Liverpool 0 – 2 Everton (20.02.2021)

Liverpool 0 – 2 Everton

Bu haftanın en konuşulacak maçlarından Merseyside derbisinde, Liverpool Anfield’ta Everton’ı ağırladı. Uzun süredir Anfield’ta kazanamayan Maviler, bu hasretine son verirken Liverpool’daki dramatik düşüş ise devam etti.

İlk Yarı

Twitter / @Everton

Maça iki takım da sakin bir başlangıç yapmak istedi. Topu rakibe bıraktığında tehlikeli olan iki takım da birbirini tartmak ve topa sahip olmamak istediler. Fakat 3.dakikada Ozan’ın indirdiği top James Rodriguez ile buluştu. Nefis pasıyla Richarlison’u gören James, Everton adına çok erken bir golün asistini yapmış oldu. Bu da Liverpool’u topla oynamaya zorlayacak diye beklesek de ilk 15 dakikada çok yoğun bir baskı görmedik. Mane ile soldan bir kez kaleyi yoklasalar da bunun ışında gole ve pozisyona yakın bir görüntü vermediler.

15’ten sonra Liverpool baskısını artırırken pozisyonlar da bulmaya başladı. Kırmızılar tam da biraz toparlanmaya başlarken, sezonun başından beri süregelen sakatlık kabusu bu maçta da yakalarını bırakmadı. Bu sefer ise kurban Henderson oldu. Henderson yerine dahil olan ise Nathaniel Phillips oldu. Bu sakatlıkla birlikte ise Liverpool biraz daha oyundan düşmeye başladı. Liverpool’un oyun üstünlüğü yerini biraz daha dengeye bıraktı.

Oyunun son bölümü de pek Liverpool’un istediği tempoda gitmedi. Oyun olarak Everton tehlike yaratacak bir oyun sahaya koymasa bile defans anlamında Kırmızılar’ı durdurmayı başardılar. Topa daha fazla hakim olan takım Liverpool olması Everton’ın da işine geldi. Böylelikle ilk yarı da tam anlamıyla Ancelotti’nin öğrencilerinin istediği gibi bitti. Liverpool ise ikinci yarıda gol bulamadıkça daha çok strese girecek bir görüntü verdi.

ikinci yarı

İkinci yarıya iki takım da aynı kadrolarla çıktı. Maçın başında biraz daha baskılı başlayan taraf Liverpool’du. Beklerini biraz da ileri çıkaran Kırmızılar, en iyi yaptığı şekilde beklerinin hücuma katkısından yararlanarak gol aramayı denedi. İlk 5 dakikada Mane‘nin iki kez kaleyi kafa ile yoklaması da bunun en önemli göstergelerinden biriydi.

Twitter / @LFC

İlk 10 dakikadan sonra, Liverpool için maç bundan önce geride olduğu diğer maçlar gibi gitmeye başladı. Firmino’nun bu sezon sahte dokuzu oynayamaması ve beklerin ikinci yarının başındaki etkinliğini kaybetmesi, sadece topla oynayan bir Liverpool izlememize sebep oldu. Tehlikeli pozisyonlarda ise Everton’da öne çıkan iki isim vardı. Biri ilk yarıda çok kritik toplar çıkaran Pickford, diğeri ise savunmada neredeyse hatası oynayan Keane.

Everton, topu rakibe bıraktığındaki başarısını maçın sonuna doğru bir kez daha gösterdi. Kontratakta Alisson’u geçen Everton, Alexander-Arnold’un müdahalesiyle penaltıyı aldı. Topun maçına geçen Sigurdsson, Alisson’un kapattığı köşeden farkı 2’ye çıkardı. Böylelikle Kırmızılar adına kabusu devam ettirdi.

Golden sonra Liverpool’da dağılma süreci devam etti. Hücumda giderek kaybolan Kırmızılar, Everton defansını da aşamayınca maçtan iyice düştüler. Bu skor ile Everton, Liverpool ile puanının eşitlerken, Liverpool’daki düşüş de taraftarlar için endişe verici hale geldi. Eğer Klopp bu gidişata bir dur diyemezse, Kırmızılar bu sezonu bir orta sıra takımı gibi tamamlayacak gibi görünüyor.

Maçın Hakkı

Twitter / @michealkeane04

Maçın hakkını veren iki oyuncu vardı aslında. Bunlardan biri de Merseyside kalecisi Pickford idi. 6 tane top çıkaran eldiven, oyun olarak şüphesiz ki maçı getiren isimlerden olurken, bizim için maçın hakkı Michael Keane’in oldu. Keane defansta kusursuz oynadı. Liverpool ne zaman ceza alanına girse rakibini durduran isim oldu. Bugün 3 puanın ve bu kritik galibiyetin de baş mimarıydı.