West Ham United – Liverpool (31.01.2021)

West Ham United 1 – 3 Liverpool

4 hafta üst üste ligde gol dahi atamayan ve Tottenham galibiyeti sonrası yeniden bir seri yakalamak isteyen Liverpool, son haftaların formda takımı West Ham’a konuk oldu.

İlk Yarı

twitter.com/LFC

Onca eksiğine rağmen yine de oyun felsefesinden taviz vermeyen Liverpool bu deplasmana da topa hükmederek başladı. Henderson’ın da stopere çekilmesiyle beraber tamamıyla farklı bir orta saha dizilişiyle maça başlayan Kırmızılar, Thiago dışında merkezden yaratıcılık konusunda istediğini bulamasa da Milner ve Wijnaldum’un hareketli oyunu kalabalık West Ham savunmasına karşı pas kanallarının kurulmasında önemli rol oynadı.

Origi ve Salah’ın kanatlardan geri gelip, beklerin de ileri çıkması ve orta sahayla beraber üçgenleri kurmaları hali hazırda oyunu kanatlara itmeye çalışan West Ham’ın oyun planını maçın ilk 20 dakikasında bir nebze de olsa bozmayı başardı. Fakat Firmino’nun rolünü üstlenmeye çalışan Shaqiri’nin rakip savunma oyuncularını Brezilyalı isim kadar ceza sahası dışına çekememesi ve boşlukları oluşturamaması konuk ekibin pozisyon bulmasını zorlaştırdı. Bu dakikalarda kilitlenen hücumda uzun toplara kalan Liverpool, Salah’ın savunma arasına koşularından medet umsa da istediğini bulamadı. Etkili pozisyonları da Shaqiri’nin dahil olduğu bağlantılarla geldi ki bunların sayısı da bir hayli azdı.

Bekleri ve özellikle Thiago’yu top ayaklarına geldiği gibi baskılayarak ceza sahasından uzakta tutmayı büyük ölçüde başaran West Ham takımı, Salah’ı da topsuz koşularında dahi kovalayarak rakibinin etkinliğini çok büyük ölçüde azalttı.

twitter.com/WestHam

Geçen maç haftasındaki Tottenham galibiyetinin mimarlarından Mané’nin eksikliği de Liverpool ekibinde fazlasıyla hissedildi. Onun yerinde oynayan Origi’nin rakip savunma arasında kaybolması ve Mané’nin yaptığı koşuların yarısını bile yapamaması rakip savunmanın çok daha rahat bir maç çıkarmasına sebep oldu.

Yaratıcılık eksikliği devre boyunca Kırmızıların en büyük derdi oldu. Thiago kilitlenince, Firmino da yokken, Henderson da stoperdeyken konuk ekip pozisyona girmekte çok zorlandı. West Ham, ilk devrenin 44 dakikası boyunca açıkçası rahat bir maç çıkardı. Sadece son dakikada kıpırdanan ve Thiago’nun iki pasıyla pozisyona giren Liverpool bunlardan da yararlanamayınca bu sıkıcı ilk devre 0-0 sona erdi.

İKİNCİ YARI

İkinci kırk beş dakika da ilkinin kopyası olarak başladı. Yine ceza sahasına girmekte zorlanan Kırmızılarda gözümüze çarpan farklılıklardan biri Origi’nin kanattaki hapsinden kurtulup biraz daha merkeze doğru gelmesiydi. Bu şekilde rakip stoperlerin biraz daha fazla hareket etmelerine ve arkalarında boşluklar bırakmalarına sebep oldu. Bu boşluklara sızmaya başlayan Salah, yavaş yavaş takımı adına tehlikenin dozunu arttırmaya başladı.

twitter.com/LFC

Jürgen Klopp’un 57.dakikada gelen ilk değişikliği maçın kaderine de anında etki etti. Önceden de bahsettiğim gibi yaratmakta zorlanan Liverpool orta sahasında Milner-Curtis Jones değişikliği meyvesini hemen verdi. Ceza sahasına girmekte zorlanan orta saha oyuncularının aksine genç Curtis Jones ceza sahasının hemen dışında hücuma katıldı ve içerdeki Salah’a güzel bir pas çıkardı. Mohammed Salah da kalabalık savunmaya rağmen sıyrılıp uzak köşeye topu gönderdi ve takımını 57’de öne geçirdi.

Haftalar süren kötü performanslardan sonra üst üste ikinci Londra deplasmanında da skor avantajını ele geçiren Liverpool eski günlere göz kırpan bir performans sergiledi. İlk yarıda oyunun West Ham’ın kontrolünde olduğunu ve Kırmızıların yine pozisyon bulmakta zorlandığını rahatlıkla söyleyebilirim fakat ikinci yarıda eski günlerine döndü Liverpool.

Geriye düştükten sonra Yarmolenko’nun da oyuna dahil olmasıyla hücumu daha çok düşünmeye başlayan West Ham United, geride daha fazla boşluk bırakmaya başlayarak daha kalabalık bir biçimde rakip yarı sahada varlık gösterdi. Özellikle duran toplardan Liverpool kalesinde etkili pozisyonlar bulan Londra ekibi 68.dakikada yine bir korner dönüşünde kontra atağı durduramadı. Kazanılan topta sol kanattaki Shaqiri’yi gören Alexander Arnold güzel bir uzun topla takım arkadaşına pası gönderdi. İlk yarının etkisiz isimlerinden Xherdan Shaqiri de Salah’a güzel bir pas gönderdi ve topu kalecinin üstünden aşırtan Mısırlı isim kendisinin ve takımının ikinci golünü kaydetti.

İkinci golden sonra direnci tamamıyla düşen West Ham, topu biraz daha ayağında tutmaya başlasa da yine duran toplar dışında organize bir biçimde hücum etmeyi başaramadı. İki farkı yakalamış olan Liverpool da hücumu daha az düşünmeye başlayınca maç yine durağan ve temposuz bir hal aldı.

twitter.com/LFC

Oyuna hareket yine değişikliklerden sonra geldi. Shaqiri-Firmino ve Origi-Chamberlain değişiklikleri Kırmızılar adına maçın son on dakikasında yine tempoyu yükseltti. İlk yarıda boşluk bulmakta bir hayli zorlanan konuk ekip, ikinci devrede yorulan West Ham savunması arasında daha fazla boşluk buldu. 84.dakikada üçüncü gol de Chamberlain-Firmino-Wijnaldum üçgeniyle geldi. İlk kırk beş dakika neredeyse hiç ceza sahasına girmeyen Liverpoollu orta saha oyuncuları, son bölümde rahat rahat ceza sahasında gezmeye başladı. Firmino’nun içeri kat eden Wijnaldum’a çıkardığı güzel pas üçüncü golün de asisti oldu. Wijnaldum’un golüyle farkı üçe çıkaran Liverpool, çıkışını bu maçla da sürdürdü.

Maçın başından beri aradığı duran top golünü 87’de Dawson ile bulmuş olsa da West Ham, kendileri adına bu gol bir hayli geç gelmiş oldu ve maçın sonucuna bir etkisi olmadı. Son 4 maçını üst üste kazanan David Moyes ve ekibi ilk kırk beş dakika rakibine geçit vermemiş olsa da ikinci yarı gelen özellikle ikinci golden sonra tamamıyla maçtan düştü ve bu galibiyet serisini de kaybetti.

Üst üste iki Londra deplasmanından 6 puan çıkaran ve zirveyle farkın açılmasına izin vermeyen Liverpool Salah’ın çilingir performansı ve ikinci yarıdaki oyunuyla ben hala bu yarışta varım dedi.

MAÇIN HAKKI

twitter.com/LFC

Gol krallığında zirvede bulunmasına rağmen takımının da kötü performansıyla düşüşe geçen Mısırlı isim bu maçtaki performansıyla adeta “ben buradayım” dedi. İlk yarı boyunca kalabalık West Ham savunmasını açmakta çok zorlanan konuk ekipte ikinci yarı kilidi açan isim oldu. Kendisinin ilk golüyle zaten rakibin direnci de düştü ve Liverpool oyuna ağırlığını koymaya başladı. Kontra ataktan gelen ikinci golle de tamamıyla rakibini nakavt eden Mohammed Salah takımının yükselişini sürdürmesinin baş mimarıydı. Maçın Hakkı çilingir performansıyla Salah’ın.