tottenham’a topu kazandırdı ve Hojbjerg’in pasını ceza sahası dışından attığı şut ile asiste çeviren Kane takımını da 2-0 öne geçirmiş oldu. İlk yarı bu sonuçla biterken Tottenham oyunu her dakikada kontrolünde devam ettirdi.

İkinci Yarı

Sheffield ikinci yarıya bambaşka bir ruh haliyle başladı. Düdükten itibaren Tottenham’ı kendi sahasına hapis etti. Sahasına gömülen Tottenham, boşlukları ve merkezi kapatmaya çalışırken, Sheffield kısa paslarla rakibinde boşluklar bulmaya çalıştı. Tottenham lig başından beri bu sıkıntıyı çok fazla yaşıyor. Erken öne geçmeyi başarsa da belli bir dakikadan sonra rakip kim olursa olsun topu karşıya verip kapanmayı tercih ediyor. İyi bir savunma yapsalar da bu maçın 60. dakikasında olduğu gibi bir yan top ile rakibe umut verebiliyorlar. Güzel gelen ortaya 2 stoper üzerinden kafayı vurmayı başaran McGoldrick durumu 2-1’e getirip yaklaşık 15 dakikalık baskıyı gol ile sonuçlandırdı.

Golden sonra adeta kendine gelen Tottenham, Harry Kane’in önderliğinde hücumlarına başlamışken Ndombele beklenmedik bir gol attı. Belki de haftanın golü olabilecek bir vuruşla durumu 3-1’e getirdi. Sheffield tarafı gecikmeden 3’lü stoper hattını bozarak ileride B. Sharp ve Brewster’ı oyuna aldı. 75. dakikadan sonra Sheffield varlığını hissettirse de topun ve oyunun hakimi Tottenham oldu. Sheffield 3-1’lik skorla bu sezon kötü giden gidişatını bozamazken, Tottenham tarafının, aldığı 3 puan ile Kuzey İngiltere derbisini kafası rahat bir şekilde izleyeceğine eminim

Maçın Hakkı

Maçın hakkını veren isim Harry Kane oldu. Attığı klas gol, diğer gollerin oluşumunda gösterdiği katkı ve takımının hücumundaki kilit olması ile “Maçın Hakkını Veren Oyuncu” olmayı herkesten çok hak etti.