Beşiktaş – Konyaspor (07.02.2021)

Beşiktaş 1-0 Konyaspor

Şampiyonluk yolundaki rakiplerinin birbirleriyle oynadığı haftada Konyaspor karşısına mutlak galibiyet parolasıyla çıkan Beşiktaş, henüz ilk yarının ortalarında N’Sakala‘nın kırmızı kartıyla sarsılsa da gösterdiği yüksek mücadeleyle galibiyeti almasını bildi ve zirveye ortak oldu.

İlk Yarı

Twitter/ @Besiktas

İki takımın da oldukça agresif girdiği karşılaşma karşılıkla faullerle başladı. Henüz 2. Dakikada sarı kart gören N’Sakala maça adeta elinde bombayla başlamış oldu. Sergen Yalçın’ın ilk 11’i bugüne kadar gördüğümüz genel yapısını korurken, Ljajic’in 11’de yer alması Sırp yıldızın geri dönmesi bakımından önemliydi. Beşiktaş’ın diziliminde dikkat çeken noktalardan bir tanesi, sol kanat forvet olarak oynayan Larin’in iyiden iyiye Aboubakar’ın yanında konumlanmasıydı. Beşiktaş hücuma kalktığında onun bıraktığı boşlukta tıpkı bir kanat oyuncusu gibi konumlanan N’Sakala’yı ve onun yerine sol beke geçen Necip Uysal’ı gördük. Necip, ülke futbolunda bana göre hakkı en çok yenilen oyuncuların başında geliyor. Yıldız futbolcu fetişizmine kurban giden Necip, görev adamı tanımının altını genellikle oldukça başarılı bir şekilde dolduruyor.

Twitter/@konyaspor

Siyah Beyazlılar ilk 10 dakikalık bölümde Rosier Ghezzal ikilisinin ikili oyunlarıyla rakip kalede tehlike yaratmaya çalışırken özellikle ikinci bölgedeki doğru konumlanma ve yerinde baskıyla rakibinin isabetli top kullanmasının önüne geçti. Rakip kalede uzun toplarla tehdit yaratmak isteyen Konyaspor’da İsmail Kartal, Beşiktaş’ın orta sahadaki muhtemel üstünlüğünü böyle by-pass etmek istedi fakat bu plan hücum anlamında başarılı olamadı. 20. Dakikayı geride bırakırken rakip kaleye şut dahi çekemeyen Konyaspor buna rağmen kalesinde de çok net pozisyonlar vermedi.

Maçın akışını etkileyecek olay ise dakika 21’de gerçekleşti. Maça sarı kartla başlayan N’Sakala, oldukça amatör bir şekilde ikinci sarı kartı görerek oyun dışında kaldı. Hakem N’Sakala’ya kırmızı kart gösterdiğinde Sergen Yalçın’ın yüzündeki ifade, Beşiktaşlı sol bekin nasıl bir hata yaptığını anlatmaya yeterdi.

10 kişi kalan rakibi karşısında direncini ve motivasyonunu arttıran Konyaspor, bu dakikadan itibaren topa görece daha fazla sahip olmaya başlayarak rakibinin üstüne daha özgüvenli bir şekilde gitmeye başladı. Maçın başından beri N’Sakala’nın hücuma çıkarken yarattığı boşluğu doldurmak için sol beke geçen Necip, bu sefer tamamen sol bek olarak konumlandı ve pozisyon yelpazesine bir mevki daha ekledi.

Kırmızı karttan sonra yaklaşık 15 dakikalık bölümde Konyaspor oyun hakimiyetini ele geçirirken sonrasında Beşiktaş silkinerek hem topun kontrolünü tekrar eline aldı hem de Konyaspor’un kazandığı momentumu kırdı. Bu bölümden itibaren savunmasını da iyice öne çıkaran Beşiktaş özellikle Ghezzal’ın hücum liderliğinde hızlı pas sekanslarıyla gol aradı. Defansını öne çeken Sergen Yalçın, 1 kişi eksik oynamanın dezavantajını oyunu dar alana hapsederek aşmayı düşündü ve açıkçası bunda başarılı da oldu. Lakin aranan pozisyonlar ve gol ilk yarının sonlarında yoğun bir baskı kurulmuş da olsa gelmedi.

İKİNCİ YARI

İkinci yarıya pozisyonla başlayan taraf Konyaspor oldu. İçe kat ettiği pozisyonda ceza sahası dışından etkili bir şut çıkaran Sekidika, takımının maçtaki ilk şutunu çekmiş oldu. Ancak bu şutun arkası gelmeyince Beşiktaş ilk yarının son bölümünde kaldığı yerden oyuna hükmetmeye devam etti. 10 kişi kalmasına karşın önde baskıdan da vazgeçmeyen Siyah Beyazlılar özellikle dakika 53’te Ghezzal’ın kullandığı serbest vuruşta Wellinton ile gole çok yaklaştı.

Twitter / @konyaspor

Beşiktaş’ın baskısı sürerken bu noktada Josef’in ve Ghezzal’ın hakkını vermek gerekiyor. Josef, takımın bir kişi eksik olduğu maçta adeta iki kişilik mücadele ederek bu açığı kaparken Ghezzal ise tam anlamıyla takımın maestrosuydu. İleride her zamanki istikrarını koruyan Aboubakar’a sürekli servis yapan Ghezzal eğer Ahmet Çalık bu kadar başarılı müdahaleler yapmasa hanesine birden fazla asist yazdırmıştı.

Ghezzal’in hücumdaki performansına ayak uyduran Aboubakar özellikle dakika 63’te orta sahada öyle şık çalımlarla ceza sahasına geldi ki Abdülkerim’in müdahalesi olmasa belki de sezonun en güzel gollerinden birini izleyebilirdik.

Maçın son 20 dakikasına girerken Beşiktaş’ın sol kanadındaki boşluktan yararlanmaya başlayan Konyaspor, Sekidika’yı bu sefer o alanda kullandı. Yoğun maç temposunda yorgunluk sinyalleri vermeye başlayan takımına Atiba ve Nkoudou ile müdahale etti. Günün en çok çabalayan isimlerinden Aboubakar oyundan çıkarken ona özellikle ikinci yarı yokları oynayan Ljajic eşlik etti.

Bu iki ismin girişiyle birlikte direnci artan Beşiktaş, dakika 73’te Rosier’in çevirdiği topta bir kez daha gole yaklaştı. Kaleye paralel giden topa yetişemeyen Larin, Beşiktaş’ın öne geçme fırsatını tepmesine neden oldu. Bundan 5 dakika sonra yine Ghezzal’in serbest vuruşunda topa vuramayan Wellinton oldu. Buna karşılık Konyaspor ise Rahmanovic ile bulduğu pozisyondan yararlanamadı. Maç giderek atanın kazanacağı bir hale bürünürken, 10 kişi kalmasına rağmen rakip ceza sahasında 20 kez topla buluşan Beşiktaş galibiyete yakın taraf olarak göründü.

Bu çabasının karşılığını dakika 81’de günün başarılı isimlerinden Rosier’in ayağından alan Beşiktaş, sağdan bindirme yapan bekinin düzgün vuruşunda 81 dakikadır aradığı golü buldu. Bu golün hemen ardından Nkoudou ile maçı bitirme fırsatını da yakalayan ev sahibi bu sefer de direğe takıldı. Yenilen golle maç boyu gösterdiği direnci kırılan Konyaspor savunmasında üst üste açıklar verdi.

Ancak Beşiktaş bu açıklardan yararlanamadı ve yoğun mücadelenin yaşandığı maç Beşiktaş’ın galibiyetiyle sona erdi. Beşiktaş bu skorla puanını 48’e yükseltirken ligin zirvesi 3 İstanbullunun oldu.

Maçın Hakkı

Twitter/@Besiktas

Beşiktaş’ın 10 kişi oynadığı maçta sahada birçok başarılı isim vardı. Ancak bana göre onlara maç boyunca liderlik eden isim Ghezzal oldu. Bir dakika bile oyundan düşmeyen Ghezzal, sahanın her yerinde tam bir gezgin oyun kurucu gibi dolaşırken, Beşiktaş’ı ayakta tuttu ve ev sahibinin oyunu kısa sekanslar dışında elinde tutmasına yol açtı. Josef ve Konyaspor’dan Ahmet Çalık‘ın da çok başarılı performanslarına rağmen Maçın Hakkı’nı veren isim bana göre Rachid Ghezzal oldu. Tebrikler Ghezzal!