Başakşehir – Trabzonspor (27.01.2021)

Başakşehir 1-2 Trabzonspor

Geçtiğimiz sezon şampiyonluk mücadelesi veren iki ekip, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda ertelenen Süper Kupa mücadelesinde kozlarını paylaştılar.

İlk Yarı

Abdullah Avcı’nın ekibi oyuna daha iyi ve kontrollü başlayan taraf oldu. Topu da ayağında tutan ve kaybettiğinde de orta saha oyuncularının da dahil olmasıyla beraber ilerde baskı uygulayan Trabzonspor, maçın bu ilk kısmında üstün gözüktü. Fakat bu kısa sekansta kornerler dışında etkili bir pozisyon yakalayamadılar.

Başakşehir’in maçı dengelemesi hiç de uzun sürmedi. 15.dakikaya geldiğimizde İstanbul ekibi topu ayağına almış ve rakibin orta sahadaki baskısını hızlı, yön değiştiren paslarla belirli bir ölçüde aşmışlardı. Ağırlıklı olarak Deniz Türüç’ün bulunduğu sol kanattan yaratmaya çalışan Başakşehir takımı, topu ceza sahasına sokmakta zorlanırken Demba Ba’nın sırtı dönük topları alamaması da olumsuz etki etti. Geriden oyun kurma rolünü üstlenen Mehmet Topal’ın da maçın başından itibaren çokça top kaybı yapması takımının temposunun düşmesine sebep oldu.

Twitter / @ibfk2014

Top kayıplarının yanı sıra boşluk bulmakta da zorlanan Başakşehir en büyük zorluğu orta sahada yaşadı. Trabzon’un genç, dinamik ve oyunun iki yönünü de ortalamanın üstünde oynayabilen ikilisi Abdülkadir Parmak ve Berat Özdemir maçın başından itibaren farklarını ortaya koymaya başladılar. Savunmada topları kazanarak kanatlarla bağlantıyı sağlamakta bir hayli etkili olmalarının yanı sıra ceza sahası dışında dönen topları da toplayarak hücumun da sürekliliğinin sağlanmasında büyük rol oynadılar. Özellikle Gençlerbirliği’nden yeni transfer Berat’ın henüz ilk maçları olmasına rağmen ilk 11’de olması ve sahada takım arkadaşlarını da yönlendirerek topun daha etkili bir şekilde oynanmasını sağlaması özellikle belirtmemiz gereken bir nokta.

Trabzon adına ilk 30 dakikadaki bir diğer etkili isim de Nwakaeme idi. Sezon başından beri ligde de etkileyici bir performans gösteren kanat oyuncusu bu mücadelede de buluştuğu toplarla ceza sahası içine kat ederek kendine şut imkanları yarattı, kaleci Mert bu pozisyonlarda başarılı oldu.

Maçta faul sayısının fazla olmasının yanı sıra Atatürk Olimpiyat Stadı’nın alıştığımız özelliklerinden şiddetli rüzgar da mücadelenin temposunun düşük olmasının sebeplerindendi. Faullerle sık sık duran oyuna hava koşulları da eklenince maçtan beklediğimiz hareketi ve pozisyon sayısını ilk yarıda bulamadık.

İlk 30 dakikadaki baskılı oyununda skor bulamayan Trabzonspor son 15 dakikada maçın dengelenmesine de engel olamadı. Junior Fernandes ve Deniz Türüç’ün değişerek oynamasıyla hücumda biraz daha etkinlik bulmak isteyen Başakşehir orta sahasından bir katkı göremeyince bu isteğinde sonuç alamadı.

Sık sık duran ve temposu düşen maçta iki takım da gol bulmak için açıkçası çok da bir istek göstermeyince yavan, sıkıcı ve heyecansız bir kırk beş dakika izledik. Hava koşulları ve yoğun fikstür de elbette bunda etkendi. Fakat her ne olursa olsun Süper Kupa adı altında yapılan bu organizasyonda biraz daha kaliteli mücadele görmek isterdik biz futbolseverler olarak.

İKİNCİ YARI

Twitter/ @Trabzonspor

İkinci kırk beş dakikaya da daha etkili başlayan Trabzonspor bu sefer golü bulmakta gecikmedi. Henüz 47.dakikada ilk yarının da etkili isimlerinden Serkan Asan’ın açtığı ortada topu uzaklaştırmak isterken hata yapan Ponck, Djaniny’nin golünün adeta mimarı oldu. Boşta kalan topta kafayla topu filelere gönderen isim takımını 1-0 öne geçirdi.

Golden sonra bir reaksiyon göstermek isteyen Başakşehir riskleri de arttırarak daha çok oyuncuyla hücumda etkinlik göstermeye başladı. Bu risklerin bir parçası olarak da 55.dakikada orta sahadan Azubike’yi çıkaran Okan Buruk, forvet oyuncusu olan Crivelli’yi oyuna aldı. Bu değişiklikten hemen üç dakika sonra 58.dakikada da Edgar Ie’nin elle oynadığına hükmeden hakem Başakşehir lehine penaltıyı verdi ve Demba Ba skoru 1-1’e getirdi.

Bu golle beraber adeta yeniden başlayan maçta yine üstünlük golüne daha yakın taraf Trabzonspor’du. Ceza sahasına daha kalabalık bir biçimde girmeye başlayan Bordo-Mavililer yine Nwakaeme kanadından tehlikeli pozisyonlar yakalamayı başardı. Topa daha da fazla sahip olmaya başlayan Karadeniz ekibi rakibine pozisyon vermezken golü aramaya devam etti.

Bu dakikalarda şiddetini arttıran kar yağışı da maçın seyrini yavaşlatırken yine de ilk devreden daha heyecanlı daha hareketli bir kırk beş dakika seyrediyorduk.

Maçın bir diğer kırılma anı da 73.dakikada ikinci sarı karttan kırmızı kartı görüp Epureanu’nun oyundan atılması oldu. Savunmadan böyle önemli bir oyuncusunu kaybeden Başakşehir bu eksiğini kapatmak için ileriden eksilmek zorunda kaldı ve 76.dakikada Junior Fernandes’in yerine yeni transfer Duarte oyuna dahil oldu. 10 kişi kalınmasıyla beraber beraberliği en azından kaybetmemek için geri çekilen Başakşehir 85.dakikada kontra ataktan gelişen gole engel olamadı. Oyunun da soğuduğu ve iki takımın da belki uzatma devrelerine razı olduğu bu dakikalarda korner sonrası kazanılan topta kontrayla golü bulan Trabzonspor oldu. Djaniny’nin ısrarı sonucu kazandığı topta ileri uzun oynaması sonucu golü yapan isim Ekuban oldu. Her ne kadar golden önce savunmanın da hatası olsa da goldeki büyük pay Djaniny’e aitti.

Twitter/ @Trabzonspor

Skor 1-2’ye geldikten sonra saha dışı olaylar sebebiyle tamamıyla duran maçta Trabzonspor galip gelmesini ve Süper Kupa’yı müzesine götürmesini bildi. İkinci yarısının nispeten daha aksiyonlu geçtiği maçta farkı yaratan Bordo Mavililerin orta sahası oldu. Savunmada sıkça top kazanan ve kanatlara hızlı oynayarak etkinliği sağlayan orta sahanın gücü ikinci yarı Parmak’ın çıkmasıyla her ne kadar azalsa da yine de en önemli galibiyet unsurlarındandı. Buna Nwakaeme’nin etkili kanat oyunu ve Djaniny’nin fırsatçılığı da eklenince pozisyon kısırlığı yaşanan bu mücadelede bile Trabzonspor bir türlü kazanmayı başardı.

Süper Kupa ne yazık ki bir sene daha vadettiği heyecanı biz futbolseverlere yaşatamadı. Sürekli duran mücadelenin sonlarındaki görüntüler de Türk Futbolu açısından hala alınması gereken uzun bir yol olduğunu bize bir kez daha hatırlattı.

Maçın Hakkı

Twitter/ @Trabzonspor

Her ne kadar Berat ve Abdülkadir ikilisi takımları adına özellikle ilk yarıda kusursuz bir performans gösterseler de maçın hakkının Djaniny’e verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gayet kısır geçen bu maçta bile ilk golde savunmanın hatasından faydalanırken doğru yerde doğru zamandaydı. İkinci golde de kendisine asist yazılmamış olsa bile kornerden sonra kazandığı top çok kritikti ve maçın kaderini belirledi. Maçın Hakkı Djaniny Tavares’in.