Leeds United 2 – 0 Crystal Palace (08.02.2021)

Leeds United 2 – 0 Crystal Palace

Hücum anlamında her zaman pozitif bir oyun ortaya koymaya çalışan Leeds United, katı defansı ile tanınan Crystal Palace’ı konuk etti. Bielsa’nın öğrencileri, bu sezon belki de en rahat oynadıkları maçı 2 farklı kazanan taraf oldu.

İlk Yarı

Leeds United, topa hakim bir oyun anlayışıyla oyuna başladı. Rakibini katı bir savunma ile karşılayan Palace, henüz 3.dakikada Leeds’i durduramadı. Harrison, ceza alanı dışından şık bir vuruş yaptı ve henüz maçın başında takımını öne geçirdi.

Golden sonra da skoru değiştirmek adına çalışan bir Crystal Palace yoktu sahada. Oyun ilk 15 dakika boyunca Palace’ın ceza alanı önünde oynandı. Crystal Palace’ın taktiği ise Ayew ile kontra ataklar yakalamak olsa da bu girişimlerde etkin olan takımın sağ beki Ayling oldu. Defansta çok aktif rol alan Ayling, Leeds’i hücuma çıkaran isim de oldu. Leeds United özellikle onun kanadını çok aktif bir şekilde kullandı.

twitter.com/LUFC

Eksiklerinden dolayı hücumda hiçbir etkinlik gösteremeyen Palace, ilk yarım saate skorun daha da artmaması için oyunu geride kabul etmeye devam ederken, Bielsa‘nın öğrencileri formsuz rakibi karşısında skoru artırmak için ataklar geliştirse bile tehlikeli pozisyon diyebileceğimiz bir organize atak, ilk yarım saatte izleyemedik.

30’dan sonra oyun tamamen Leeds’in kontrol ettiği, istediği zaman atak geliştirdiği ve rölantide oynadığı bir maça dönüştü. Yine de Leeds’in skoru artıramadı. Bir hatanın sonucu, bu kadar baskın oynadığı maçta skor avantajını kaybetmek olacağından, ilk yarı sonunda biraz daha vites artırmaya başladı. Bu bölümde Raphinha‘yı özellikle hücum organizasyonlarında epey aktif rol alırken gördük. Yine de kaleciyi zorlayacak bir pozisyon bulamayan Leeds, ilk yarıyı tek farkla kapattı.

ikinci yarı

twitter.com/LUFC

İkinci yarıda da top kontrolü Leeds United’taydı. Crystal Palace, oyuna 2-3 dakika sonra biraz daha ortak olmaya başlasa da bu kısa sürdü. 52’de Klich‘in güzel pasında Raphinha kaleciyi yokladı fakat dönen topu Bamford tamamladı ve nihayet Leeds United aradığı ikinci golü bulmuş oldu. Kulüpler kariyerindeki 100. golüyle birlikte özgüveni de artan Bamford, ikinci yarı başında hücum anlamında Leeds United için en etkili isimdi. Golden sonra da skoru artırabilecek 1-2 pozisyona girdi.

twitter.com/CPFC

Oyunun temposu,  Batshuayi‘nin oyuna girmesine kadar aynı devam etti. Batshuayi‘nin girişi, Palace adına biraz daha hücum etkinliğini de beraberinde getirdi. Bu değişiklikten sonra iki önemli pozisyona giren Palace için yine de bu ataklar yeterli olmadı. Bu yüzden de Roy Hudgson son bir hücum şansı olarak oyuna Benteke‘yi sürdü.

Oyunun son bölümü de aynı maçın geri kalanıyla aynı şekilde sonuçlandı. Leeds United maçın başından sonuna topun tek hakimiydi. Neredeyse hiçbir varlık gösteremeyen Palace ise eksiklerinden dolayı daha 3.dakikada eli boş dönmeyi kabullenmişti. Maç adına şaşırtıcı olan tek şey, Leeds’in 2 golde kalmış olmasıydı. Böylelikle kısıtlı kadrosuna rağmen Leeds, keyif veren futboluna devam ederken orta sıralarda kalarak küme düşme hattından da bir adım daha uzaklaşmış oldu.

Maçın Hakkı

twitter.com/LUFC

Bugün oyunun hakimi olan Leeds United’ın en çok işleyen kanadı hiç şüphesiz Ayling ve Raphinha ile sağ tarafıydı. Özellikle Raphinha Leeds’in hemen hemen her atağında bir şekilde organizasyonun içerisindeydi. Her ne kadar gol ya da asist katkısı verememiş olsa da gole çok yaklaştı. Bugün hücum etkinliği anlamında maçın hakkını veren isimdi.