Fenerbahçe – Çaykur Rizespor (30.01.2021)

Fenerbahçe 1-0 Çaykur Rizespor

Zorlu Hatayspor ve Galatasaray maçları öncesi puan kaybına tahammülü olmayan Fenerbahçe, yeni teknik direktörleri Sumudica’nın önderliğinde Çaykur Rizespor’u ağırladı.

İlk Yarı

Geçtiğimiz hafta Kaysersipor karşısında alınan galibiyet sonrası ilk 11’de değişikliğe gitmeyen Fenerbahçe bu maça da etkili başladı. Başını Nazım’ın çektiği ataklarda sağ kanadı efektif kullanan Sarı Lacivertliler, Pelkas’ın ve Valencia’nın da katılımıyla maçın başında bu kanattan ceza sahasına girmeyi ve pozisyonlar bulmayı başardı. 

twitter.com/Fenerbahce

Bu duruma cevap olarak da Çaykur Rizespor Michalak ve Samudio’nun koşularıyla Sangaré’den boşalan sol kanadı kullanma çabasına girdi ve çizgiye kadar inip bu boşluktan ceza sahası içine yerden toplar gönderdiler.

İlk 15 dakikada iki takım açısından da bu saydığım denemelere rağmen net pozisyon olmazken, Karadeniz ekibinin merkezi kalabalık savunması Fenerbahçe’nin geçen maçtaki etkinliği gösterememesinin baş sebeplerindendi. Pelkas’ın da ön üçlüye katılmasıyla oluşan ve ceza sahası içinde tehlikeye sebep olan kısa pas üçgenleri kurulamayınca oyun iyice kanatlara doğru itildi ve Rize ekibi için daha çok kontra fırsatı oluştu. 

Maçın ilk çeyreği iki takım açısından da kısır geçmişken gözümüze çarpan bir diğer farklılık da Szalai’nin durumuydu. Geçen maç pas trafiğine ve oyun kurulumuna fazlasıyla katılmış ve etkili de olmuş olmasına rağmen Macar stoperin kaliteli paslarını bu maç pek göremedik. Geriden böyle ekstra bir katkı da gelmeyince Sarı Lacivertliler yine zaman zaman üretmekte zorlandı. 

Dakikalar ilerledikçe şiddetini arttıran yağmurun da maçın seyrinde etkisi oldu. Ağırlaşan zeminin sonucu olarak top kayıpları ve pas hataları artarken tempo da bir hayli düştü.

30.dakikadan sonra biraz kıpırdanmayı başaran Fenerbahçe’de, Pelkas’ın hareketli oyununun etkisi vardı. Son haftaların etkili ismi üçüncü bölgenin tamamında topa giderek pas bağlantılarını kurmaya başladı ve bunun sonucu olarak da Rize savunmasında boşluklar oluştu. Bu boşluklar Fenerbahçe adına tehlikeli pozisyonlar yaratsa da gol çıkmadı.

twitter.com/Fenerbahce

Kayserispor maçının yıldızlarından Mame Thiam’ın aynı etkinliği ilk kırk beş dakikada gösterememesi de takımı adına olumsuz faktörlerden biriydi. Kritik paslarda çokça top kaybı yapan Senegalli isim birçok pozisyonun şuta dönüşemeden sonuçlanmasına da sebep oldu.

Çaykur Rizespor ise ilk devre boyunca takım halinde topun gerisinde savunma yaptı ve kontra atak kovaladı. Samudio’nun rakip stoperlere baskısı bir ölçü de olsa rakibin oyun kurmasını zorlaştırırken merkezdeki kalabalık duruş Fenerbahçe’nin pas kanallarını kapatırken etkinliğini de azalttı.

İlk devrenin tek heyecanlı pozisyonu uzatma dakikalarında gelen frikik golü oldu. Kaleyi cepheden gören ve nispeten de uzak sayılabilecek bir noktadan serbest vuruşu kullanan Enner Valencia kaleci Gökhan’ı alt etmeyi başardı. 45+1’de gelen bu golle Fenerbahçe çok pozisyon bulamamış olmasına rağmen dirençli rakibi karşısında devreyi önde kapattı.

İKİNCİ YARI

Gole ihtiyacı olan Karadeniz ekibi ikinci yarıya topa daha çok ortak olarak başladı. Riskleri de arttırarak daha kalabalık hücum etmeye başladılar ve maçtaki etkinliklerini arttırdılar. Baiano ve Michalak’ın kanatlardan süratli bir biçimde kat etmesi önde yakalanan Fenerbahçe beklerini zorlarken, Boldrin ve Donsah’ın merkezden paslarının sayısı da arttı.

twitter.com/Fenerbahce

Tabi Rize’nin bu hücumu ön plana alan oyun anlayışı Fenerbahçe için de bulunan boşlukların sayısını arttırdı. 57’de gelen Melnjak-Soderlund değişikliğiyle savunmadan eksilen Rizespor’a karşı 61’de oyuna dahil olan yeni transfer Osayi-Samuel başka bir kontra tehdidi olarak Sarı Lacivertliler’de boy gösterdi.

Dakika 60’tan sonra topla oynama oranını iyice arttıran Çaykur Rizespor, beraberlik golü için yüklenmeye devam etti. İyice geriye yaslanan Fenerbahçe, kalesinde gittikçe daha çok pozisyon görmeye başlarken kontralardan da istediğini almakta zorlandı. 

Sakatlık sonucu oyundan çıkmak zorunda kalan Pelkas’ın eksikliği de ev sahibi ekip adına sahada hissedildi. Organize hücum yapmakta zaten ikinci devre bir hayli zorlanan ekipte Yunan oyuncunun yokluğu bu durumu iyice kötüleştirdi. Yerinde dahil olan Mert Hakan bağlantı paslarını yapmakta aynı etkiyi gösteremezken kontralarda da doğru pasları bulmakta zorlandı. 

Deplasman ekibinde ise Boldrin’in iyice rakip yarı sahada varlık göstermeye başlamasıyla pas bağlantılarının sayısı arttı ve Yeşil-Mavili ekip ceza sahasına daha kolay girmeye başladı. Fernando ve Michalak ile etkili verkaçlarda bulunan Boldrin, takımı adına ikinci devrenin en iyi oyuncularındandı. Son vuruşlarda Samudio ve Soderlund biraz daha iyi olsa beraberlik golünün gelmesi işten bile değildi. 

Özellikle 70-80 arası gerçekten hayli baskılı bir oyun ortaya koyan ve rakibini adeta kendi yarı sahasına hapseden Çaykur Rizespor, bu bölümde golü bulamayınca etkinliğini de yavaş yavaş kaybetti. Sosa’nın Valencia yerine oyuna girmesiyle dengeyi kuran ve topu ayağında daha rahat tutmaya başlayan Fenerbahçe, ancak maçın son on dakikasında organize bir biçimde hücum etmeye başlayabildi. Topu Rize yarı sahasında tutmaya başlamasında Sosa’nın paslarının payı büyüktü. Yeni transfer Bright-Osayi Samuel’in de son bölümdeki oyunu yorulan Rizespor savunması arasında etkili gözüktü. Dripling kabiliyetleriyle fark yaratan isim temponun son bölümde takımı lehinde kalmasının nedeni oldu. 

Açıkçası 180 derece farklı iki devre izlediğimizi söyleyebilirim. İlk devrede tamamıyla pozisyon bulmakta zorlansa da Fenerbahçe etken tarafken, ikinci devre Sarı-Lacivertliler 80’e kadar fazlasıyla edilgen bir oyun sergiledi. İkinci kırk beş dakikanın büyük bölümünde hem topa hem de maça hükmeden Çaykur Rizespor, bu dakikalarda gol bulamadı ve bu durum da kendileri açısından maçın ilerleyen bölümlerinde düşüşe sebep oldu. 

Ev sahibi Fenerbahçe, kendisi adına hiç de kolay geçmeyen bir mücadelede Enner Valencia’nın güzel serbest vuruşu sayesinde üç puanı alan taraf oldu. Sumudica’nın Rize’si de ilk maçında hiç de fena olmayan bir görüntü çizdi.

MAÇIN HAKKI

twitter.com/Fenerbahce

Maçta galip gelmesine rağmen Fenerbahçe adına çok da öne çıkan bir oyuncu yoktu aslında. Pozisyon sayısı da bir hayli az olan Sarı Lacivertliler de bu vasat oyuna rağmen üç puanı getiren golün şutunu çeken Enner Valencia’ya maçın hakkını vermeyi uygun gördüm. Harika frikiğinin yanı sıra ceza sahası içine yaptığı katlar ve savunmaya da verdiği katkı maçın hakkını almakta Valencia’yı öne çıkardı. Boldrin de deplasman ekibinde göze çarpan bir performans sergilemiş olmasına rağmen Enner Valencia bir adım önde.