Tottenham – West Bromwich (07.02.2021)

Tottenham 2-0 West Bromwich

Tottenham evinde, Okaylı ve Diagneli West Bromwich’i ağırladı. Diagne’nin bulduğu iki gol ofsayt gerekçesiyle sayılmazken, ev sahibi Tottenham doğru oyun ile 2-0 kazanan ekip oldu.

İlk Yarı

Twitter / @WBA

Tottenham evinde, Diagne ve milli oyuncumuz Okay Yokuşlu’yu kadrosuna katan West Bromwich Albion’u ağırladı. Ligin alt sırasına demir atan Bromwich oynadığı eski tarz ada futbolunu bu maçta da izletti. 5-4-1 şeklinde geride Diagne ile pozisyon bulmaya çalışan konuk ekinin ilk amacının gol yememek olduğu çok belli idi. Tottenham tarafında ise sakatlıktan dönen Harry Kane, bu sezon oynadığı orta sahaya yardıma gelen ve hücumların olgunlaşmasını sağlayan görüntüsü yerine önceki yıllardan alışık olduğumuz “Santrafor” görüntüsündeydi. Özellikle Lamela ve Moura’nın kanatlardan merkeze gelerek oynadıkları oyun 10. Dakika ve 20. Dakika arasında Harry Kane’nin 3 net gol fırsatı yakalamasındaki görünmez güçtü.

Twitter / @WBA

WBA 20. Dakikaya kadar geçilen sürede Harry Kane’in ayağından kalesine gelen net şutları püskürtmeyi başarsa da ileride yeteri kadar çoğalamadılar. Diagne‘nin hava üstünlüğünden yararlanmak isteyen Sam Hoca, tüm topları uzun vurarak çıksa da dönen toplar orta sahada sürekli Tottenham’ın oldu. Tottenham’ın hücumundaki en önemli iki isimden biri olan Son ilk yarı itibari ile maça ağırlığını koyamadı Lamela, Aurier ve Moura kendisinden adeta rol çaldı. Pozisyonlara gelecek olursak 3. Dakikada Daives’in dripling ile topu getirip Kane ile ver-kaç yapması sonrasında çizgi üzerinde düşürülmesi Tottenham adına ilk yarının en net fırsatıydı. West Bromwich adına da 45. Dakikada Diagne‘nin kafa vuruşu kaleci Lloris’te kaldı. Takımının sahip olduğu 2 şutu da kafasıyla rakip kaleye göndermeye çalışan Diagne serbest vuruşlarda da savunmasına başarıyla yardımcı oldu. İlk yarı tempo olarak düşük geçse de seyir keyfi yüksek bir ilk yarı izlediğimizi söyleyebilirim.

İkinci Yarı

Twitter / @SpursOfficial

İkinci yarıyı başlatan düdükle beraber Tottenham kaldığı yerden devam etti. İlk yarı itibari ile %70 ile topa sahip olan Tottenham golü bulana kadar bu baskısını sürdürdü. 53 dakikada Hojbjerg‘in nefis ara pasında usta işi bir bitirişle golü bulan Kane ilk yarı kaçırdığı pozisyonların da rövanşını almış oldu. 1-0 geriye düşen West Bromwich oyun tarzını değiştirerek oyunu Tottenham’ın sahasına taşıyarak ileride etkili olmaya çalıştı. Bromwich’in hücum anlayışı kanatlardan atılan yüksek toplarla ceza sahasında gol tehdidi yaratmak. Maçın bu anlarında da bu anlayışla hücum eden Bromwich, tüm hatlarıyla ilerdeyken kaptırdığı top ile Tottenham’ın kontrasına maruz kaldı. Premier Lig’de açık alanları en iyi değerlendiren birkaç takımdan biri olan Mourinho’nun öğrencileri bu fırsattı tabiki de en iyi şekilde değerlendirerek Son’un ayağından 58. Dakikada golü buldu ve 2-0 öne geçti.

Twitter / @WBA

West Bromwich’in hücum anlayışının Diagne’nin fiziğine ve golcülüğüne uygun olduğunu bu maçta da gördük. Fakat az pozisyon bulabildikleri için yüzdeli vuruşlar gelmediği taktirde gol atmak Bromwich adına oldukça zor olacaktır. 2-0’dan sonra daha cüretkar oynayan WBA, Gallagher‘ın ortaladığı topta Diagne‘nin kafa vuruşu ile golü bulsa da gol ofsayt gerekçesiyle iptal edildi. 83. Dakikada yine bir yan toptan golü bulan Diagne yine ofsaytta kalarak ağlara giden topun iptal olmasına sebep oldu. 2 yan toptan 2 gol bulan Diagne WBA adına umut dolu bir görüntü çizse de Sam Allardyce’ın oynattığı futbol pek de umut dolu değil. 78. Dakikada oyuna milli oyuncumuz Okay Yokuşlu da dahil oldu. Performansını değerlendirebilmek için yeterli zaman olmasa da kadronun genel yapısına baktığımız zaman çok geçmeden kendini ilk 11’de bulacağını söyleyebiliriz. Tottenham cephesinde Harry Kane’in dönüşü takımı hücum anlamında bir üst seviyeye çıkarıyor. Tottenham’ın istediğini aldığı ve kendini kontrolünde geçen maçı 2-0 kazanmayı bildi.

Maçın Hakkı

Maçın Hakkını veren isim Lucas Moura oldu. Takımının her hücum aksiyonunda parmağı olan Brezilyalı futbolcu yaptığı bir asistle de güzel oyununu süsledi. Toplu oyununun yanı sıra orta sahadaki hareketliliği ve sertliği ile takımının top kazanmasını sağladı ve her pozisyonun içerisinde olmayı bildi.