Lazio 1 – 4 Bayern Münih (23.02.2021)

Lazio 1 – 4 Bayern Münih

Kupanın en önemli şampiyonluk adaylarından Bayern Münih, Inzaghi yönetiminde önemli bir ivme yakalayan Lazio’ya konuk oldu. Son 16 turunun ilk ayağında istediğini alan son şampiyon Bayern oldu.

İlk Yarı

twitter.com/FCBayern

Maça iki taraf da temkinli bir oyunla başladı. Lazio, kendi evinde gol yememek adına topu tamamen Bayern Münih’e bırakan Lazio, ilk 5-6 dakikada rakibini ceza alanından uzak tutmayı da başardı. Fakat sağ kanattan Süle ile taşıdığı topta ilk kez gole yaklaşan Bayern, golü ise bir defans hatası ile 9.dakikada buldu. Geri pası kısa düşen Lazio defansının arasına giren Lewandowski, yine golü kokladı ve kaleciyi de geçerek çok kolay bir şekilde takımını öne geçirdi.

twitter.com/FCBayern

Golden sonra rakibinin özgüvenini kıran Bayern, bu sefer diğer kanattan Lewandoswki‘nin yaptığı bindirmelerle Lazio kalesini yoklamaya başladı. Lazio’nun ilk tehlikeli atağı ise ancak 17’de geldi. Süle’nin çıkarken yaptığı pas hatalarından yararlanan Marusic, bu dakikalarda takımını hücuma taşımaya çalışan oyuncuydu. Lazio, ceza alanına girmek yerine şut ihtimallerini hemen değerlendirmekten yana bir oyun sergiledi. Böylelikle 1-2 kez Neuer‘i yoklasalar da bunlar pek etkili şutlar olmadı. Buna karşın Bayern Münih, Roma ekibinin yapmak istediğini yaptı. Kontra atakta Davies ile çok hızlı çıkan Bayern, topu ceza alanı önünde genç oyuncu Musiala ile buluşturdu. 17 yaşındaki orta saha çok şık bir vuruşla farkı 2’ye çıkardı.

Inzaghi, bu gidişata dur diyebilmek ve savunma hatalarını engellemek adına 30’da ilk değişiklik hakkını kullandı. İlk golde hatası olan Musacchio kenara gelirken, oyuna Senad Lulic dahil oldu. 35’ten sonra çok daha yoğun Lazio atakları izledik. Özellikle ilk yarının son bölümünde sol kanadını etkin kullanan Lazio, gole de pek çok kez yaklaştı fakat Neuer’i geçemediler. Oyun olarak en üstün oldukları dakikalarda, yine bir kontra atakta, Bu sefer Coman topu Lazio’nun alanına çok iyi taşıdı. Sane’ye ise ceza alanında sadece dokunmak kaldı.

İlk 30-35 dakikada oyun tamamen Bayern Münih’in istediği gibi gitti. Her ne kadar Lazio oyunun son bölümünde ben de varım dercesine oynasa ve skoru azaltacak performansı sahaya yansıtsa da Bayern, ilk yarı sonunda beklediğinden de iyi bir sonuçla soyunma odasına gitmiş oldu.

İkinci Yarı

twitter.com/OfficialSSLazio

Bayern ikinci yarıya da golle başladı Sol kanattan Sane’nin taşıdığı topta Acerbi ters bir dokunuşla henüz 47’de takımının 4 farklı geriye düşmesine sebep oldu. Fakat Lazio bu gole 2 dakika sonra cevap verebildi. Correa, bir gösteri maçındaki gibi çok rahat girdi ve farkı 3’e indirdi. Bu gollerden sonra, iki takımdan da biraz daha düşük bir orta saha disiplini izlemeye başladık. Öyle ki, Lazio’nun risk almasıyla iki kalede de karşılıklı tehlikeli ataklar izledik.

twitter.com/FCBayern

60’tan sonra, oyunun temposunu ayarlayan Bayern’di. Öyle ki Lazio’nun ne kadar yoğunlukta atak yapacağına bile Bayern’in karar verdiği bir sekanstı. Topu rakibine bırakan Alman ekibi, bu süreçte birkaç kontra atak pozisyonu yakalasa da, öncekiler gibi bunları golle sonuçlandıramadılar.

Maçın son 10 dakikası da çok daha rölantide geçti. Bayern’i aşamayacağını anlayan Lazio’nun baskısı azalırken, Alman ekibi de hücum adına rakibine pek yüklenmedi. Zaman zaman pozisyonlar deneseler de bunlar ilk yarıdaki kadar ciddi ataklar olmadı ve Bayern kontrolünü 90 dakika boyunca kaybetmediği maçı çok rahat kazanarak çeyrek final kapısını kapısını büyük ölçüde açmış oldu. Lazio’nun güçlü rakibine beklenilenden çok daha az dayanabildiği bu maç, İtalyan ekibi açısındansa hayal kırıklığı olarak tarihe geçti.

Maçın Hakkı

twitter.com/FCBayern

Maçın özellikle ilk 60 dakikasında, iki kanatta da takımını hücuma taşıyan, 1 gol atan 1 gol de attıran Leroy Sane bizce Maçın Hakkı’nı veren isimdi. Hücum organizasyonlarında eski City günlerinden bir resital sunan Sane, baskısı ile de Lazio savunmasını terleten isimdi. Bayern’in bu gece, her ne kadar çok etkin bir hücum hattı olsa da parlayan isim Sane oldu.