Beşiktaş – Denizlispor (26.02.2021)

Beşiktaş 3-0 Denizlispor

Süper Lig’in 27.haftasının açılışında bir tarafta puanını 54 yaparak averaj ile liderliğe oturmak isteyen Beşiktaş; diğer tarafta düşme hattından kurtulmak isteyen Denizlispor karşı karşıya geldi. İki takım açısından da kritik bir viraj olan maç bugün saat 19:00’da Vodafone Park’ta oynandı. Ekibimiz büyük heyecana sahne olan karşılaşmayı sizler için analiz etti.

İlk Yarı

Hepimizin bildiği gibi Süper Lig’de sezon sonuna yaklaştıkça heyecan artıyor ve zirve yarışı daha da kızışıyor. Bu akşam, Beşiktaş zirve yarışında Şubat ayını liderlik koltuğunda noktalamak isterken Denizlispor ise dört takım düşeceği için can havliyle düşme potasının dışına çıkmayı hedefliyordu. Acaba bu kritik maçtan nasıl bir sonuç çıkacaktı?

İki takım da alıştığımız formasyon ve kadrolarla sahaya çıktı. Beşiktaş’ta önemli eksikler Montero ve Cenk Tosun iken Denizlispor’da bu isim Recep Niyaz‘dı. Maça üstün başlayan taraf Beşiktaş oldu. Ev sahibi ofansif dikine paslı bir oyun sergilerken, Denizlispor ise kapanmış bir şekilde kontratak şansı arıyordu.

15. dakikaya kadar merkezde hazırlık paslarıyla birlikte havadan ara paslarıyla ileriye gidemeyen bir Beşiktaş ve savunmadan çıkamayan bir Denizlispor seyrettik. 15’ten itibaren tempoyu artırmaya başlayan Denizlispor maça ağırlığını koydu ve maç karşılıklı ataklar zincirine dönüştü. Dakikalar 18’i gösterirken Sagal‘ın soldan getirdiği top Rodallega‘yla ceza sahası içinde kritik bir noktada buluştu. Net bir fırsat olmasına rağmen bu şansı değerlendiremeyen Rodallega, belki de galibiyet golünü kaçırdı.

Twittter/ @Besiktas

Maçta dengeleri değiştiren gol Rodallega‘nın kaçırdığı net fırsatın üzerinden çok geçmeden 22.dakikada Cyle Larin‘den geldi. Rosier‘in ortasında savunmadan dönen topla ceza sahası içinde buluşan Larin dar açıdan güzel bir vuruş çıkardı ve Beşiktaş’ı 1-0 öne geçirdi. Bu gol halk arasında sık sık kullanılan “Atamayana atarlar!” sözünü bizlere hatırlattı. Golden sonra Denizlispor’un cesareti ortadan kalktı ve takım tekrardan geriye çekildi. Deplasman ekibinde hücum oyuncuları ileri çıkmak istediklerinde takımın geri kalanından destek alamadılar ve bireysel çabaları yeterli olmadı. Gole reaksiyon gösteremeyen Denizlispor savunmada beklemeye devam etti.

29.dakikada Beşiktaş ikinci golü buldu. N’koudou‘nun ortasında arka direkte zor pozisyonda Cyle Larin topu ağlarla buluşturdu. Maç 2-0 oldu ancak gol VAR incelemesi sonucu elle oynama kararıyla iptal edildi. Maç 1-0 skoruyla devam etti. İkinci gol Denizlispor oyuncularının suratına bir tokat gibi çarpmış olmalı ki; deplasman ekibi hemen reaksiyon gösterdi. Hızlı kısa paslarla takım halinde çıkan deplasman ekibi, ataklarıyla ev sahibini zorladı.

38.dakikada Beşiktaş’ın kullandığı köşe vuruşunda kaleci Cenk Gönen topu uzaklaştırdı. Topu önünde bulan N’Sakala sert bir vuruş yaptı, bu vuruş sonucu savunmadan dönen topu tehlikeli alanda Vincent Aboubakar önünde buldu ve ağlara gönderdi. Beşiktaş durumu 2-0 yaptı. Gol henüz tabelaya yazılmadan saniyeler içinde Aboubakar topla hızlı çıktı ve Adem Ljajić‘e “al da at” dercesine topu bıraktı. Ljajić de zorlanmadan topu ağlara yolladı. Henüz 1 dakika geçmeden Beşiktaş durumu 3-0 yaptı. 3.golün ardından 44.dakikada Denizlisporlu Rodallega yakaladığı fırsatta topu ağlara yolladı ancak VAR incelemesi sonucu gol iptal edildi ve ilk yarı 3-0 Beşiktaş üstünlüğüyle noktalandı. İlk yarının özetine gelecek olursak topa çok büyük üstünlükle sahip olan Beşiktaş ve yakaladığı birkaç fırsatı değerlendiremeyen Denizlispor bizlere eşlik etti.

Twittter/ @Besiktas

İkinci Yarı

İkinci yarı karşılıklı ataklarla başladı. Beşiktaş’ın Aboubakar‘ı topla buluşturma hamlelerine karşın Denizlispor ceza sahası dışı ortalara başvurdu. İki takım da aradığı fırsatı bulamadı. İlk yarıya göre daha çok merkezde ve yavaş oynanan bir futbol izledik. Aboubakar‘ı savunma arkasına kaçırma çabaları ve Sagal ortaları harici fazla pozisyon izlemedik.

Twittter/ @Denizlispor

65’ten itibaren iki takım da değişikliklere başladı. Beşiktaş teknik direktörü Sergen Yalçın Gökhan Töre, Necip Uysal, Oğuzhan Özyakup, Hasić ve Dorukhan‘ı oyuna aldı. Denizlispor teknik direktörü Hakan Kutlu ise Özer Özdemir, Sacko, Hasan Ayaroğlu ve Dossevi tercihlerini kullandı. Değişikliklerden sonra Beşiktaş atakları sıklaştı. Ev sahibi hızlı çıkarak sık sık deplasman ekibini zor duruma sürükledi. Gökhan Töre‘nin kaçırdığı net pozisyon bu dakikaların akıllara kazınan anı oldu.

Maçın sonlarına yaklaşırken Beşiktaş tempolu oyununu devam ettirdi. Ara toplarla ceza sahasına girmeye çalışan ev sahibi; Hasić ve Gökhan Töre gibi hamle oyuncularıyla sık sık ataklar geliştirdi. 88.dakikada ceza sahasında topla buluşan Hasić topu kalecinin üzerine yolladı ve bu pozisyonu değerlendiremeyerek zor olanı başardı. Gökhan Töre‘nin kaçırdığı pozisyon aklımızdan silindi ve en net fırsat olarak Hasić‘in kaçırdığı pozisyon akıllara kazındı. 90.dakikada Cyle Larin topu bir kez daha ağlara yollamış olsa da ofsayt gerekçesiyle gol geçersiz sayıldı.

Sonuna 3 dakika eklenen mücadelenin uzatma bölümünde net bir fırsat izlemedik ve maç 3-0 Beşiktaş galibiyetiyle sona erdi. İkinci yarıyı özetleyecek olursak şu cümleleri kullanabiliriz: Hareketsiz ve yavaş başlayan yarı ilerleyen dakikalarda karşılıklı ataklarla devam etti. Son bölüme doğru iyice üstünlüğü eline alan Beşiktaş, 3-0 önde olmasına rağmen baskıyı ve hızlı futbolunu hiç bırakmadı. Gökhan Töre ve Ajdin Hasić‘in kaçırdığı net pozisyonlar gol olsa belki de şu an Beşiktaş değil LİDER BEŞİKTAŞ diyor olacaktık. Hızlı ve zevkli bir mücadele izledik. İki takıma da tüm futbolseverler adına teşekkür ederiz.

Maçın Hakkı

Twittter/ @Besiktas

Maçın Hakkı’nı veren isim Beşiktaş’tan Cyle Larin oldu. 90 dakika boyunca yaptığı pres, yarattığı pozisyonlarla, Denizlispor savunmasını çok zorlamasıyla iyi bir performans ortaya koydu ve bu performansı bir de golle süsledi. Tebrikler!