Beşiktaş – Göztepe (24.01.2021)

Beşiktaş 2-1 Göztepe

Durdurulamayan lider kendi evinde yeni teknik direktörleri Ünal Karaman’la iyi bir başlangıç yapmak isteyen Göztepe’yi ağırladı.

İlk Yarı

Kendi evinde alışageldiğimiz üzere Beşiktaş yine istekli ve baskılı bir şekilde maça başladı. Topu ilk on dakika itibariyle hızlı bir şekilde bir kanattan diğerine çevirerek rakip savunmada boşluk arayan siyah-beyazlılar karşılarında kalabalık ve dinamik bir hat buldular. Neredeyse 11 kişinin tamamıyla topun arkasına geçen Göztepe rakibine haliyle topu bıraktı ve pas yapmalarına izin verdi. Beşiktaş’ın bek oyuncuları Rosier ve N’Sakala’yı dip çizgiye kadar kovalayan Halil ve Tripic de savunmanın parçası halindeydiler ve Beşiktaş’ın kanat etkinliğini önemli ölçüde azalttılar. Savunmadan sadece Atiba ve Souza’ya baskı yapmak için çıkan Göztepeli oyuncular bunun dışında önemli ölçüde sadece kontra beklediler.

Twitter/ @Goztepe

Bu kadar savunma önlemine rağmen Beşiktaş yine de ilk yirmi dakikada birden fazla tehlike yaratmayı başardı. Ceza sahasına çok kalabalık giren ve yerden hızlı paslarla boşluk bulan ev sahibi ekip forvet oyuncularını topla buluşturmayı başardı. Ghezzal ise ilk devrenin erken bölümlerinde sahanın en iyi isimlerinden biriydi. Bulunduğu koridorda ilgiyi büyük ölçüde Rosier’in üstüne çekmesi sonucu daha çok boşta kalan Cezayirli isim, bu anlarda ceza sahası içine tehlikeli toplar göndermeyi başardı. Aboubakar bu paslar sonucu rakip kalede tehlike yarattı fakat golü bulamadı.

30 dakika itibariyle Göztepe’nin topyekün savunma anlayışı Beşiktaş’ı durdurdu diyebiliriz. İki golleri de ofsayt sebebiyle iptal edilen siyah-beyazlılar maçın tartışmasız hakimi olmasına rağmen bu üstünlüğü skor tabelasına yansıtamadı. Bu dakikalarda Göztepe’nin sadece 50 pasına karşılık Beşiktaş’ın 300’e yakın pası vardı. Bu pasların çoğu da üçüncü bölgede yapılan etkili paslardı. Göztepe’nin savunması işlese de kontra atakları neredeyse hiç bulamamışlardı.

39. dakikada ise Göztepe belki de yakaladığı ilk kontrada golü buldu. İleri uzun paslarla topu taşıyan Göztepe sol kanattan şut imkanını buldu. İlk şutta başarılı olmasına rağmen Ersin, dönen topa sert ve düzgün bir vuruş yapan Tripic’in şutunu engelleyemedi. Bu golle Göztepe takımı kendisi adına olabilecek en iyi ilk yarı senaryolarından biriyle soyunma odasına gitti. Beşiktaş ise domine ettiği bir ilk yarıda golü bulamadığı gibi kalesindeki golü de engelleyemedi. Bu golle beraber Siyah-Beyazlılar beş maç ardından da kendi evinde kalesinde gol görmüş oldu.

İKİNCİ YARI

Twitter/ @Besiktas

İkinci devreye Mensah-Ljajic değişikliğiyle başlayan Sergen Yalçın bu hamlenin meyvesini hemen üç dakika sonra aldı. Yine çok oyuncuyla rakip kalede kurulan baskı sonucu Göztepe topu bir türlü uzaklaştıramadı ve ceza sahası dışında topla buluşan Ghezzal, sol kanattaki Ljajic’e harika bir pas çıkardı. Kanattan ceza sahasına giren Ljajic düzgün bir vuruşla kaleciyi alt etti ve 48’de maça eşitliği geitrdi.

Golden sonra üstünlük için de bastırmaya devam eden Beşiktaş’ta Adem Ljajic’in oyuna olumlu etkileri olduğundan bahsetmek mümkün. Mensah’tan yaratıcılık olarak çok daha üstün olan ismin bu özelliği üçüncü bölgede kurulan üçgenlerde kendini çokça gösterdi. Kanatlara yaklaşarak pas alışverişini kolaylaştırmasının yanı sıra ceza sahası içi etkinliğini de arttırdı.

Dakika 60’a geldiğinde maçta görülen bir diğer önemli farklılık da Göztepe’nin hücumu daha çok düşünmeye başlamasıydı. Sadece kontranın yanı sıra topa biraz saha fazla ortak olarak kanat organizasyonlarıyla da pozisyon bulmayı hedefleyen İzmir ekibi, Halil ve Tripic’in etkili çıkışlarıyla tehlikeli pozisyonlar da yakaladı fakat Ersin bu pozisyonlarda etkiliydi.

Twitter/ @Besiktas

Ljajic’in oyuna girişinden sonra artan Beşiktaş etkinliği 64’teki değişiklikler sonrası daha da arttı. Larin, Ghezzal ve Atiba’nın yerine oyuna Nkoudou, Gökhan Töre ve Dorukhan dahil oldu. Bu yeni isimler hem ceza sahası içindeki dinamikliği arttırdı hem de Aboubakar’a daha fazla boşluk yarattı. Maçın en etkili isimlerinden olan ve attığı paslarla çok tehlikeli pozisyonlar yaratan Ghezzal’ın çıkışı sonrası Gökhan Töre Ghezzal’ı hiç de aratmayan bir asistle 77’de takımını öne geçiren golü hazırladı. Ceza sahası dışından Aboubakar’ın kafasına mükemmel bir top indiren Gökhan skor tabelasının 2-1’e dönmesindeki başrol oyuncusuydu. Dakikalar ilerledikçe yorulan Göztepe savunması da böylece ilk büyük hatasında kalesinde golü gördü.

Kalan son on dakikada Göztepe riskleri iyice arttırıp değişikliklerle de golü arasa da başarılı olamadı ve Beşiktaş ikinci yarıda özellikle Ljajic’in dahil oluşu sonrası arttırdığı etkinliğiyle geri dönüp maçı kazanmasını bildi. Aboubakar’ın maç genelindeki etkili oyunu ve rakip savunmayı yorması maçın kilidini açan unsurlardan biriydi. Diğeri de Adem Ljajic’in hücumda yarattığı zenginlik ve ceza sahası içindeki paslaşmanın bir parçası olmasıydı. İlk yarıda da maçtaki açık ara daha iyi görünen taraf olmasına rağmen bitiricilik konusunda sıkıntılar yaşayan siyah-beyazlılar ikinci devrede değişikliklerle de beraber bu sıkıntıyı aştı ve liderliğini sürdürdü. Göztepe ilk yarıda her ne kadar iyi direnmiş olsa da bu savunma konsantrasyonunu doksan dakikaya yayamadı. Ndiaye’nin karşı karşıya pozisyonda Ersin’i geçememesi de İzmir ekibi adına maçın kırılma noktasıydı.

Maçın Hakkı

Twitter/ @mackolik

Oyun istikrarını bir türlü sağlayamayan ve saha dışı olaylarla belki de daha çok gündeme gelen Adem Ljajic, geçen haftayla beraber futbola dönüşünü ikinci yarıdaki performansıyla sürdürdü. Takımının yaratıcılık eksikliğine ilaç gibi geldi ve bulduğu güzel golle de skora etki etti. Golünün yanı sıra ceza sahası içinde etkinliği de arttıran Ljajic, takımı için kilidi açan oyuncuların başında geldi. Aboubakar ve Ghezzal da maçın iyi isimlerindendi fakat maçın hakkı Adem Ljajic’in.