Boğaz’ın Derbisi Neden Konuşulmalı?

İstanbul rekabetinin en eskisi, rekabetin en tepesi, Fenerbahçe-Galatasaray derbisi…Her ne zaman, her ne amaçla olursa olsun bu iki takım sahaya inecekse, bu hep en çok konuşulan şeylerden biri oldu. Takımların durumu ne olursa olsun bu derbi bir şekilde gündem oldu. Taraflı tarafsız herkes bir şekilde bu rekabeti konuşmak için her seferinde bir sebep buldu. Biz de, bu seferki derbinin neden konuşmaya değer olduğunu yazdık!

1. Yeni Fenerbahçe, Değişen Galatasaray

Twitter/Fenerbahce

Ali Koç‘un başkanlığından beri bir türlü havaya giremeyen, pek çok hocanın ve takım kombinasyonunun denendiği Fenerbahçe yıllardır başarıya açtı. Her Türk takımı gibi borçlar içinde yüzen Fenerbahçe’de başkan Koç, bir sezon daha başarısızlık istemediğini, 2020 yazında yaptığı transfer hamleleri ile gösterdi. Sportif direktörlüğe Emre Belözoğlu‘nun gelmesi ile Sarı-Lacivertli takım için de “Alo ben Emre abin” dönemi başladı. Bu dönemde pek çok transfer yapan Fenerbahçe, özellikle Mert Hakan Yandaş için de ezeli rakibi ile çekişti ve kazanan taraf oldu. Bu transfer dışında Pelkas gibi Thiam gibi ilk yarısında çok yararlandığı oyuncuları da kadrosuna eklediler. Yaz döneminde transferin kazananı olarak görülen Fenerbahçe, sezonun ilk yarısında ise, kimi zaman sallansa da formunu buldu ve geride kalan Ali Koç‘lu yıllardan çok çok daha iyi bir performans gösterdi.

Twitter/@GalatasaraySK

Geçtiğimiz sezon kupasını son anda pandemiye kaptıran, Muslera‘sını ise Rize’de bırakmak zorunda kalan Galatasaray’da ise transfer sezonu beklenenden biraz daha sönük geçti. Sivasspor’un parlayan iki yıldızından Emre Kılınç ile sözleşme imzalayan Cimbom, geçen sezon verim aldığı Lemina, Onyekuru gibi yıldız oyuncularıyla ise yüksek bonservis bedellerinden dolayı yolları ayırmak zorunda kaldı. Kaleye Muslera gelene kadar Fatih‘i alan Cimbom’da Arda Turan ise yuvasına dönüş yapan isim oldu. Bu tabloda sezona hiç de fena başlamayan Galatasaray, ligin ortasına doğru, özellikle Avrupa’dan elendikten sonra düşüş göstermeye başladı. Ligin sonunda yeniden ivme kazanan Cimbom, bir kez daha “Durun, ben geriden gelmeyi iyi bilirim. Mayıs’lar bizim” dercesine performansla, ikinci yarı başında tekrar yarışa ortak oldu.

Tüm bunlar olurken, daha ligin 3.haftasında, iki takım da pandemide nasıl futbol oynanır alışamadan bir derbi oynadılar. Sessiz derbi, adına uygun bir şekilde golsüz tamamlanırken henüz oturmamış iki takımı izledik. Şimdi ise biraz daha oturmuş ve rüzgarı arkasına almış iki büyük sahaya çıkıyor. Biz de tüm bu taraftarları heyecanlandıran değişimlerin etkisini sahada görebileceğimiz, keyifli bir derbi olacağına inancımızdan, bu derbi konuşulmalı.

2. Son Kadıköy Akşamının İntikamı

Twitter/@GalatasaraySK

23 Şubat 2020 Pazar günü Türk futbolu tarihi bir geceye tanıklık etti. Son seyircili derbisinde, Galatasaray makus talihini yıkarak 21 yıl sonra Kadıköy’de kazandı. Bu, yarıştan kopmaya başlayan Fenerbahçe için çok ağır bir tokattı. Her ne kadar bu maçtan sonra işler iki takım için de iyi gitmese de, iyi veya kötü ligin en unutulmayan anı olabilir iki takım için de. Şimdi ise bir nevi intikam vakti olacak Sarı-Lacivertliler için. Fenerbahçe yeniden seriyi başlatmak için, Galatasaray ise bu maçı başka bir seri haline getirmek için çıkacak bu sefer sahaya. İşte bu yüzden bu derbi konuşulmalı.

3. Ara Transfer Düellosu

Fenerbahçe-Galatasaray rekabeti sadece 90 dakikadan oluşan bir rekabet olmadı hiçbir zaman. Saha kadar saha dışındaki çekişme de her zaman heyecan vericiydi. Bunun bir örneği ise ara transfer dönemi oldu. Çok hareketli bir transfer dönemi geçirdik. Mesut Özil transferi bombasıyla başlayan süreç, iki takım için de çok ama çok hareketli geçti. Fakat ara transferin belki de en dikkat çeken olaylarından biri son günlerde yaşanan İrfan Can Kahveci çekişmesiydi.

Twitter/@Fenerbahce

Aynı Mert Hakan’da olduğu gibi, bu transferde de iki takım karşı karşıya geldi. Önce Fatih Terim açık bir şekilde İrfan’a talip olduklarını söyledi. Ardından da Ali Koç, eğer Başakşehir tarafı satmak isterse talip olabileceklerini. Bu transferde de Galatasaray ve Fenerbahçe tarafları birbirlerine oyuncu üzerinden dokundurmalar yapmayı ihmal etmedi. Bütün bir transfer dönemi, İrfan’ın aslında kimi istediğini, bir dizi izlercesine izledik. En sonundan kazanan taraf ise, Göksel Gümüşdağ ve Başakşehir kulübü dışında, Fenerbahçe taraftarı oldu. Galatasaray ise son dakika sürprizi olarak önemli bir genç yıldız adayı Gedson Fernandes ile anlaştı.

Twitter/@GalatasaraySK

Şimdi bu çekişmeli ve kısmen gergin ortamın 2 maç sonrasında bu iki büyük takım sahaya çıkıyor olacak. İki takımın da 1 ay boyunca konuşulan yıldızlarından bazıları cumartesi günü sahada olacak. Nasıl bir tablo çıkacağını merak ediyoruz. İşte bu yüzden bu derbi konuşulmalı.

4. Şampiyonluk

Bütün bu polemik yaratan ve laf oyunlarının döndüğü durumları bir kenara bırakırsak, ortada ili tarafın da en çok istediği şey var: Şampiyonluk. Zaman zaman Fenerbahçe, zaman zaman da Galatasaray yarıştan kopuyormuş gibi gözükse de şu an iki takım da zirvede ve aralarında sadece 3 puan var.

Fenerbahçe, en güvendiği yerde, evinde rakibini yenip farkı 6’ya çıkarmak ve bu sezon neden bu kadar büyük yatırımlar yaptığını kanıtlamak istiyor. Evindeki son maçını unutup Kadıköy’deki üstünlüğünü rakibine hatırlatmak da şampiyonluk yarışında 6 puan kadar önemli bir avantaj olacak onlar için.

Galatasaray ise geçen sezonun tesadüf olmadığını, artık o hegemonyanın yıkıldığını ispat etmek isteyecek. Eğer kazanırsa, çok alışık olduğu ve özlediği liderliği geri alacak. Ayrıca Mayıs’a giden yolda şu an alınan liderlik, takım için çok büyük bir ivme de sağlayacak. İşte bu rekabetten dolayı bu derbi konuşulmalı.

İşte tüm bu ana başlıkları ve belki sokaktaki ateşli taraftara sorduğumuzda öğrenebileceğiniz başka ara satırlarıyla bu maç önemli bir 90 dakikanın çok ötesinde. Hemen hemen her sezon, yılda en az iki kez de hem öyle oluyor. Umarım bu kadar konuşulduğuna değen, fakat bitiminden sonra sahadaki mücadeleyi ve keyifli futbolu konuştuğumuz bir derbi izleriz. Maçın hakkını Metin Oktay gibi, Can Bartu gibi güzel oyun ve centilmenlikle verenlerin olduğu bir derbi dileğiyle…