Antalyaspor – Beşiktaş (03.02.2021)

Antalyaspor 1-1 Beşiktaş

Katı savunmasıyla Antalyaspor, konuk ettiği Beşiktaş’ı 1 puan ile İstanbul’a uğurladı. Ersun Yanal’ın ve Sergen Yalçın’ın farklı oyun planlarını izlediğimiz mücadelede, Ghezzal oyuna girdikten sonra fark yarattı.

İlk Yarı

Ligin ilk yarısında Dolmabahçe’de 1-1 berabere kalan takımlar bu sefer Antalya’da karşı karşıya geldi. İdari anlamda zor günler geçiren, fakat sahada son haftalarda istediğini alan Antalyaspor için zorlu bir maç olacağı maç başlamadan belliydi. İlk düdükle beraber orta sahada üstünlük mücadelesi başladı. Fizik mücadele ve sertlik ile geçen ilk 10 dakikada Beşiktaş, ev sahibi Antalyaspor’a yaptığı ön alan baskısı ile 3 puanı ne kadar istediğini gösterdi. Fakat baskı altında uzun oynamak yerine paslaşarak ve alanı genişleterek baskıyı kırmaya çalışan Antalyaspor bu konuda başarılı gözüktü. Özellikle Nuri Şahin ve kaleci Boffin’in baskı altında bile topu olumlu kullanmayı bildi. Dakikalar ilerledikçe Antalyaspor topu Beşiktaş’a bırakmaya başladı. Beşiktaş topu ve oyunu kontrolüne aldığında karşısında merkezde kalabalık boşluk vermeyen bir yapı vardı. Ljajic ve Josef’in kalabalık savunmaya karşı oyun kurma çabaları üst düzey olsa da, Antalyaspor’un hücumcu kanat oyuncularını da savunmada geriye çekip savunma hattını 6’laması önlerinde 3’lü orta sahanın da savunmasına yaklaşıp merkezde hiç boşluk vermemesi, Beşiktaş’ın topu Aboubakar ve Larin ile buluşturamamasına sebep oldu. Dakikalar 25 gösterirken maçta toplam 1 tane şut çekilmişti.

Twitter/@Antalyaspor

Ön tarafta statik kalan Beşiktaş Antalyaspor kalesinde tehlike yaratamamasına sebep oldu. Beşiktaş’ın ilk yarı adına sınıfta kaldığı bir nokta da paslaşma hızıydı kalabalık savunmaya ve hareket kabiliyetini kısıtlayan rakibe karşısında hızlı paslaşmak çok zor bir durum fakat rakip kaleye gitmenin de en etkili yolu. Maçın kontrolü Beşiktaş’ta gibi gözükse de Antalyaspor kendi istediği futbolu oynuyor gibi rahat bir görüntü sergiledi. Son 6 maçında 2 gol yemesi katı savunmayı ne kadar başarılı yaptıklarının bir göstergesi. İşin hücum tarafına gelirsek kanat oyuncularını bek gibi kullanması sebebiyle kanatlardan hızlı hücumlardan zorlandılar topu daha çok genç forvet Gökdeniz’e şişirip ileride kalabalıklaşmayı hedeflediler. Bu doğrultuda merkezden kapılan bir topta Eren’in kenar ortasına yaptığı düzgün kafa vuruşu ile Gökdeniz takımını 1-0 öne geçirdi. Golden bir dakika önce ilk yarının kırılma anı diyebileceğimiz pozisyonda Fredy’nin hatasını gole çeviremeyen Larin takımı adına en önemli pozisyonu kaçırmış oldu.

ikinci yarı

İlk yarıya benzer bir anlayışla çıkan iki takım 11’lerinde de değişikliğe gitmedi. İlk yarının başında olduğu gibi Antalyaspor oyuna ortak olmak istedi. Fakat bu istek hem Beşiktaş’ın baskısı hem de oyun anlayışından ötürü kısa sürdü ve 6-3-1 olarak savunmaya yerleşti. Beşiktaş bu süre zarfında kanatlardan ve merkezden üretkenlikte oldukça zorlandı Kalabalıkta kaybolan Ljajic oyuna olan tutkusu ve isteği geri gelmiş olsa da alıştığımız Ljajic’i görmemiz için biraz daha zamana ihtiyacı var. Sergen Hoca ileri hattın sorununu çözmek adına 56. dakikada tam 3 değişikliğe birden gitti. Oyundan çıkan isimler Ljajic, Atiba, Nkoudou olurken oyuna Oğuzhan, Mensah ve Ghezzal dahil oldu. Yapılan bu değişikliklerin etkisi de hemen kendini gösterdi. Mensahın merkezden etkili boş koşuları ve topla driblingleri yerleşik savunmanın düzenini bozup Aboubakar ve Larin’in daha rahat topla buluşma imkanı yakalamasını sağladı. Ghezzal varlığı ise işlemeyen Sağ kanat organizasyonlarının etkisini resmen ikiye katladı. Kapalı savunmalara karşı bu ikilinin Beşiktaş’ın hücumunu ne kadar rahatlattığını bir kez daha gördük.

Maçın kırılma anı ise 70. dakikada gerçekleşti. Larin’e yaptığı müdahale sonrası 2. Sarı kartını gören Veysel Sarı, kırmızı kartla oyun dışı kalırken. Beşiktaş tehlikeli bir yerden serbest vuruş kazandı. Ghezzal’ın ortasında altı pasta bomboş kafayı vuran isim Vida oldu ve durumu 1-1e getirdi. Kırmızı kart sonrasında konsantrasyon eksikliği yaşayan Antalyaspor resmen altı pasın içerisinde Vidanın varlığını unuttu. Yaklaşık 27 dk 10 kişi mücadele eden Antalyaspor için planda artık sadece savunma vardı tüm hatlarıyla kapanan ve konuk takım Beşiktaş’a gol imkanı tanımayan Antalyaspor çok önemli bir beraberlik ile sahadan ayrıldı.

Maçın Hakkı

Twitter/@Besiktas

Maçın Hakkını veren isim için çok düşündüm ön plana çıkan bir isim yoktu. Ama Ghezzal’ın yokluğunun büyük etkisi ve varlığının oyuna getirdiği hareket sebebiyle Ghezzal’ı seçiyorum. Güzel oyununu da takımının tek golündeki asist ile süsledi.