Yeni Malatyaspor – Galatasaray (24.01.2021)

Yeni Malatyaspor 0-1 Galatasaray

Kısa zaman önce Türkiye Kupası’nda karşı karşıya gelen iki ekip yine Malatya’nın ev sahipliğinde bu kez ligde karşı karşıya geldiler. İki takımın önce zeminle sonra da rakiple mücadelesini Babel‘in golü ile 1-0 Galatasaray kazandı.

İlk Yarı

Twitter/ @GalatasaraySK

İlk düdüğün çalmasıyla birlikte maç öncesi Fatih Hoca’nın zemin eleştirisinin ne kadar yerinde olduğunu gördük. Bu zemin kalitesinin ligdeki her ekibin oyununa olumsuz etkisi olacağı bir gerçek olsa bile bunlar arasında en fazla etkilenebilecek takımın açık ara Galatasaray olacağını düşünüyorum. Öyle ki bu düşüncemi doğrularcasına, ilk dakikadan itibaren Cimbom’un oynadığı pas oyunu büyük ölçüde başarısız sonuç verdi. Sarı kırmızılılar bu duruma alışana kadar geçen sürede Yeni Malatyaspor önde baskı kurmaya çalışarak Galatasaray’ı ters ayakta yakalamanın peşine düştü. Bu kısımda Muslera’nın geri dönüşünün sadece defansif anlamda değil oyun kurulumunda da savunmasını ne kadar rahatlattığını gördük. Maçın başlarında Yeni Malatya’nın ön alan baskısının Marcao- Muslera- Donk üçlüsünün seri paslaşmaları ile kırıldığını gördük.

Twitter/ @GalatasaraySK

Arda ve Feghouli’nin beraber oynadığı zaman ön alanda Galatasaray adına yaratıcılık seviyesinin katlandığını biliyoruz fakat bugün zeminin de etkisiyle bu etki çok sınırlı kaldı. Bunun üzerine 23. Dakikada Feghouli‘nin sakatlanıp oyundan çıkması da eklenince Galatasaray adına mücadelenin daha da zor geçeceği belli oldu. Feghouli yerine oyuna dahil olan Emre Kılınç daha girer girmez ilk yarının iki takım adına en net pozisyonu buldu ancak Emre‘nin altıpastan uçarak yaptığı kafa vuruşu direğin dibinden dışarı gitti. Linnes‘in ve Saracchi‘nin 25. dakikadan sonra daha da ileride konumlanması Yeni Malatyaspor’un arkaya daha fazla yaslanmasına sebep oldu. Bu dakikalarda Galatasaray adına öne çıkan isim ise Arda Turan oldu. Tecrübeli oyuncu takımın her hücumunda pay sahibi iken Emre Akbaba ve Babel’in değerlendiremediği pozisyonda (adeta ekranlarının başındaki tüm Galatasaray taraftarları gibi) takım arkadaşlarına isyan ederek arkadaşlarının konsantrasyonlarını arttırmaya çalıştı.

İki takım için de zorlayıcı olan zemin ilk yarının bu denli kısır geçmesindeki en büyük etken olurken. Türk futbolundaki sonuca bağlanmayan yersiz tartışmalar yerine direk oyuna etkisi bulunan zeminlerin artık gündeme gelmesinin ne kadar önemli olduğuna ilk elden şahit olduğumuz bir ilk yarı izledik.

ikinci yarı

İkinci yarıya Hamza Hoca Kubilay- Tetteh değişikliği ile başladı. İkinci yarının da ilk yarı gibi kısır geçeceği ve futbol kalitesinin düşük olacağı hemen belli oldu. Rakibini boğan fakat ceza sahasına bir türlü istediği gibi giremeyen ve şut fırsatı bulamayan bir Galatasaray vardı sahada. Ev sahibi Yeni Malatya ise tüm hatlarıyla merkezini kapatıp ileride Tetteh‘i kullanmayı planladı. Feghouli‘nin yokluğunda Arda Turan Galatasaray için hücumun merkezi konumundaydı. Fakat bu Galatasaray’ı kolay savunulan ve tahmin edilmesi kolay bir takım haline getirdi. Arda oyunda olduğu sürece Galatasaray sadece sol kanattan etkili olabildi. Tek kanattan etkili olmaya çalışan Galatasaray haliyle tehlike yaratamazken bu dakikalarda Emre Akbaba’nın varlığı ile yokluğu birdi. Taraftarın artık sahada görmekten rahatsızlık duyduğu isme, Fatih Hoca’nın her hafta şans vermesinin artık Emre’nin aleyhine bir durum olduğunu bu maç ile beraber gördük. Hoca inansa da istenileni veremeyen Emre için bu şanslar, şans olmaktan daha çok kredisini daha da hızlı tüketen maçlar olmaya başladı.

74. dakikada çok konuşulacak bir değişiklik gerçekleştirdi Fatih Hoca Sekidika ve Kerem Aktürkoğlu‘nu oyuna alırken çıkan isimler Belhanda ve sahanın en iyisi olan Arda Turan oldu. Kerem‘in ve Sekidika‘nın oyuna girmesi ile iki Emre merkeze geçti, kanatlar ise yeni giren isimlere emanetti. Genç ve dinamik isimlerle oynanan futbol hızlandı. Dakikalar 78 ve 80’i gösterirken Emre Akbaba‘nın kritik pas hataları yüzünden olası gol fırsatı harcanırken sanırım Fatih Hoca da daha fazla dayanamadı ve 85’te Emre Akbaba‘yı ve Saracchi‘yi oyundan aldı yerine Ömer Bayram ve Luyindama dahil oldu. Hocanın joker hamlesi olan “Ryan’ı forvete koydum, Donk diye vurdu.” hamlesini gerçekleştirdi. Donk kalan dakikalarda başarılı bir performans sergiledi ve Babel‘in attığı gol öncesi büyük bir katkı sundu. 90. dakikada Babel, Galatasaray için hayati değer taşıyan 3 puanı ceza sahası dışından çektiği çok sert şut ile takımına kazandırdı. Kalan dakikalarda gol sesi çıkmazken Galatasaray zirve takibini sürdürdü.

Maçın Hakkı

Twitter/ @GalatasaraySK

Maçın Hakkını veren isim attığı gol ve oyundan kopmaması ile Babel oldu. Gerçekten hayati bir 3 puanı takımına getirirken forvet için birinci aday olduğunu da herkese ispat etti. Aslında oyunda kaldığı dakikalarda Arda Turan takımının en iyisi olsa da bu kritik golün sahibi Babel’i seçmez ise olmazdı.