Milan 0 – 3 Inter (21.02.2021)

Milan 0 – 3 Inter

Gurme Tercihler’in bu haftaki maçı, Milano derbisi oldu. İtalya’nın bir zamanlar zirvesi olan fakat son düşüşe geçen iki Milano devi karşı karşıya geldi. Bu sezon, eski yıllardaki gibi başlayan iki takımın karşılaşmasında gülen taraf, İnter oldu ve en yakın takipçisi Milan ile puan farkını 4’e çıkardı.

İlk Yarı

Milan her ne kadar maçın başında oyunu İnter sahasına yıkmış gibi gözükse de, yaptıkları pas hatalarını değerlendirmek isteyen İnter, sağ kanatta yapılan pas hatasında defanstan çok hızlı çıktı. Bu sezonun yıldızlarından Lukaku, Martinez’e akıl dolu bir orta açtı. Martinez‘e ise sadece dokunmak kaldı. Milan’ın geri dönmekte sağır kalan defansı da bu gole önemli ölçüde katkı sağlamış oldu.

twitter.com/Inter

Milan’ın kazansa bile dezavantajına olan kırılgan yapısı, golden sonra kendini göstermeye başladı. İnter, oyunun hakimi olurken, topu Milan’a 3-4 dakika boyunca göstermediler bile. Top kaybettiklerinde ise kendi alanına çok iyi dağılan ve kazandığı topları kanatlardan çok hızlı taşıyan bir İnter vardı sahada. Milan ise defanstan çıkarken dahi oyun kurmakta zorlanan bir yapıya sahipti.

Her ne kadar oyunun hakimi ilk 15 dakikada İnter olsa da, Milan’ın geldiği ilk atak kalelerinde önemli bir tehlike oldu. Ceza alanı içinde topla buluştuğu zaman yapacakları tahmin edilemeyen İbrahimoviç bir topuk dokunuşu ile az daha İnter’i avlıyordu. Bu atak İnter’in hızını biraz olsun kesti. Daha tedbirli oynamaya başlayan Conte‘nin öğrencileri, rakibini bekleyen ve hatasını kollayan bir oyun anlayışına geri döndüler.

twitter.com/acmilan

İlk yarım saat geride kaldığında tempo tamamen İnter nasıl istiyorsa öyle oldu. Özellikle Conte, daha önce Chelsea’de de yaptığı gibi İnter’de de beklerini çok etkili kullandı. Bu organizasyonlarda Hakimi ve özellikle Perisic’in çok etkili bir şekilde takımı hücuma taşıdığını gördük. Milan ise hazırlık pasları ile topu rakibin yarı alanına taşımak istese de, yarı sahayı geçtikleri anda çok katı bir baskı ile karşılaştılar.

Her ne kadar yoğun baskı, ilk yarı sonuna doğru İnter’de yorgunluğa neden olsa da ilk yarıda işler İnter’in ve Conte’nin istediği gibi gitti. Son 5 dakikada biraz Hakan Çalhanoğlu ve İbrahimovic’in çabaları ile Milan’ın pozisyonlar bulduğunu görsek de buradan bir sonuç çıkaramadılar.

İkinci Yarı

İkinci yarıya Milan, ilk yarıdaki oyunun aksine agresif bir oyunla başladı. Öyle ki 45-50 arası Handanovic tam 3 kritik topu engelleyerek Milan’a ancak dur diyebildi. Bunlardan biri de İbrahimovic’in direk dibindeki kafa vuruşunu kalecinin çizgiden çıkardığı pozisyondu. Rollerin değiştiği ikinci yarı başında, yoğun bir Milan baskısı karşısında İnter topu çıkartmakta çok etkisiz kalmaya başladı. İnter’i, 50.dakikadan sonra ancak rakip alanda görebildik.

twitter.com/Inter

Fakat İnter, ilk yarıdaki gibi en iyi yaptığı işi yaptı ve hücumdan çok hızlı çıktı. Perisic topu çok iyi bir şekilde Martinez’e çıkardı. Martinez ise bu sefer ayağı ile düzgün bir dokunuş yaptı ve farkı 2’ye çıkardı. İlk yarıya göre çok daha etkili ve İnter’i zorlayan bir Milan izlesek bile ağır kalan Milan defansı ve İnter’in hızlı kontra atak taktiği tam bir Milan panzehiri oldu. Yine hızlı bir hücum organizasyonunda Lukaku bu sefer topu kendi başına taşıdı ve farkı 3’e çıkararak maçı Milan adına çok ama çok zora soktu.

3.golden sonra Milan, ön alandaki baskısını da tamamen kaybetti ve mağlubiyeti kabullenmiş gözüktü. İnter ise, oyununu biraz daha rölantiye aldı. Oyunun son bölümü biraz daha formalite gibiydi. İnter, düşük tempoda maçı tamamladı ve çok net bir deplasman galibiyeti almış oldu. Conte, Chelsea’den sonra İnter’i de kendi oyununa adapte etmiş gibi gözüküyordu. Özellikle beklerinden çok yüksek verim alan Conte, şu an şampiyonluğun en önemli adayı olduğunu da tüm rakiplerine göstermiş oldu.

Maçın Hakkı

twitter.com/Inter

Maçın Hakkı’nı 1 gol 1 asist ile hücumun bu seneki en önemli hakimlerinden Lukaku’ya ya da 2 şık dokunuşla maçı koparan Lautaro Martinez’e verebilirdik. Fakat bugün sahada net bir galibiyet varsa bunu sağlayan, İnter’i hücuma taşıyan kanat-beklerdir. Bunlardan bu maçın yıldızı ise Perisic‘ti. İnter maç boyu oyunu Hakimi yerine çoğunlukla Hırvat oyuncu tarafından kurmayı tercih etti. Perisic de üstüne düşen görevi neredeyse kusursuz biçimde yerine getirdi. 1 asist yapmasına rağmen çoğu pozisyonda atağı başlatan isimdi. Bizce de Maçın Hakkı’nı veren isim Ivan Perisic oldu.