Leicester City – Liverpool (13.02.2021)

Leicester City 3-1 Liverpool

İki milli stoperimizi karşı karşıya getiren mücadele Ozan Kabak ilk kez ilk 11’de başladı. Her hafta ölüm kalım maçına çıkan Liverpool bakalım bu hafta Leicester City deplasmanında ne yaptı.

İlk Yarı

Maça çok hızlı başlayan Liverpool ilk dakikalarda bayağı etkili gelmesine rağmen Çağlar Söyüncü’ye takıldı. Maçın henüz başı olmasına rağmen milli stoperimiz arka arkaya takımı adına çok kritik hamlelerde bulundu.

Baskısını ilk 10 dakika boyunca da arttırarak sürdüren ve topa da hakim olan Liverpool, ceza sahası içinde birkaç kez topla buluşmayı başarsa da rakibin stoperlerini geçemedi. Tielemans ve Ndidi’nin de katılımıyla ceza sahaları içinde 6 kişilik kalabalık bir savunma yapan ev sahibi ekip maçın başlarında hata yapmadı.

Liverpool ise daha etkili pozisyonları Curtis Jones ve James Milner’ın ileri çıktığı ve baskıya katıldığı anlarda yakaladı. Kaptan Jordan Henderson’ın da stoperde oynamak zorunda kalmasından itibaren merkezden oyun kurulumunda zorlanan Kırmızılar bu açığı Kaptan’ın geriden attığı uzun toplarla kapamayı denedi. Bu uzun toplar zaman zaman etkili de oldu.

16.dakikada Liverpool’da sakatlar kervanına Milner da katılınca oyuna Thiago dahil oldu. Böylece fiziksel olarak zaten geride olduğu Leicester orta sahasına karşın iyice düşen Liverpool’da merkezden baskının şiddeti azaldığı gibi oyun iyice kanatlara yıkıldı.

Kırmızılar özellikle Mohammed Salah’ın olduğu sağ kanattan rakip kaleye rahat gelirken tehlikeli pozisyonlar da yakaladılar fakat bu dakikalarda Kasper Schmeichel’i geçemediler. Danimarkalı file bekçisi kalesinde başarılıydı.

Hücumun genelde sağ kanattan gelişmesinin tabi ki bir başka nedeni de rakip sol bek Ricardo Pereira’nın uzun süren bir sakatlıktan dönmesi ve formsuz oluşuydu. Salah bu zaaftan ilk yarım saatte fazlasıyla yararlanıp net pozisyonlar yakaladı fakat son vuruşlarda başarılı olamadı.

twitter.com/LFC

30.dakikadan sonra hem oyunu dengeleyen hem de topa ortak olan Leicester, pozisyonlar da yakalamaya başladı. Orta sahada kazandıkları topları Harvey Barnes ve Albrighton ile buluşturup hızlı çıkan ve ceza sahası içinde Vardy ile gol arayan ekip temponun düşmesi ve Liverpool’un merkezdeki top kayıplarıyla beraber etkinliğini arttırdı. Rakip ceza sahasına uzak kalan ve aradığı boşlukları bulamayan Thiago, fiziksel zaafları da eklenince Tilkilerin orta saha oyuncularına karşı bu dakikalarda etkisiz kaldı ve şahsi top kayıplarının sayısı da arttı.

Diğer tarafta ise Ndidi hem savunma önünde yaptığı hamlelerle hem de hücumda dönen topları toplamasıyla takımı adına ilk yarının yıldızlarındandı. Arkadaşlarının defolarını kapatıp rakibin tehlikeli ataklarını kestiği gibi takımı hücuma çıkarken de arkadan doğru pasları buldu.

41.dakikada Thiago yine bir basit top kaybı yaptı ve bu hataya Ozan’ın da hatası eklenince Vardy golle burun buruna geldi fakat direği geçemedi. 30.dakikadan sonra maçta kontrolü ele alan Leicester City’nin bu en etkili pozisyonu oldu ve öne geçmeleri de işten bile değildi.

İlk 30 dakikada Liverpool çok daha önde görünen taraf olmasına rağmen bu dakikadan sonra orta sahanın mutlak hakimiyetini ele geçiren Leicester rakibinden daha etkili pozisyonlar yakaladı. James Milner’ın sakatlanıp çıkmasıyla beraber giderek orta saha etkinliği azalan Kırmızılarda Thiago’nun bireysel hataları da ortaya çıkınca mahkum bir son 15 dakika geçirdiler. Ndidi’nin performansı dikkat çekerken Jamie Vardy’de yine bildiğimiz gibiydi, yüzde yüzlük pozisyonlar yakaladı. Geçen maçın takımı adına baş zanlılarından Alisson da ilk yarı da kendini affettirmek istercesine bir performans sergiledi. Her şeye gebe bir ikinci devre bizi bekliyor.

İKİNCİ YARI

İkinci devreye de etkili başlayan ve duran toplarla pozisyon bulan taraf Leicester City oldu. İlk yarının başındaki tempodan uzak bir ikinci devre izlerken 60.dakikaya kadar iki takım adına da çok etkili bir pozisyon görmedik, Arnold’un direkten dönen frikiği hariç.

Baskıyı şiddetli bir biçimde yapamayan, yapsa bile belirli bir süre boyunca sürdüremeyen Liverpool merkezden yaratmakta çok zorluk çekti. Kanatlardan yine belirli ölçüde tehlike yaratan Kırmızılar çok da etkili olamadı. Ndidi ilk devredeki kusursuz performansını sürdürdü ve savunma önündeki bütün topları süpürmeyi başardı.

Roberto Firmino’nun maçın başından beri rakip stoperler arasında kaybolması ve hücumun en etkisiz elemanlarından biri olarak gözükmesi şüphesiz ileri uçtaki kısırlığın sebeplerindendi. Kendine hiçbir boşluk yaratamayan Brezilyalı isim, takım arkadaşlarına da boşluklar açamayınca adeta serseri mayın gibi rakip ceza sahası etrafında dolandı durdu. Stoperler Evans ve Çağlar’a ek olarak Ndidi’nin oyunu kesinlikle bu verimsizliğin sebeplerindendi.

twitter.com/LFC

Ancak 60.dakikadan sonra oyunu rakip yarı sahaya yıkıp baskısının şiddetini arttırabilen Liverpool sadece 7 dakika sonra golü de buldu. Trent-Alexander Arnold’ın sert şutu Çağlar’dan döndü ve dönen topu Arnold merkezde Firmino ile buluşturdu. Roberto Firmino beni mahcup edercesine, hatta ağzımın payını verircesine son derece estetik ve kaliteli bir pas ile topu Mohammed Salah’a gönderdi. Salah da mükemmel bir ayak içiyle topu filelere gönderdi. İstediği oyunu ancak 60’tan sonra oynayabilen Liverpool ikinci devredeki en etkili pozisyonunda golü de böylece bulmuş oldu. Firmino topla buluştuğunda ne kadar tehlikeli olabileceğini bize bir kez daha hatırlattı.

Golden sonra riskleri arttırıp Enzo Perez’i de oyuna alan Brendan Rodgers, takımını da daha ileri çıkarttı ve eşitlik golünü aramaya başladılar. Bu golü bulmaları da sadece 10 dakika sürdü. Takımı adına maçın etkili isimlerinden Maddison’ın kullandığı serbest vuruşta topu yerden ağlara gönderdi. Golden sonra etkinliğini arttıran Leicester böylece bu hareketliliğin meyvesini erken almış oldu.

Twitter / LCFC

Beraberliği yakaladıktan sonra da bastırmaya devam eden Leicester City’nin öne geçmesi için de üç dakika yetti. Geçen Manchester City maçının hatalı isimlerinden Alisson ile yeni stoper Ozan Kabak’ın bir anlık anlaşmazlığı ve ortak hatalarından doğan top kaybını Jamie Vardy fırsatçılığını konuşturarak değerlendiren isim oldu. Boş kaleye topu gönderen İngiliz golcü 81.dakikada takımını öne geçirdi. Özellikle ikinci yarıda hiç de fena bir maç çıkarmayan milli oyuncumuz Ozan Kabak, Alisson ile ortaklaşa yaptığı hata sonucu ilk maçında böylece büyük bir şanssızlık yaşamış oldu.

Geriye düştükten sonra tamamıyla dağılan Liverpool savunma hattının 3.golü yemesi de gecikmedi. Aslında daha da erken yiyorlardı fakat Alisson mükemmel çıkarmıştı. Fakat 85.dakikada Harvey Barnes’ın Ndidi’nin pasında hızlı ataktan geliştirdiği gole engel olamadı.

Böylece ikinci yarıda özellikle 60’tan sonra çok daha etkili gözüken ve 67’de skor avantajını da yakalayan konuk ekip Liverpool sadece 7 dakikada paramparça oldu ve Leicester City’nin kontralarına dayanamadı. Yeni stoper transferleriyle acaba toparlanabilecek mi dediğimiz Merseyside ekibi bölüm bölüm iyi oynamasına ve üstünlüğü de ele geçirmesine rağmen bu üstünlüğü ve iyi oyunu sürdüremedi. Bireysel hataların da bulunduğu maçta mağlup olan Kırmızılar ilk 4 yarışında bile geriye düştü. Leicester City ise ilk yarıdaki 30-45 arasındaki oyununun ve geriye düştükten sonra gösterdiği reaksiyonun meyvesini çok önemli bir 3 puanla aldı. Hem Liverpool ile farkı 6 puana çıkardı hem de liderlik yarışında ben hala varım dedi. Son şampiyon Liverpool ise bir ölüm-kalım maçında daha ölerek geçen seneki konumundan bir hayli uzaklaştı.

Maçın Hakkı

Twitter/ @LCFC

İstatistik olarak belki kendisinin sadece 1 asisti var fakat Wilfred Ndidi maçın genelinde çok baskın bir performans ortaya koydu ve galibiyette büyük rol oynadı. Savunma önünde rakibin neredeyse bütün ataklarını kesmeyi başardı ve sahipsiz topları da büyük bir başarı oranıyla süpürdü. Merkezden Kırmızıları neredeyse tek başına tamamıyla kilitleyen isim, takımının uzun toplarla hücuma çıkmasında da büyük rol oynadı. Orta saha mücadelesinin kazanılmasında başrolü oynamasından ve direncini bir an bile kaybetmemesinden dolayı maçın hakkı Wilfred Ndidi’nin.