Chelsea – Manchester United (07.02.2021)

Chelsea 0-0 Manchester United

Tuchel sonrası yükselen form grafiğiyle dikkat çeken Chelsea, ligde son 19 maçta sadece 1 kez mağlup olarak ikinci sırada yer alan Manchester United’ı ağırladı. Başladığı gibi biten maç futbol anlamında izleyenleri sonuna kadar doyurdu.

İlk Yarı

Oldukça hareketli başlayan karşılaşmada ilk düdükten itibaren iki ekibin de maçı ne kadar istediğini gördük. İki takımın da agresif ön alan baskısıyla birbirlerini hataya zorladıkları maçın ilk bölümünde her ne kadar Chelsea topla daha fazla oynayan taraf olsa da taraflar net pozisyon bulma konusunda kısır kaldı.

Twittter/ @ChelseaFC

İlk 20 dakikada faul düdüklerinin bir Premier Lig maçında alışık olmadığımız kadar fazla duyulması, mücadelenin dozajının ne denli yüksek olduğunun kanıtıydı. Chelsea’de Tuchel’in çizdiği oyun planı, Manchester United’ın oyun kurulumunu baskıyla engellemek ve hücumlarda atılacak ters toplarla rakibini gafil avlamak üzerineydi. İlk 25 dakika Kırmızı Şeytanların yaptığı 5 top kaybı, Mavilerin baskıyı ne denli etkili yaptığını gözler önüne serdi.

Tuchel’in bu planı karşısında Ole Gunnar Solsjkaer ise hücumdaki çabuk ayaklarına güvenerek hızlı kontra ataklarla rakip kalede tehlike yaratmaya çalıştı. Bu noktada 3-4-3’ün verdiği dizilimsel avantajı savunmada çok iyi kullanan Chelsea, merkezi de iyi kapattı. Tıpkı meslektaşının kurguladığı gibi ön alan baskısıyla Chelsea’yi çıkartmamaya çalışan Solsjkaer, baskıyı merkeze yapıp rakibin topu kanattan çıkmasını istedi. Bunun bana göre başlıca sebebi 3’lü savunma oynayan rakipte kanat bekleri de savunmaya getirerek orta sahanın kanatlarında boşluk yaratmaktı.

Twittter/ @ChelseaFC

Maçın ilk çeyreğinden sonra Chelsea’nin topla oynama üstünlüğünü kıran Manchester United, oyunu ilk bölümün tam tersine çevirdi. Top yapan United, topu kapıp hızlı çıkmaya çalışan bir Chelsea. Bu bölümde en net tehlike ise 36’da Chelsea’den geldi. Rudiger’in (maçın başından beri yaptığı gibi) çapraz uzun topla Odoi’yi görmesi, onun da etkili ortasına kale dibinde kafa vuramayan isim zor gollerin adamı Giroud oldu.

Bu pozisyonun ardından ilk yarı bitene değin Chelsea kalesini ablukaya alan Manchester United, bu baskısını pozisyonlara ve ciddi tehditlere dönüştürmekte sıkıntılar yaşadı. İlk yarının sonuna kadar top çıkarmakta zorlanan ve tamamıyla savunmaya geçen Chelsea devreyi gol yemeden bitirmeye başardı. Ancak bu onların başarısı mıydı yoksa rakibin son kararları yanlış vermesinden mi kaynaklıydı tartışılır.

İkinci Yarı

İkinci yarıya Odoi yerine James’i oyuna alarak başlayan Tuchel ve değişiklik yapmadan devam eden Solsjkaer ilk yarıdaki anlayışlarını aynen devam ettirdi.

Dakika 49’da taraftarını gol diye ayağa kaldıran isim Chilwell’in merkeze çevirdiği topa bekletmeden vuran Ziyech olurken, De Gea kalesinde devleşerek Mavilerin heveslerini kursaklarında bıraktı. İlk yarıda silik bir görüntü çizen Ziyech’in ikinci yarıya pozisyonla başlaması Chelsea adına umut vericiydi.

İlk yarıdaki gibi ikinci yarıya da oyunu kontrol ederek başlayan Chelsea özellikle Chilwell’in bindirmeleriyle etkili oldu. Özellikle Rudiger’in Shaw’ın arkasına attığı uzun toplardan vazgeçmemesi diğer kanat beki James’in de oyuna sık sık dahil olmasına yol açtı.

Twittter/ @ManUTD

Chelsea’nin topa sahip olduğu bu bölümde 58,59 ve 60’da üst üste tehlikeler yakalayan Manchester United maçın ne kadar ortada olduğunu bir kez daha hatırlatarak adeta işte Premier Lig bu dedirtti! Bu dakikalarda bu maçta her an her şeyin olabileceğini bir kez daha hatırladık.

Bu sözümüzün hakkını verircesine ataklar üst üste gelmeye devam etti. Dakika 63’te Mount topu hızla rakip alana taşıdı ancak son hamlesini yapamayınca Chelsea mutlak bir pozisyonu harcamış oldu. 65’te Pulisic hamlesiyle Giroud’u kenara alan Tuchel, Werner’i ısındırmaya da devam etti.

Twittter/ @ManUtd

Rakibin bu hamleleri karşısında Fred’in ceza sahası dışından ‘’ağır çekimde’’ yaptığı şut dışarı giderken ilk yarıdaki senaryonun yine gerçekleştiğini, iyi başlayan Chelsea’nin golü bulamadan oyunu dakikalar geçtikçe United’a verdiğini gördük. Görece daha üstün götürdüğü bölümün ardından Chelsea’nin dengeyi sağladığını görerek ilk hamlesini yapan Solsjkaer oyuna Martial’ı alarak yakalayacağı muhtemel pozisyonları ‘’bu kez’’ sonlandırabilmeyi umdu.

Rakibinin bu hamlesine ısınmaktan alev alan Werner‘i sahaya atarak cevap veren Tuchel hemen hemen bütün hamleleri böylelikle yapmış oldu.

İki takımın hamleleri de hocaların bekledikleri golü getirmeye yetmedi ve bu heyecan fırtınasından gol sesi çıkmadı. Ancak buna rağmen büyük maç isminin hakkını oynanan futbol, gösterilen mücadele ve istekle sonuna kadar verdi. İki takımın da bu anlamda tebriği hak ettiğini söylememiz gerek.

Maçın Hakkı

Twitter /ChelseaFC

Maçın Hakkı’nı veren oyuncu olarak birçok aday olsa da benim tercihim Kante oldu. Oynadığı etkili futbolla United’ın en büyük silahı Bruno Fernandes‘i etkisizleştiren birincil faktörlerden olan Fransız dinamo, işini layığıyla yerine getirdi. Tebrikler Kante!