Hatayspor – Fenerbahçe (02.02.2021)

Hatayspor 1-2 Fenerbahçe

Henüz bu sene Süper Lig’e yükselmiş olmasına rağmen ligin köklü ekiplerine kök söktüren ve adından sıkça bahsettiren başarılı Hatayspor evinde lider Fenerbahçe’yi ağırladı.

İlk Yarı

Ligin en etkili kontra atak takımlarından birine karşı oynayan Fenerbahçe, maça topu rakibine bırakarak başladı. Hatayspor’un geride paslaşarak oyun kurmasına müsaade eden konuk ekip, ilerde baskı uygulayarak topu kazanıp hızlı bir biçimde rakip kaleye yönelmeyi denedi. Yeni transfer Bright-Osayi Samuel’in sağ kanatta, Enner Valencia’nın ise santrafor mevkiinde maça başlamasının da bu anlayışın yansıması olduğu söyleyebiliriz. Koşucu ve fizikli iki ismin bu özellikleri kazanılan topların süratli bir biçimde rakip ceza sahasına taşınmasında büyük rol oynadı. 

Baskıdan topu kurtarmakta zorlanan ve topu etkili hücum oyuncularıyla buluşturamayan Hatayspor, maçın başında ayağındaki topla üretmekte zorlandı ve orta sahada sık sık top kaybı yaptı. 

Twitter/ @Hatayspor_FK

Dakikalar ilerleyip 20.dakikaya geldiğimizde Fenerbahçe’nin ön alan baskısının giderek azalması Hatayspor’un daha organize ve etkili bir biçimde ceza sahası içerisine girmesine sebep oldu. Daha rahat ve kontrollü hücum yapmaya başlayan Akdeniz ekibi, sağlı sollu penaltı noktasına doğru yaptıkları indirmelerle tehlike yaratsalar da son vuruşu yapmayı başaramadılar.

21. dakika civarı sakatlık sebebiyle iki-üç dakikaya yakın maçın duraklaması sonrası Fenerbahçe baskısına yeniden başladı. Karşılıklı top kayıplarının da bir hayli artması sonucu yükselen tempo maçı keyifli bir hale getirdi. Fenerbahçe kalesinde gol kralı Boupendza’nın yüzde yüzlük pozisyonunu kademeye giren Caner çıkardı. Akabinde bir başka Hatay atağını da Szalai takımı adına savuşturdu. İki tane çok önemli pozisyondan üst üste yararlanamayan ev sahibi ekip 26.dakikada atamadığı golü kalesinde gördü. 

Geçen Rize maçında da oyuna girdikten sonra sağ kanatta etkili işler yapan Osayi-Samuel, bu deplasmanda da takımını öne geçiren golün mimarı oldu. Sağ kanatta iki savunmacından sıyrılan ve çizgiye inen isim ceza sahası içindeki Thiam’a topu çıkardı ve biraz şansın da yardımıyla Senegalli golcü takımını öne geçirdi. 

Golden sonra da yine sağ kanattan pozisyon arayan Sarı-Lacivertlilerde, Samuel-Nazım ikilisi ilk yarı itibariyle iyi bir görüntü çizdi. Rakip savunmadan ver-kaçlarla sıyrılıp topu ileri taşıyan ikili takımları adına etkili isimlerdendi.

Diğer kanatta ise çizgiye inmek yerine merkeze yönelen ve oyun kurulumuna bu şekilde katkıda bulunan bir Caner vardı. Açıkçası son maçlarda da gördüğümüz bu Caner’in farklı rol anlayışı hem kontralarda hem de organize hücumlarda takımı adına olumlu görüntü çizdi.

26.dakikada geri düştükten sonra topla oynama oranı gittikçe yükselen ev sahibi ekip eşitlik golü için yüklense de uzaktan şutlar dışında ceza sahası içinde etkili olamadı. Markajdan kurtulmakta zorlanan Boupendza, buna rağmen topla buluşmayı birkaç defa başarsa bile etkili bitirici vuruşlar yapamadı.

İlk kırk beş dakika itibariyle ligin en etkili kontra ataklarına sahip takımlarından biri olan Hatayspor’a karşı Erol Bulut’un planı iyi işliyormuş gibi göründü. Topu mümkün olduğunca rakibe bırakarak kontra tehdidini minimalize etmenin yanı sıra baskı sonucu kazanılan toplarla hücum ederek savunmayı da dağınık yakalamaya çalışan Sarı Lacivertliler ilk yarının büyük bölümünde istediğini uyguladı ve 1-0 skorla soyunma odasına gitti.

İKİNCİ YARI

Geriye düştükten sonra baskısını arttırmış olan Hatayspor, ikinci yarıya da bu baskının dozunu arttırarak başladı. Ceza sahası içinde daha fazla topla buluşmaya başlayan ev sahibi ekip gole giderek yaklaşmaya başladı. İlk yarının sonlarında sakatlık geçiren Luis Gustavo’nun yerine oyuna Samatta’nın dahil olması da Fenerbahçe adına savunma direncini azaltan unsurlardandı. Bir diğer farklılık da Nazım’a karşı etkisiz kalan Boupendza’nın ikinci devrede sağ kanada geçmiş olmasıydı. Geriden atılan uzun toplarda Caner’den nispeten daha kolay sıyrılıp ceza sahasına savunma arkasına kaçmayı başaran golcü, 52.dakikada karşı karşıya pozisyonda topu filelerle buluşturamadı. Altay Bayındır’ın da hemen ikinci kırk beş dakikanın başında iki tane yüzde yüzlük pozisyonda başarılı olduğunu söylememiz lazım.

Dakika 60 civarı maçta yine temponun yükselmesine ve orta sahaların kolayca geçilmeye başlanmasına şahit olduk. Baskısını gittikçe arttıran Hatayspor adeta rakip kaleyi ablukaya aldı ve yorulmaya başlayan Fenerbahçe savunması arasında daha fazla boşluk ve şut imkanı bulmaya başladı. Rakiplerden daha kolay sıyrılmaya başlayan Boupendza da bu dakikalarda kaleyi yoklamaya başladı ve yüzde yüzlük bir pozisyonda daha da direğe takıldı.

Tabi Hatay’ın bu yoğun baskısı arkada geniş boşluklar vermelerine de sebep oldu ve Thiam-Samatta ikilisi bu boşluklara sarkmaya başladı. Belki de Pelkas’ın eksikliği de Sarı-Lacivertliler adına en çok bu bölümde hissedildi. Merkezden savunma arkasına top atan oyuncunun olmayışı ve kontralarda pas bağlantılarının kurulamaması Fenerbahçe’nin hücumda çoğalmasını zorlaştırdığı gibi basit top kayıpları sonucu kalelerinde de büyük tehlikeler görmelerine sebep oldu. 

Mücadelenin dozunun iyice arttığı 70.dakika civarı Hatayspor golü koklamaya başlamıştı. Fenerbahçe topu uzaklaştırmakta zorlanmaya başladı. Rakibinin kalesinde hiçbir tehlike yaratamayan konuk ekip tamamıyla geriye yaslandı ve üst üste duran toplar ve açılan ortaları karşılamaya başladı. Maçın bu son yirmi dakikalık bölümünde adeta Altay Bayındır’a karşı Hatayspor gibi bir görüntü vardı. Boupendza’nın uzaktan şutu dışında bir de çizgiden kafa topu çıkaran Milli eldiven, takımını adeta hayatta tuttu. Bir de Ozan’ın çizgiden çıkardığı top vardı ki eğer çıkaramasa Hatay’ın sadece eşitliği yakalaması değil öne geçmesi bile işten değildi. Altay’ın kurtarışları ve Hatay’ın baskısı öyle şiddetli bir heyecana sebep oldu ki 77’de Thiam’ın yerine oyuna dahil olan Mesut Özil’e inanıyorum ki maçı izleyen hiçbir futbolsever odaklanamamıştır bile. 

Twitter/ @Hatayspor_FK

Maçta skor tabelası sonunda 88.dakikada değişti. Beklenmeyen bir şekilde Fenerbahçe lehine oldu bu değişiklik. Etkili bir kontraya çıkmayı başaran konuk ekipte Mesut Özil önce topu sağ kanattaki Ferdi ile buluştu. İçeri yerden ve sert bir top gönderen genç ismin topuna Billong ters bir dokunuş yaptı ve topu kendi filelerine gönderdi. Futbolun sözlü olmayan kuralı “Atamayana atarlar.” Yine işledi ve ikinci yarı hiçbir etkinlik göstermeyen Fenerbahçe zorlu deplasmanda iki farkı yakaladı. 

Herkes maç bitti derken tam 90’da takımına Boupendza hayat verdi. Bir türlü Altay’ı geçmeyi başaramayan isim etkili Fenerbahçe stoperlerinin adeta aklını alarak uzak köşeye o kadar güzel gönderdi ki topu buna Altay bile bir şey yapamadı. 

Özellikle son yirmi dakikası sıra dışı bir heyecana sahne olan mücadelede Altay Bayındır kalesinde devleşirken takımının bu zorlu deplasmanda üç puana tutunmasının başlıca sebebi oldu. İkinci devreyi tek kale oynayan Hatayspor ekibi ellerinden gelen her şeyi yapmış olsalar da Altay’ı geçmeyi başaramadılar. Boupendza’nın son dakikadaki harikulade golü heyecanı son dakikaya kadar taşısa da takımına puanı getiremedi. Lider Fenerbahçe, Galatasaray derbisi öncesi zar zor da olsa üç puanı alarak liderliğe tutunmayı başardı. Gustavo’nun yokluğunda neler olabileceğini gördüğümüz ikinci devre Sarı Lacivertli taraftarları derbi öncesi endişelendirmiş olsa gerek. Hatayspor’u da buradan tebrik etmek lazım ikinci devre oynanabilecek en iyi şekilde oynadılar. 

Maçın Hakkı

Denizlispor maçı sonrası Milli kaleci daha da üstüne koyarak adeta kariyer maçını oynadı. İlk yarıda kalesine pek top gelmemiş olsa da ikinci yarıda bütün Hatay ekibine karşı tek başına mücadele verdi. Tamamıyla mahkum oynayan takımında parıl parıl parıldadı Altay Bayındır. Çizgiden de top çıkardı, uzaktan gelen sert şutları da çıkardı. Kalesinde devleştikçe devleşti ve ikinci kırk beş dakika performansıyla takımına üç puanı getirdi. Szalai ve Caner’in de hiç fena savunma performansı göstermediği bir maçta Altay Bayındır açık ara Maçın Hakkı’nın sahibi oldu.