Beşiktaş 1 – 2 Trabzonspor (31.01.2021)

Beşiktaş 1 – 2 Trabzonspor

Son haftaların forma iki takımı Beşiktaş ve Trabzonspor, Vodafone Park’ta kozlarını paylaştı. Belki de uzun süredir izlediğimiz en keyifli Beşiktaş-Trabzonspor maçında gülen taraf Bordo Mavililer oldu.

İlk Yarı

Maça Beşiktaş, baskı ile başladı. Özellikle ilk 10 dakikada %79 ile topa hakim olan Siyah-Beyazlı ekip, bu dakikalarda oyunu Trabzonspor ceza alanında oynasa da çok etkili pozisyon bulamadı. Öyle ki maçın ilk tehlikeli pozisyonunu bulan taraf da Bordo Mavili ekipti. 17’de Baker, Djaniny’nin güzel pasında Ersin ile bire birde kaldı fakat pozisyonu tamamlayamadı.

27.dakikaya kadar çok hareketli ve keyifli bir maç izledik. İki ekibin de topu hızlı bir şekilde karşı alana taşıyabildiği bu sekansta özellikle Beşiktaş adına çok kritik pozisyonlar vardı fakat gol 29’da Aboubakar’dan geldi. Rıdvan’ın sakatlığından dolayı oyuna giren N’sakala, soldan topu taşıdı. İçeri açtığı güzel ortada Aboubakar çok şık bir kafa vuruşu ile Beşiktaş’ı öne geçirdi.

Golden sonraki 5-6 dakikalık bölümde de hakim bir Beşiktaş vardı fakat Trabzonspor, özellikle 25’ten sonra etkinliğini artırdı. Özellikle Nwakaeme ile sol kanattan ataklar geliştiren Bordo Mavililer, oyunun sonuna doğru etkinliğini artırdı. Rosier’in ektisiz oyunundan yararlanan Trabzonspor, buradan golü de buldu. 44’te Nwakaeme topa bir bilardo ustası gibi vurdu. İki defans oyuncusundan seken top en son Montero’dan ağlarla buluştu ve maça denge geldi.

İlk yarı itibariyle Premier Lig maçı temposunda bir maç izledik. Özellikle hakemin inisiyatifiyle oyunun durmaması da bunda etkiliydi. İki tarafın da istekli bir oyun ortaya koyması ile çok keyifli bir 45 dakika izlemiş olduk.

ikinci yarı

İkinci yarıya Trabzonspor kaldığı yerden başladı. İkinci 45 dakikanın başında oyunu Beşiktaş’ın yarı alanına yıkmayı başaran Bordo-Mavililer çok önemli ataklar buldular. Ancak Beşiktaş çabuk toparlandı ve maça biraz daha dengeyi getir. 50’den sonra biraz daha karşılık bir oyun izlemeye başladık. 50-60 arasında iki takım da orta sahayı hızlı geçerken 60’tan sonra oyunun hakimiyetinin biraz daha Trabzonspor lehine döndüğünü söylemek yanlış olmayacaktır.

twitter.com/Trabzonspor

Nwakaeme’nin kanadını hücum anlamında etkin kullanan Bordo Mavililer ikinci golü de yine bu sayede buldu. Sıkışık alanda çok kritik bir pas çıkaran Nwakaeme, topu Vitor Hugo ile buluşturdu. Hugo da bu fırsatı kaçırmadı ve takımını öne geçirdi. Golden sonra ise topa hakim taraf net biçimde Siyah-Beyazlı taraftı. Bu bölümde daha çok ceza alanı dışından denemelerde bulunan Beşiktaş, Uğurcan’ı geçemedi. Uğurcan özellikle N’Koudou ve Rosier’in çok tehlikeli iki şutunu çıkardı ve ilk yarıdaki gibi kalede devleşmeye devam etti.

Son 15 dakika da beklenildiği gibi Beşiktaş’ın baskısı ve gol arayışı ile geçti. Özellikle bu bölümde sahnenin yıldızı ise Uğurcan’dı. 90.dakikada çizgide, imkansız denilebilecek bir pozisyonda gole izin vermeyen milli kaleci Trabzonspor’un galibiyetinin baş mimarlarından biri oldu.

Oyun olarak çok keyifli ve soluksuz bir 90 dakika izledik. Oyunun ilk yarım saati ortada gitse de 30-65 arası Trabzonspor, 65-90 arası ise Beşiktaş üstünlüğü ile geçti. Her ne kadar ilk yarıda ve maçın sonunda oyunu koparabilecek pozisyonlar bulsalar da bitiricilikte sorunlar yaşayan Siyah Beyazlılar, kritik maçtan eli boş dönmek zorunda kaldılar. Trabzonspor ise Abdullah Avcı ile yükselen grafiğini sürdürdü ve çok kritik bir 3 puan alarak Avrupa kupası yolunda avantaj sağlamış oldu.

MAÇIN HAKKI

twitter.com/Trabzonspor

Her ne kadar Nwakaeme’nin 1 gol 1 assitlik performansını göz ardı etmemek gerekse de bu gecenin en büyük yıldızı şüphesiz Uğurcan oldu. Bütün maç boyunca, Beşiktaş’ın bunalttığı dakikalarda Trabzonspor taraftarına iyi ki kalemizde dedirten Uğurcan, en az 3 %100’lük gol pozisyonunu engelledi. Bu performansı ile maçın hakkını veren isimdi.