Aston Villa – Arsenal (06.02.2021)

Aston Villa 1-0 Arsenal

İnişli çıkışlı performansıyla bir türlü istikrar yakalayamayan ve eksikleri bulunan Arsenal, sezonun beklenmedik iyi performanslarından birini sergileyen Aston Villa’ya konuk oldu.

İLK YARI

Ev sahibi Aston Villa adeta maça 1-0 önde başladı. Cedric Soares’in savunmada yaptığı basit top kaybı sonrası topu kapan Bertrand Traore topu ceza sahası içindeki formda golcü Ollie Watkins ile buluşturdu ve İngiliz yıldız henüz maçın 75.saniyesinde takımını öne geçirdi. Leno’nun kırmızı kart cezası ilk kez ligde Arsenal kalesini koruyan Mathew Ryan da böylece kalesine gelen ilk şutta golü yemiş oldu.

twitter.com/AVFCOfficial

Golden sonra kontrollü oyununa ve baskıya devam eden Villa tempoyu da düşük tuttu ve rakibine fazla pozisyon şansı tanımadı. Ev sahibi ekibin ilerde Arsenal stoperlerine yaptığı baskı, savunmadan pasla çıkmak hedefinde olan Arteta’nın ekibinin geriden oyun kurmasını bir hayli zorlaştırdı. Topu ilerideki isimlerle özellikle de son haftaların formda oyuncusu Emile Smith Rowe ile buluşturamayan Arsenal maçın ilk 20 dakikasında bir duran top dışında rakip yarı sahada neredeyse hiç varlık gösteremedi.

Topa hükmetmesine, %70 civarı topla oynama oranına sahip olmasına rağmen Topçular, takımın boyunu bir türlü kısaltamadı. Tyrone Mings başta olmak üzere Villa savunmacıları arasında zor anlar yaşayan Arsenal hücumcuları geriden gelen toplarla bir türlü buluşamadılar ve haliyle etkili pozisyonlara da giremediler.

Baskı sonucu pasla çıkmakta başarı yakalayamayan Arsenal’de bek oyuncuları Cedric ve Bellerin de Traore ve Grealish gibi iki birbirinden önemli ismin tehdidi altında ileri pek çıkamayınca konuk ekibin hücumu ilk devrenin büyük bölümünde tıkandı kaldı.

Maçtaki ikinci en etkili pozisyon da yine Aston Villa’dan ve ilk golün mimarı Bertrand Traore’den geldi. Kontra atakta tehlikeyi yakalayan ev sahibi ekipte Barkley ceza sahası içinde topu Traore ile buluşturdu. Rakip savunmadan rahat sıyrılan isim kaleci Ryan’ı geçemedi ve Arsenal’in yeni eldiveni skoru 1-0’da tuttu.

İlk devrenin sonuna kadar da tempoyu düşük, oyunun kontrolünü de elinde tutan Aston Villa açıkçası kalesinde duran toplar dışında hiç tehlike yaşamadı. Mikel Arteta’nın geriden pasla çıkmakta diretmesi ve uzun topları devre boyunca denememesi Villa’nın ekmeğine bal sürdü. Beklerin geride kalması hücumda çoğalmayı iyice zorlaştırırken, orta saha ve hücum oyuncularının da statik bir şekilde durması ve hareket ederek savunmayı zorlamaması etkinliği konuk ekip adına azaltan unsurlardandı. Smith Rowe’un kırk beş dakika boyunca markajdan kurtulamaması da oyun kurulumunu hayli baltaladı.

twitter.com/AVFCOfficial

Erken skor avantajını yakalayan ve topu tamamıyla rakibe bırakıp önde baskıyla rakibinin oyun kurmasını engelleyen Aston Villa çok rahat bir devre geçirdi. Eski Arsenal kalecisi Martinez’in 90’dan çıkardığı frikik dışında kalelerine neredeyse şut gelmedi. Dean Smith, kuşkusuz takımının ilk kırk beş dakika performansından memnundur.

İKİNCİ YARI

twitter.com/AVFCOfficial

İkinci kırk beş dakikaya da etkili başlayan Aston Villa, bu sefer hücumda da daha çok etkinlik gösterip ilk beş dakika içinde etkili pozisyonlar yakaladı. İlk yarıda boşluk bulamayan Jack Grealish, ikinci devrede rakip beklerin de riskleri arttırıp ileri çıkmaya başlamasıyla birlikte daha fazla boşluk bulmaya ve tehlikeli olmaya başladı.

İlkine nispeten daha tempolu ve hareketli başlayan ikinci kırk beş dakika öyle de devam etti. İlk devrede neredeyse hiç ileri bölgede göremediğimiz Arsenal beklerinin artık hücuma çıkmaya başlaması ve uçta kalabalığı sağlaması iki takım açısından da etkinliğin artmasına sebep oldu. Bellerin’in içeri katları ve Smith Rowe’un ceza sahası içindeki daha hareketli oyunu konuk ekip adına pozisyonları sayısını arttırırken, geride bırakılan boşluklar da ev sahibi takım için tehlike imkanları sağladı.

Beklerin ileri çıkmaya başlamasının Arsenal adına bir diğer yararı da kanat oyuncularının daha fazla boşluk bulmaya başlaması oldu. İçeri kat ederek ya da kanata oyunu açarak savunmacıları da peşlerinden sürükleyen Bellerin ve Cedric, Saka ve Pepe için de önemli boşluklar yarattılar ve bu iki ismin etkinliği de ikinci devrede gözle görülebilir ölçüde arttı. 65’te Cedric yerine oyuna Odegaard’ın dahil olması sonucu sol kanat beki gibi oynamaya başlayan Saka, yine hücum önceliğini sürdürdü ve bu kanattan Pepe ile yaptığı paslaşmalar Aston Villa için bir hayli tehlike oluşturdu. Odegaard’ın da hücumda ekstra bir pas kanalı oluşturması ve Smith Rowe’a hareketlilik konusunda destek vermesi özellikle 70’ten sonra Topçuların etkinliğini ve baskısını bir hayli arttırmasına yol açtı.

Bu kanat etkinliğine rağmen merkezde topla bir türlü buluşamayan Aubameyang, golün gelmemesinin de sebeplerindendi. 60’ta Lacazette’in yerine oyuna dahil olan Gabonlu golcü tıpkı yerine girdiği Fransız isim gibi rakip savunmadan kurtulmakta bir hayli zorlandı ve etkili son vuruşları yapamadı.

twitter.com/AVFCOfficial

Rakip ceza sahasında daha çok topla buluşmalarına ve daha kalabalık hücum yapmakta ikinci devrede zorlanmamalarına karşın Arsenal takımı bu baskısını skora yansıtamadı. Son vuruşlarda zorlanan konuk ekip, belki de ilk yarıyı tamamen çöpe atmanın cezasını çekti. İlk kırk beş boyunca hiç pozisyon bulamayan Topçular, ikinci devre toparlamış olsa da bu onlara yetmedi. Willian, Aubameyang sonradan girmelerine rağmen bir hayli etkisiz kalırken, Odegaard takımına olumlu yönde katkı yaptı fakat onun çabaları da skoru değiştiremedi.

Aston Villa ise ilk kırk beş dakikadaki kadar sağlam duramasa da yine Grealish’in başını çektiği kontra ataklarda rakibini bir hayli zorladı. Kaleci Ryan biraz daha kötü bir performans gösterse farkı daha da açabilirlerdi.

Skoru çok erken bulan ve bulduktan sonra da topu rakibine bırakıp kaliteli savunma yapan Dean Smith’in ekibi hem rakibinden daha çok pozisyona girdi hem de kalesinde çok az tehlikeli pozisyon gördü. Birmingham temsilcisi güçlü rakibine karşı rahat bir üç puan alarak Avrupa kupaları hedefine bir adım daha yaklaştı.

Maçın Hakkı

twitter.com/AVFCOfficial

Takım olarak bu maçta harika savunma yapmalarına karşın Tyrone Mings kesinlikle birkaç adım öne çıkan isimdi. Ceza sahası içinde hem yerden hem de havadan rakibin toplarını çok yüksek bir başarı oranıyla uzaklaştıran İngiliz savunmacı özellikle ikinci yarıda takımının üç puanı rahat almasının mimarlarındandı. Önce Lacazette’e sonra da Aubameyang’a ceza sahası içinde göz açtırmadı ve hava toplarının da mutlak hakimi oldu. Ollie Watkins, Traore ve Grealish üçlüsünün kusursuz hücum performansına rağmen Maçın Hakkı savunma lideri Tyrone Mings’in.