Yeni Malatyaspor – Trabzonspor (08.02.2021)

Yeni Malatyaspor 0-2 Trabzonspor

Trabzonspor zirve takibine dolu dizgin devam ediyor. Zorlu Yeni Malatya deplasmanından Bakasetas ve Nwakaeme’nin attığı şık gollerle 2-0 ile ayrıldı ve çok önemli bir 3 puanı cebine koydu.

İlk Yarı

Son haftaların korkulan deplasmanında Yeni Malatyaspor, zirve takibini tüm hızıyla sürdüren Trabzonspor’u ağırladı. Neden korkulu rüya olduğunu siz futbol severler zaten biliyorsunuz. Tabiki de “zemin” sebebiyle. Maç öncesinde sahanın fotoğrafını paylaşan Yeni Malatyaspor tarafı fotoğrafta sahanın yeşilliğini ön plana çıkarmıştı. Fakat ilk düdük ile itibaren pas atıldığında topun seke seke gittiği, zeminden seken topların tahmin edilemeyen hareketlerini gördük. Bu şartlar altında geçen maçta iki takım da oldukça zorlandı. Özellikle Abdullah Avcı takımın başına geçtikten sonra pas oyununu tercih eden Trabzonspor, kötü zemin koşullarından oldukça olumsuz etkilendi. Maçın ilk dakikalarında Trabzonspor, ev sahibi Yeni Malatyaspor üzerinde baskısını hissettirdi. Berat transferi ile orta saha merkez ikilisini bağlantı konusunda geliştiren bordo mavili ekip her geçen maçta üzerine koyarak götürdüğü oyunu Malatya’ya da getirdi fakat zemin buna pek de müsaade etmedi. Hal böyle olunca oyun anlayışı iki takım için de uzun topa döndü. 10. Dakikada ilk net gol fırsatını Marlon’un ortasında Ekuban değerlendiremedi.

Twitter / @YMSkulubu

Bu dakikadan sonra Yeni Malatyaspor oyuna ağırlığını koydu. Adem Büyük’ü bu sene 10 numara olarak izlediğimiz Yeni Malatya’da tecrübeli forvetin bu maçta da sık sık derine gelip oyun kurmaya çalıştığını gördük. Çalıştığını diyorum çünkü Adem’in kanatlardaki boşluklara attığı diagonel pasların sık sık zemin yüzünden saçma yerlere sektiğini ve isabete ulaşmadığını izledik. Malatyaspor ilk yarı itibari ile tam 7 köşe vuruşu kullandı. Bu köşe vuruşları Trabzonspor kalesinde isabet bulmasa da birçok kez rakibi tehdit etti. Zemin şartları gereği ev sahibi Malatyaspor’un antrenmanlarda duran toplara çok daha fazla önem verdiğini düşünüyorum. Çünkü her köşe vuruşunda gözle görülür bir organizasyon vardı. Özetle akan oyunda kale önünde etkili olamayan ev sahibi Yeni Malatya, şansını duran toplarda denedi.

İlk yarının son 10 dakikasında Trabzonspor maça tekrar ağırlığını koydu. Fakat aradığı golü bir türlü bulamadı. Hücum yönü olarak kendi sağ kanadını tercih eden Trabzonspor, burada forvet arkası Bakasetas, Forvet Djanini, Sağ kanat Ekuban’ın sık sık yer değiştirerek Malatyaspor’un savunmasında boşluk aradığına şahit olduk. Kaleye isabetli şutun atılamadığı, düşük tempoda geçen ilk yarının tek aksiyonu Nwakaeme’nin ağlara gönderdiği topun ofsayt gerekçesiyle sayılmaması oldu.

İkinci Yarı

Twitter / @Trabzonspor

İkinci yarı başlarken iki takımda da herhangi bir değişiklik olmadı. Oyun da aynı giderken Trabzonspor’un 50. Dakikada kazandığı duran topta Bakasetas’ın harika golü ile skor 1-0 oldu. Bu şartlarda duran topların ne kadar büyük bir önem taşıdığı herkesin malumu. Özellikle ev sahibi Malatyaspor da ilk yarı bütün tehlikelerini duran toplarla sağlamıştı. Golün ardından Malatyaspor’un tepkisi çok hızlı oldu. Beklerini de ileri gönderen Hamza Hamzaoğlu’nun takımı Trabzonspor’u yaklaşık 10 dakikalık bir abluka altına soktu. İleri uçta Umut Bulut ve Tetteh gibi hava hakimiyeti olan futbolculara ceza sahası dışından koşu ile gelen Adem Büyük de eklenince Trabzonspor kalesi oldukça zor anlar yaşadı. Dönen topları da toplamayı bilen ev sahibi ekip oynadığı bu 10 dakikalık bölümde izleyenlere “İlk yarı neredeydiniz? “ sorusunu sordurttuğuna eminim. Özellikle Hadebe ve Zeki Yavru‘nun yan topları dikkat çekti. Trabzonspor bu baskıyı tempoyu düşürerek ve pas yaparak azaltmayı başardı. Berat’ın bu anlardaki varlığı Trabzonspor için ne kadar önemli bir kazanım olduğunu bir kez daha gösterdi.

Twitter / @YMSkulubu

Dakikalar 67’yi gösterirken maçın kırılma anı Trabzonspor kalesinde yaşandı. Yine bir köşe vuruşundan gelişen tehlikede. Semih Kaya’dan gelen topu kaleye 2-3 metre kala önünde bulan Tetteh bekletmeden çok sert bir şut çekti. Fakat kaleci Uğurcan Çakır, Beşiktaş maçından kaldığı yerden devam ederek kalesinde adeta büyüdü ve %100’lük gole engel oldu. Tabi bu pozisyonun psikolojik etkisi Yeni Malatya için sarsıcı oldu kendi kalesinde gördüğü golden itibaren oyununu Trabzonspor kalesine yıkan, yan toplarla gole çok yaklaşan ev sahibi için böyle bir pozisyon da golle sonuçlanmayınca kurdukları baskı bir anda kırıldı.

Twitter / @Trabzonspor

Yapılan değişikler, yaşanan sakatlıklarla duran oyun temponun oldukça düşmesine sebep oldu. Fakat 4. hakemin ellerinde kalkan 5 dakika uzatma olduğunu gösteren tabela ile heyecan tekrardan yükseldi. Yeni Malatyaspor tüm hatlarıyla Trabzonspor’un üzerine uzun toplarla giderken Tetteh ve Uğurcan ikilisi bir kez daha karşılaştı. Kazanan yine Uğurcan oldu. Bu pozisyonun hemen ardından Nwakaeme’ye atılan uzun topta, ligin dar alandaki en klas ismi yine namına yakışan çalım üzerine nerdeyse sıfırdan üst ağları görmesiyle maçı bitiren isim oldu.

Özetle zeminden dolayı ilk yarı kötü, futbol düşük tempo izlemişken. İkinci yarı 180 derece fark eden bir maç izledik. Yine de zemin böyle olduğu sürece en büyük zararı görecek taraf şüphesiz Yeni Malatyaspor olacaktır. Yedikleri golden sonra futbol oynamak istediler lakin zemin buna izin vermedi. 2 haftada bir bu zeminde maç kazanmak zorunda olmak futbolcuları fiziksel olarak tehlikeye atarken, asıl olarak psikolojik olarak daha büyük etkiliyordur. TFF’ye önerim Malatya’daki maçları bari takımın antrenman tesislerinde oynatın (!)

Maçın Hakkı

Twitter / @Trabzonspor

Maçın Hakkı veren isim, attığı enfes gol ile maçın kilidini açan Bakasetas oldu. Aslında Berat mücadelesi ve oynadığı oyun ile göz doldururken. Maçın gerçek anlamda kilidini açan isme vermek daha doğru olur dedim. Uğurcan’ında hakkını yemeyelim takımını skorda tutan isim olmayı bir kez daha başardı. Başarılı eldivene de kuvvetli alkışlarımız gitsin.