Alanyaspor – Galatasaray (20.02.2021)

Alanyaspor 0-1 Galatasaray

Çağdaş Atan’ın önderliğinde tekrardan yükselişe geçen Alanyaspor, üst üste galibiyetlerle liderliği yakalayan Galatasaray’ı ağırladı.

İlk Yarı

Gayet dengeli başlayan maçta ön alanda baskı uygulayan Galatasaray ilk etkili pozisyonu da bulan taraf oldu. Taç atışında pas arasını yapan Galatasaray’ın yeni yıldızı Mostafa Mohamed, rakibinin içinden geçerek ayak içiyle uzak köşeye harika bıraktı ancak direği geçemedi. Bu erken pozisyonla Sarı Kırmızılılar az kalsın henüz on dakika dolmadan öne geçecekti.

twitter.com/GalatasaraySK

Topu illa ki ayağımda tutmalıyım düşüncesinden uzak başlayan Galatasaray, rakibinin geride oyun kurmasını engelleyecek şekilde baskıyla topu rakibine bırakmaktan hiç de gocunmadı. Alanyaspor’un stoperlerine özellikle Mohamed’le basarak top kayıplarına zorlayan konuk ekip maçın ilk bölümünde bu planında gayet etkili de oldu.

Top rakipteyken takım boyunu bir hayli kısaltan ve rakibine mümkün olduğunca boşluk bırakmamaya çalışan Galatasaray, ilk 20 dakikada ev sahibi ekibi kendi yarı sahasına adeta hapsetti. İşi uzun topa kalan Alanyaspor bunları da etkili kullanamayınca konuk ekip kazandığı toplarla rakip kalede tehlike yaratmaya devam etti. Özellikle sağ kanattan Onyekuru’yu savunma arkasına kaçıran uzun toplar rakibi bir hayli zorladı.

Alanyaspor’un ilk etkili pozisyonu 18.dakikada Salih’le geldi fakat bu sefer de direğe genç oyuncu takıldı. Yerden bir ara pasla savunmada boşluk yakalayan Alanyaspor ceza sahası dışından etkili bir şut imkanı buldu.

Bu pozisyonun neredeyse hemen akabinde savunmada dengesiz yakalanan ve sağ tarafta büyük boşluk veren Alanyaspor’u hızlı atakta cezalandıran Emre Kılınç oldu. DeAndre Yedlin’in sağ bekten mükemmel uzun topunda önündeki boşluğu iyi değerlendiren Emre 18.dakikada takımını öne geçiren isim oldu. Böylece Mostafa Mohamed önderliğinde maça fırtına gibi başlayan Galatasaray, üst üste etkili pozisyonlar sonucu golü bulmakta da gecikmedi.

twitter.com/GalatasaraySK

Skor tabelası Galatasaray lehine değiştikten sonra iki takımın oyun anlayışında da gözle görülür bir değişiklik göremedik. Davidson’un bulunduğu sol kanadı hücum organizasyonlarında daha sık kullanan ve Yedlin’in savunma zaaflarından yaralanmaya çalışan Alanyaspor, geriye düştükten sonra Moubandje’nin de destek vermesiyle bu kanattan boşluklar zaman zaman buldu. Merkezde orta saha mücadelesini neredeyse bir an bile kaybetmeyen ve rakibin en önemli silahlarından Salih’i büyük ölçüde durdurmayı başaran Galatasaray golden sonra da rahat oyununu sürdürdü.

Savunma hattını 30’dan sonra daha da geri çeken ve oyunu kanatlara iten Sarı Kırmızılılar böylece rakibinin etkinliğini de azalttı. Merkezde kendine hareket alanı bulamadığı için kanatlara gidip pas alışverişi yapmak zorunda kalan Salih Uçan’ın yaratıcılığı düşerken takımı da pozisyon yaratmakta bir hayli zorlandı.

Galatasaray şüphesiz ilk yarıda istediğini alan taraftı. Hem oyun hem de skor olarak rakibinden çok daha iyi göründü. Skoru alana kadar önde basan ve rakibini kendi yarı sahasına hapseden konuk ekip, stoperlere basarak Alanya’nın oyun kurulumunu baltaladığı gibi ilerde kazandığı toplarla da birden fazla etkili pozisyon yakaladı. Rakibine hiç boşluk da vermeyen Fatih Terim’in ekibi 18’de skoru alana kadar maçın mutlak hakimiydi. Gol geldikten sonra bir nebze de olsa daha geri çekilen Galatasaray kalan 25 dakikada da rakibine yüzde yüzlük bir fırsat vermedi, duran toplar dışında. 30’dan sonra temponun da iyice düştüğü maçta Fatih Terim’in planı ilk yarı itibariyle kusursuz işledi. Çağdaş Atan’ın ekibi ise topla daha fazla oynadığı bir mücadelede daha ilk kırk beş dakika itibariyle yaratamadığına şahit olduk. Galatasaray’ın Onyekuru ve Mostafa başta olmak üzere yeni isimleri de yine harika bir kırk beş dakika çıkarttılar. Onyekuru son vuruşlarda biraz daha isabetli olsa skor 0-3 bile olabilirdi.

İKİNCİ YARI

İlkine nispeten daha tempolu başlayan ikinci yarıda baskı kurmak isteyen taraf Alanyaspor’du. Uzun topu biraz daha fazla düşünmeye başlayan ev sahibi ekip, beklerini de daha çok ileriye göndererek açmakta çok zorlandığı Galatasaray savunması arasında boşluklar bulmayı denedi.

twitter.com/GalatasaraySK

Buna karşılık olarak da tamamıyla kendi yarı sahasında savunma yapmaya başlayan Sarı Kırmızılılar, topu iyice rakibine bırakıp, merkezi kalabalık tutup kontra fırsatı aradı. İlk yarıdaki önde baskıdan ziyade bu sefer Alanyaspor’un kendi yarı sahasında hazırlık pası yapmasına izin veren Fatih Terim’in ekibi, rakibini kademe kademe kendi kalelerine doğru iterek hataya zorladı ve kazandığı topları da Onyekuru ve Gedson Fernandes gibi topla hızlı çıkabilen oyuncularla ileri taşıdı.

Ancak dakika 65’ten sonra oyunu rakip yarı sahadan da ileriye rakip ceza sahasına kadar taşımayı başaran Alanyaspor, özellikle Tayfur’un sağdan ceza sahasına kat etmeleriyle biraz pozisyon bulmaya başladı.

Riskleri de iyice arttıran ev sahibi ekip rakibinin oyun kuran geri üçlüsü Marcao-Luyindama ve aralarına giren Etebo’ya baskıyı arttırarak Sarı Kırmızılıları hataya zorladığı gibi üst üste kazandığı duran toplarla baskısını da sürekli hale getirdi.

65-75 arası Alanyaspor’un yoğun baskısından kurtulamayan Galatasaray, bu on dakika boyunca kendi yarı sahasından neredeyse hiç çıkamadı. Komple geri yaslanan ve hücumu ikinci plana atan Sarı Kırmızılılar rakibinin yoğun baskısına rağmen ileri çıkamasa da duran toplar dışında net pozisyon da vermedi. En ne pozisyon Tayfur’un ceza sahası içinde bulduğu pozisyondu ki o da golle sonuçlanmadı.

Oyuna ilk müdahale de 78.dakikada Fatih Terim’den geldi. İkinci yarı takımın da geriye yaslanması sonucu sahada pek varlık gösteremeyen Arda ve Emre Kılınç yerine oyuna Taylan Antalyalı ve Kerem Aktürkoğlu dahil oldu. Taylan geriden çıkmakta zorlanan takımına yardımcı olabilecek bir oyuncuyken Kerem de bir kontra tehdidi olarak maça dahil oldu.

twitter.com/GalatasaraySK

Bu değişiklikler de konuk ekibin mahkum oyununu değiştirmedi. İkinci yarının neredeyse tamamını kendi yarı sahasında oynayan Sarı Kırmızılılar skor avantajını sonuna kadar kullandı. Üst üste birkaç pas yapmakta dahi çok zorlandıkları anlarda bile savunma konsantrasyonlarından ödün vermeyen konuk ekibin oyuncuları rakiplerine net şut fırsatları vermedi.

Alanyaspor’un bu katı savunmayı açamamasındaki en büyük etmenlerden biri de şüphesiz topu yeteri kadar hızlı çevirememeleriydi. İkinci yarıda topun mutlak hakimi olmalarına rağmen rakip savunmada boşluk yakalayabilecek kadar süratli bir biçimde top dönmeyince gol pozisyonları da gelmedi. Caulker’ın dahi ileri çıktığı, Alanyaspor’un top yekun hücuma kalktığı uzatma dakikaları müthiş bir heyecana sahne olurken Fernando Muslera uzatmaların kahramanı oldu ve takımına üç puanı getirdi. Fatih Terim’in ilk yarı planı tıkır tıkır işledi ve takımına skoru da getirdi. Skor geldikten sonra ilk yarıda yine topa ve maça ortak olan Galatasaray, ikinci devrede tamamıyla geri yaslanmış olmasına rağmen rakibine net pozisyon imkanları tanımadı ve Muslera’nın da son on dakika performansıyla bu zor deplasmandan üç puanı çıkardı. Alanyaspor ise topa hükmettiği bir maçta daha rakibini açmayı başaramadı ve kaybetti. Cimbom şampiyonluk yolunda çok kritik bir üç puan daha aldı.

Maçın Hakkı

twitter.com/GalatasaraySK

İlk 30 dakika Mostafa Mohamed mükemmel bir performans sergiledi ancak maçın geneline baktığımızda skora da etkisi düşünüldüğünde ikinci yarı performansıyla Maçın Hakkı’nın Muslera’ya ait olduğunu düşünüyorum. İkinci kırk beş dakikada tek kale oynayan Alanyaspor’a karşı kalesine gelen topların hiçbirinde hata yapmayan Uruguaylı eldiven takımının üç puanı almasında yine başrolü oynadı. Maçın Hakkı Fernando Muslera’nın.