Hatayspor – Alanyaspor (14.02.2021)

Hatayspor 0-0 Alanyaspor

Boupendza’nın önderliğinde ligde harikalar yaratan Hatayspor, yeniden yükselişe geçen Alanyaspor’u ağırladı.

İlk Yarı

Kendi evinde maça daha baskılı başlayan taraf Hatayspor oldu. Özellikle sağ kanattan Akintola ve Diouf’un ön alanda yaptığı baskı ilk dakikalarda takımları adına etkili olurken Marafona’nın henüz ilk dakikada yaptığı hata az kalsın pahalıya mal oluyordu. Steven Caulker da yine savunmada maçın ilk kısmında iyi gözüken isimlerdendi.

İki takım da ilk 15 dakika itibariyle ne top ne de oyun üzerinde mutlak hakimiyet kuramazken Alanyaspor, Moubandje’nin bulunduğu sol kanattan tehlikeli pozisyonlar vermeye devam etti. Akintola hem rakibinden kolay sıyrıldı hem de bulduğu boşluklardan tehlike yarattı fakat kaleyi bulan etkili bir şut çıkmadı.

twitter.com/Hatayspor_FK

Alanyaspor ise 20.dakika itibariyle kontrolü biraz daha eline almış gibi göründü. Tempoyu düşüren ve geriden kısa paslarla oyun kurmaya çalışan konuk ekip, rakibinin baskısını pasla aştığı her an rakip kaleye etkili gitti. Salih Uçan’ın merkezden yaptığı pas dağıtımı, Efecan ve Davidson’u kanatlarda topla buluşturması Alanyaspor’un ana hücum planlarından biri olarak görünürken efektif de oldu.

Beklentilerin aksine bir hayli düşük bir tempoda oynanan maçta Alanyaspor topu ayağında daha çok isteyen taraf olsa da savunmanın kilidini açacak aksiyonları alamadı. Ev sahibi Hatayspor ise istediği kontra fırsatlarını yakalayamadı. Durum böyle olunca iki takım da istediğini yapamadı ve oyuna ağırlığını koyamadı. Haliyle ilk 30 dakika neredeyse pozisyonsuz ve heyecansız geçti.

Salih Uçan temposuz oyuna rağmen sahada iyi görünen nadir isimlerdendi. Oyunun iki yönünde de etkili oynayan orta saha oyuncusu, savunmada topları kaptığı gibi gerek merkezden top sürerek gerek de doğru yerlere pas dağıtımını yaparak takımının hücuma çıkmasında ve ileride top tutmasında da büyük rol oynadı. Merkezdeki Ceyhun da kendisine bir tık daha tempo anlamında ayak uydurabilse Alanyaspor’dan çok daha tehlikeli organizasyonlar görebilirdik.

Dakikalar ilerledikçe Alanyaspor bekleri Moubandje ve Juanfran daha fazla hücuma çıkmaya başladı. Bu Antalya ekibinin ileri uçtaki etkinliğini bir hayli arttırdığı gibi pozisyonlar da daha fazla oluşmaya başladı. Hem daha kalabalık hücum etmeye başlayan hem de ani çıkışlarla boşluk yakalayan hücum hattı ilk yarının son dakikalarında tehlikeli oldu. Tabi bek oyuncularının geride kalmasını da çok yargılamamak gerek sonuçta Akintola ve Boupendza gibi birbirinden tehlikeli iki kanat oyuncusunu savunmakla da yükümlüler.

twitter.com/Hatayspor_FK

Son beş dakikada heyecanın dozu iyice artarken Alanyaspor gole yaklaşan taraftı. Arka arkaya duran toplarla rakip kalede tehlike yaratan konuk ekip kaleci Munir’i geçemedi. Faslı kaleci üst üste çok kritik kurtarışlarla kalesini gole kapadı.

Oyunda üstünlüğü dakikalar ilerledikçe tamamıyla rakibine kaptıran Hatayspor’a tam 45’te bir kötü haber de sağ bekleri Popov’dan geldi. İkinci sarı karttan kırmızı kartı görüp soyunma odasına yönelen isim takımını on kişi bıraktı.

Özellikle 30.dakika sonrası çok daha baskın bir performans ortaya koyan Alanyaspor gole daha yakın taraf olsa da eşitliği bozamadı. İlk 10 dakika dışında Hatayspor oyuna çok da ortak olamadı. 10 kişi de kalan ev sahibi ekip bakalım ikinci yarı neler yapıp oyunda varlık gösterecek.

İKİNCİ YARI

11’e 10 oynamanın da yarattığı avantajla oyunu rahat kontrol eden ve rakip ceza sahası etrafına kolaylıkla yerleşen Alanyaspor, ikinci devreye de haliyle daha etkili başlayan taraf oldu. Yine Salih’in merkezden yarattığı pozisyonlar ve Efecan’ın şutlarıyla rakip kalede tehlike yarattılar. Efecan gole çok da yaklaştı fakat hem direk hem de Munir kendisine izin vermedi. 

twitter.com/Hatayspor_FK

Popov’un oyundan ihracı sonucu daha rahat boşluk ve hareket imkanı bulan Davidson sol kanatta daha fazla topla buluşmaya başladı. Kırmızı görene kadar Brezilyalı rakibi karşısında iyi bir performans sergileyen Popov’a karşı sağ bekte Aabid ya da Akintola’yı savunmada görmeye başladık ki ikisi de çok etkili olamadı.

Hatayspor ise bir kişi geride oynamalarına rağmen biraz riskli bir tercihte bulunup savunma hattını daha da öne çekti ve takım boyunu kısalttı. Takım boyu kısalınca ekstradan koşmak zorunda daha az kalan ev sahibi ekip, aynı zamanda da kalabalık biçimde alan daraltmayı başardı ve rakibine 60.dakikaya kadar etkili bir direnç gösterdi. 

Bu daha kısa takım boyuyla kontraya da daha rahat çıkan Hatayspor, Diouf ve Boupendza’nın soldan çıkışlarıyla rakibini tehdit de etti.

twitter.com/Hatayspor_FK

Dakikalar ilerledikçe yorgunluğunda da artmasıyla direnci yavaş yavaş düşmeye başlayan Hatayspor, sağ kanattan daha çok pozisyon vermeye başladı. Kaptan Aabid her ne kadar Davidson karşısında performansını geliştirip rakibine geçit vermese de ev sahibi ekip en büyük boşlukları yine sağ kanattan verdi.

70’ten sonra direnci iyice düşen Hatayspor takım halinde geriye yaslanmak zorunda kaldı ve kalesinde gittikçe daha fazla pozisyon görmeye başladı. İlk yarıda topla buluşmakta bir hayli zorlanan Babacar’ın daha da geriye gelip pas trafiğine katılması Alanyaspor adına savunmanın kilidini açmakta bir parça yardımcı olsa da net pozisyonları getirmedi.

69’da Berkan ve Umut’un oyuna girmesiyle orta saha kompozisyonu tamamıyla değişen ve çok daha dinamik bir hale gelen Alanyaspor’da rakibinin de iyice geriye yaslanmasıyla beraber hücum etkinliği bir hayli artarken yine de ceza sahası içinde tehlikeli pozisyonları çok göremedik.

Maçın sonuna kadar özellikle de son 10 dakikada iyice geriye yaslanan rakibine karşı maça hükmeden Alanyaspor, aradığı galibiyet golünü bir türlü bulamadı. İkinci kırk beş dakikayı bir kişi eksik oynamasına rağmen kompakt savunma anlayışıyla ve hücumdan tamamıyla vazgeçerek oynamasıyla Hatayspor, zor da olsa evinde 1 puanı kurtardı. Alanyaspor ise maçın mutlak hakimi olduğu ikinci yarıda pozisyonlar da bulmasına rağmen kaleci Munir’i geçemedi. Biz futbolseverlerin bol gollü bol pozisyonlu maç beklentisi de böylece başka bahara kaldı.

Maçın Hakkı

Twitter/@Munir_Mohand

Her ne kadar Alanyaspor adına Efecan ve Salih çok iyi performanslar göstermiş olsalar da ev sahibi ekipte kaleci Munir maçın kaderini belirleyen isim oldu. Takımının neredeyse hiç üretemediği ve kırk beş dakikayı 10 kişi oynadığı bu mücadelede kalesinde hata yapmadı. Gerek karşı karşıya pozisyonlarda gerekse de uzaktan çekilen şutlarda Alanyasporlu futbolculara geçiş izni tanımadı. Takımının zar zor çıkardığı 1 puanda başrolü oynadığı için Maçın Hakkı Hatayspor kalecisi Munir Mohamedi’nin.