İrfan Can Kahveci Transferine Bakış…

Türkiye’de son haftalarda transfer gündeminin en çok merak edilen konularından birisi İrfan Can Kahveci’nin yeni adresinin neresi olacağı. Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’in Gençlerbirliği karşılaşması sonrası transferini istediğini açıkça söylediği yıldız isim için Fenerbahçe’nin de devreye girmesi, Galatasaray – Fenerbahçe rekabetinin son yıllarda sıkça rastladığımız üzere transferde de yaşanacağını gösteriyor. Başakşehir cephesinin tok satıcı rolüne büründüğü transferde, bu yarışın kimin kazanacağı belirsizliğini koruyor. Maçın Hakkı ekibi olarak, bu transferi iki kulüp açısından ele alarak, İrfan Can Kahveci’nin iki takıma neler katabileceğini yazdık!

Galatasaraylı İrfan Can Kahveci

Galatasaray’ın 2020 – 2021 sezonunun başından beri orta saha bölgesine oyuncu(lar) aradığı bir gerçek. Fatih Terim, orta saha orijinli oyuncu eksikliği nedeniyle bu sezon Emre Kılınç, Feghouli, Arda Turan gibi orijini kanat olan oyuncuları ”mezzala” tipinde kullandığı bir oyun ortaya çıkararak bu dezavantajı avantaja çevirmeye çalıştı. Ancak sezonun sürprizi hiç şüphe yok ki defansif orta saha bölgesinin değişmezi olan Taylan Antalyalı oldu. 10 numara olarak geldiği Galatasaray’da 6 numaranın değişmezi olmayı başaran Taylan, orta saha eksikliğini bir nebze olsun unutturmayı da başararak takdire şayan bir performans sergiledi.

Tıpkı en yakın arkadaşlarından Taylan gibi gösterdiği üst düzey performansıyla takımının Şampiyonlar Ligi yolculuğunda fark yaratan İrfan Can, bu anlamda Galatasaray için temel bir ihtiyacı karşılayacak gibi duruyor. Bu sene oynadığı 27 maçın 20’sinde merkez orta saha olarak oynayan İrfan, defansif oyun kurucu olarak oynadığı 4 maçta da hayli iyi bir performans ortaya koymuştu.

İrfan Can Kahveci‘nin oyun alışkanlıklarına bakıldığı zaman orta sahada dinamik, topla ilişkileri üst düzeyde ve skora gol ve asist katkısı yapabilen bir oyuncu görüyoruz. İrfan, topu kullanma becerisiyle orta sahaya yaratıcılık anlamında çok şey katarken, defansif anlamda mücadelesini de asgari düzeyde veren bir isim. Ancak onun Galatasaray’a katacağı en büyük artılardan biri şüphesiz uzun paslardaki isabet oranı olacaktır. Genel itibariyle isabetli uzun paslarıyla arkadaşlarına pozisyonlar hazırlayan İrfan, bilhassa defans arkasına kaçmayı seven Onyekuru‘nun aradığı isim olabilir. Orta sahada zaman zaman istikrarsız bir görüntü çizen Belhanda‘nın, formsuz görüntüsüyle eleştiri oklarının hedefinde olan Emre Akbaba‘nın veya son maçlarda sallantıda olan Emre Kılınç‘ın yerine oynayabilecek yıldız isim, geride Taylan Antalyalı, ileride ise oynaması durumunda Oğulcan ile yakalaması muhtemel uyumla Sarı Kırmızılıların hızlı pas oyununa uyum sağlayacaktır. Yerli oyuncularla yakın ilişkileri takıma uyum sürecini hızlandırıp, ligin ikinci yarısı için Galatasaray’a büyük avantaj sağlayabilir. İrfan, Galatasaray’a geldiğinde Fatih Terim‘in ondan çok daha fazlasını talep edeceği de bir gerçek. Terim, Taylan‘ın tek alternatif olduğu bölgede İrfan‘ı bir regista olarak da kullanmak isteyecektir. Seri‘nin geçen sene yaptığı katkıyı ondan çok daha tempolu bir oyuncu olan İrfan‘ın farklı şekilde vermesi muhtemel.

Bu transferin olumlu yanları yukarıdaki gibiyken, bir de olumsuz yanlarından bahsetmek gerekiyor. Burada ortaya çıkan en net durum transferin maliyeti. Galatasaray’ın ekonomik durumu ortadayken, çok değerli bir oyuncu olmasının yanında İrfan Can Kahveci için 14 Milyon Euro’luk bir yatırım ne kadar akılcı tartışılır… İrfan tüm özelliklerinin yanında yerli olması dolayısıyla tabi ki çok kıymetli ancak Türk futbol tarihi çok yüksek bedellere transfer olup, bu baskının altında ezilen nice oyuncular da gördü. Üstelik medyada çıkan haberlere göre Başakşehir’in İrfan için Galatasaray’ın oyununda önemli bir yere sahip Emre Kılınç‘ı istemesi, transferin maliyetini daha da yükseltiyor.

Fenerbahçeli İrfan Can Kahveci

Fenerbahçe’nin İrfan Can Kahveci transferine dahli son günlerde yüksek sesle dillendiriliyor olsa da aslında bu transfere ilişkin iddialar Emre Belözoğlu‘nun sportif direktörlük koltuğuna oturduğu ilk günlere dayanıyor. Belözoğlu‘nun bu transferde ne kadar istekli olduğu ve İrfan Can‘ı çok beğendiği herkesin malumu. Yaz döneminde yaptığı Mert Hakan transferiyle ezeli rakibine bir transfer çalımı atan Fenerbahçe, Mesut Özil takviyesiyle dünyada gündem olduğu şu günlerde İrfan Can transferini de yaparak başta Galatasaray olmak üzere diğer rakiplerini de moral olarak yıpratmanın peşinde.

Fenerbahçe kadrosunda bugün itibariyle as takımda oynayabilecek 8 merkez orta saha oyuncusu bulunuyor. Bunlardan Gustavo, Ozan, Pelkas, Mert Hakan, Sosa ve tabi ki Mesut Özil takımın ilk 11’inde kendisine yer bulan oyuncular. Kağıt üzerinde oldukça geniş ve kaliteli bir orta saha rotasyonu bulunan Fenerbahçe’de Mesut’un hazır olduğunda 11’in değişmezi olacağı bir gerçek. Gustavo‘nun da takımın defansif yükünü çektiği düşünülürse üç merkezli düzende tek bir forma kalıyor. Ozan Tufan‘ın ve Pelkas‘ın diğer mevkilerde de kullanılabiliyor oluşu onlara 11’de yeni şanslar yaratabilirken geriye Sosa ve Mert Hakan kalıyor. Fenerbahçe’ye geldiği günden beri kaleye yakın olduğunda takıma katkı verdiği görülen Mert Hakan ve özel hayatındaki sorunları aşmaya çalışan Sosa -şimdilik- sıkışık fikstürde Erol Bulut‘un faydalanmaya çalıştığı oyuncular arasında. Hal böyleyken orta saha rotasyonuna İrfan Can‘ın da katılması Bulut’un eline belki de son yıllarda hiçbir takıma nasip olmayan oldukça geniş bir orta saha yelpazesi sunacak.

İrfan‘ın varlığı kadroda şuan Ozan Tufan‘ın başını çektiği iki yönlü orta saha oyunu için oldukça güçlü bir alternatif anlamına gelecektir. Zira Fenerbahçe kadrosunda Mert Hakan‘ın beklentilerin altında kalan 8 numara performansı, topla kat edebilen merkez orta saha denilince ilk güçlü alternatifin Ozan olmasını sağlıyor. Fakat Ozan ve İrfan Can birbirlerinin muadili iki oyuncu değil. Çünkü Ozan Tufan, ilerleyen günlerde Mesut’un takıma katılmasıyla çok net bir şekilde ihtiyaç duyulacağı üzere, takımı ofansif olarak desteklemesinin yanında defansif görevlerini yerine getirmede ve savunmaya direnç katmada bana göre Fenerbahçe’nin en kilit isimlerinden biri olacak. Mesut‘tan maksimum verimi almak için onun arkasına dirençli, tabiri caizse ”canavar” bir orta saha kurması gereken Fenerbahçe buraya İrfan Can‘ı koyarak çok daha ”yumuşak” bir kurgu ortaya çıkaracaktır. Savunma meziyetleri Gustavo, Ozan ve hatta Tolga Ciğerci‘nin gerisinde kalan İrfan Can ancak Özil‘in olmadığı bir kurguda Pelkas gibi mücadeleci bir 10 numarayla etkili olabilir.

Tüm bunların ötesinde bu transferin getireceği hava ise işin bambaşka bir boyutu. Hali hazırda Özil transferiyle rakiplerini transfer döneminde ”sindiren” Fenerbahçe, İrfan Can‘ı da alarak Galatasaray başta olmak üzere rakip yönetimleri büyük bir baskıyla baş başa bırakacaktır. Sakatlıkların, cezaların ve pandeminin gölgesinde geniş kadronun çok büyük nimet olduğu bu sezonda, kulübesini de yıldızlarla dolduran Fenerbahçe bunun avantaj ve dezavantajlarını birlikte yaşayabilir. Keza bu transferler saha içi alternatifleri arttıracak olsa bile Erol Bulut‘un ”oturan” yıldızları yönetmesi de hiç kolay olmayacaktır. Bulut için Fenerbahçe kariyerindeki en büyük sınav ise yine bu olacak, eğer Erol Hoca buradan başarıyla çıkarsa elit antrenörler sınıfına bir adım daha yaklaşacaktır…