Antalyaspor – Başakşehir (27.02.2021)

Antalyaspor 0-0 Başakşehir

Muhtemelen bu haftanın en sıkıcı maçıydı benim izlemek için seçtiğim Antalyaspor – Başakşehir maçı. Bir yanda takımın başına geldiğinde 6 yedikten sonra oyun sistemini değiştirip çıkışa geçen Ersun Yanal’ın Antalyaspor’u, diğer yanda geçen sezonun şampiyonu ve kötü gidişten dolayı Aykut Kocaman’ı takımın başına getiren Başakşehir.

İlk Yarı

Maça daha iyi başlayan taraf Antalyaspor’du. Lakin daha iyi dediğime bakmayın her iki tarafın da karşılıklı olarak atak yapmaya pek isteği yoktu. Top orta sahada bir o tarafa geçiyor bir bu tarafa geçiyordu. İki takım da rakibinin bırakacağı boşluğu veya yapacağı hatayı bekliyordu. Böyle de bir şey olmadı.

Twittter/ @ İBFK2014

Top bir o orta saha oyuncusuna bir bu orta saha oyuncusuna geçip durdu. Organize bir atak maalesef seyredemedik. Belki de Başakşehir’in istediği buydu. Zira kötü gidiyorlardı, sürekli bir kaybetme durumu söz konusuydu. Bari bu maçı berabere bitirelim diye düşünmüş olabilirler ama bence böyle değildi. Yani oyuncuların yeterliliği bu kadardı. Fenerbahçe’den gönderilen ve Aykut hocayla çalışan çoğu oyuncu sahadaydı. Neden Fenerbahçe’den gönderildiklerini oynadıkları oyunla çok net görebildik.

Antalyaspor cephesiyse kendi sahasında olması hasebiyle maça istekli başladı lakin hatlar arası hızlı geçişler organize çalışmalar olmadığı için savunmadan ileriye uzun şişirmeler sonucu hızlı kanat oyuncuları bulundu onlar da gününde olmayınca topları sürekli ezdiler.

İki takımda pozisyon bulamadan neredeyse ilk yarıyı tamamladı.

İKİNCİ YARI

Ben azından Ersun Yanal’dan kazanmak adına bir hamle bekledim zira rakibi çok iyi durumda değil ve atılan topları kaçırmaya müsait bir bek hattı var. Ersun hoca belki buraları ikili oyunlarla değerlendirmek için bir plan yapar dedim ama olmadı.

Aykut Kocaman tahmin ettiğimden daha fazla kazanmaya çalışan taraf oldu maçı, özellikle ikinci yarı içerisinde yaptığı değişikliklerle. Rakibi Antalyaspor neredeyse ikinci yarı hiç zorlamadı Başakşehir defansını. Aykut Kocaman da elindeki hücum oyuncularını 60’a kadar -klasik olarak- bekledikten sonra oyuna attı.

Lakin giren oyuncular da pek etkili olamadılar çünkü top oralara gelmedi. Aykut hocanın sürekli bahsettiği geçiş oyunu- takımın komple kayması- sahada yoktu. Top orta sahayı geçtikten sonra rakip alanda çok az oyuncuyla kaldı Başakşehir ki orada da top çeviremedi. İyi bir oyun kurup rakip kaleye gidemedi. Giren oyuncularla pas bağlantısı kurup oyun kurmaya çalışmadı. Sahada gördüğümden anladığım şu oldu benim bu oyunu gördükten sonra. Geçen sezonun şampiyonu Başakşehir’in oyuncularında bir özgüven eksikliği oluşmuş tıpkı Cocu Fenerbahçesi gibi. Takımda isim isim bakıldığında çok değerli oyuncular var lakin takım o kadar çok kaybetti ve o kadar bilmediği bir hatta düştü ki ne yapacaklarını bilmiyorlar. Ya gol yersek geri dönemezsek diye düşünüyorlar. Oyuncular kendi alanlarını bırakmamaya çalışıyorlar ben topu yanımdakine önümdekine vereyim ama yerimde kalayım pozisyonumu boşaltıp ileriye gitmeyeyim diye düşünüyorlar.

Twittter/ @ibfk2014

Eğer Başakşehirli oyuncular kaybettikleri özgüvenlerini tekrar kazanmazlarsa düşme hattından çok zor çıkarlar. Aykut hoca da bence hiç denemediği bir sistem olan 3’lü sisteme dönmeli. Elinde bunu oynayacak oyuncular var. İki tane iyi stoperi var bunun yanında iki ön liberoyla oynuyor ve ikisi de iyi oyuncular. Bu oyuncular şu an sadece savunmadan top çıkarmaya dönüyorlar eğer 3’lünün ortasında ikisinden biri oynarsa geriye dönmelerine gerek kalmaz direk topla çıkarlar. Sol bek Hasan Ali Kaldırım zaten sadece savunmada var olan bir bek. O yüzden 5’linin solunda kalır Mahmut orta sahayı toplar sağ tarafta Aleksic tek oynar ön tarafa da Demba Ba’nın olduğu bir çift forvet hattı kurulabilir. Bu sayede daha başarılı olabilirler. Daha sağlam bir defans hattı olmasının yanı sıra daha komple geçiş yapan alan kapatan ve ön alanda daha etkili bir takım çıkar ortaya.

Maçın Hakkı

Maç diyet yaptığım için maç sırasında yapıp yediğim yağsız tuzsuz patlamış mısırdan daha kötüydü ve ben bu maçı 95-96 dakika izledim. 96 dakika oynanmasına rağmen totalde 3 şut çekildi 3’ü de isabetsiz bundan dolayı kendimi seçiyorum maçın hakkını veren kişi olarak.